Vasapucken

Tävlingstyp GP
Tävlingsklass Öppna
Arrangör Umeå HSS
Datum och tid 30 april 2022 (10:00 - 20:00)
Ort Borlänge
Tävlingslokal Gylle Sporthall (visa karta)
Deltagare 51 st
Länkar Resultsida

UPPDATERING! 2022-04-29 KL 18:19
Pågrund utav ett EL-fel fick vi lov att byta lokal fast i samma byggnad, i och med det får vi endast plats med 3st rader, av den anledningen blir det 3st kvalgrupper oavsett antal.

Spelupplägg:
3st kvalgrupper
1-8 till A
9-14 till B
15 -> till C

1-24 till A, 16 till Play Off, bäst av 7
25-42 till B, 8 till Play Off, bäst av 5
43-5x till C, 4 till Play Off, bäst av 5

Kan komma att ändras vid stort förändrat deltagarantal.(57 anmälda när vi satte detta spelupplägg)

 

Vasapucken
Äntligen en GP i Sveriges trevligaste stad Borlänge igen!
Lokal: Gylle Sporthall Länk till Google maps

Ingång på framsidan vid basketplan.(OBS, byggarbetsplats så man kan behöva gå runt stängslet om det är kvar vid turneringsdagen)

Krav på att vara Licenserad.

OBS! Endast Inneskor!

Avgift:
200 kr betalas vid incheckning.
50kr för juniorer

Swish

08:30 Lokalen öppnar för incheckning
09:30 Incheckning stänger (meddela Emil om du blir sen)
10:00 Gruppspel
12:00 Lunch
13:00 Finalgrupp samt placeringsgrupper.
15:00 Slutspel

FRI parkering finns vid ishallen som är några hundra meter ifrån.
Man får inte parkera på skolgården.

Bussar från Centrum:
Ovanbrogatan läge E, Buss 214, kl 08:20, gå av vid Lantmäterigatan(promenera sedan 3-4min)
Ovanbrogatan läge F, Buss 1, gå av vid Lantmäterigatan(promenera sedan 3-4min)

Lunch:
Pizzerior finns gångavstånd.
Hemköp finns, gångavstånd.
Annars finns många alternativ med bil.

Bankett:
Vi tänker boka bord på något ställe i Centrum, kontakta Peter Östlund om intresse finnes.

Slutplaceringar

Se resultatsidan för tabeller och matcher.

Plac Namn Klubb
1. Hans Österman NUHL8
2. Eddie Nilsson Närke Bordshockey
3. Joakim Lundin United Stars
Marcus Stenbom Umeå HSS
5. Björn Svedman Björkhagen Rangers
6. Olof Blume Björkhagen Rangers
7. Peter Östlund Umeå HSS
8. Hugo Lönnqvist DAJM
9. Uno Österman NUHL8
10. Emil Larsson Umeå HSS
11. Truls Månsson Björkhagen Rangers
12. Jimmy Mårdell Umeå HSS
13. Gustaf Hermansson Björkhagen Rangers
14. Anton Jalneskog Bröderna Grym
15. Jimmy Douz Närke Bordshockey
16. Henrik Nilsson Närke Bordshockey
17. Caroline Eriksson Delsbo BHK
18. Richard Pedersen United Stars
19. Jonas Nordin Delsbo BHK
20. Lars Hjort
21. Joachim Thyzell DAJM
22. Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun
23. Niklas Blomberg NUHL8
24. Jakob Jonsson Björkhagen Rangers
25. Stefan Lemming United Stars
26. Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey
27. Anders Pettersson Närke Bordshockey
28. Magnus Kyllergård Björkhagen Rangers
29. Joakim Gåfvels Umeå HSS
30. Andreas Koppe Björkhagen Rangers
31. Wilhelm Pössl Närke Bordshockey
32. Sissela Blume Björkhagen Rangers
33. James-John Forsberg Närke Bordshockey
34. Anton Kimberg
35. Liv Österman NUHL8
36. Jan-Olof Hansson Björkhagen Rangers
37. Henrik Kransholm Lokomotiv Falun
38. Robert Forsberg Närke Bordshockey
39. Fredrik Johansson United Stars
40. Lars Ulfvensjö Närke Bordshockey
41. Joakim Jakobsson Närke Bordshockey
42. Susanna Pössl FC Europe Juniors
43. Linda Stein
44. Wilton Wallin Närke Bordshockey
45. Rikard Arvidsson
46. Sven Pettersson Närke Bordshockey
47. Adam Karlsson
48. Theo Kransholm
49. Anna-Maria Israelsson Närke Bordshockey
50. Linda Karlsson Närke Bordshockey
51. Simon Bergelin Närke Bordshockey