Avesta Open

Tillbaka till startsidan

Resultat Qualification Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Joakim Lundin United Stars 15 12 1 2 87 43 +44 25
2 Stefan Edwall 2015 United 15 12 1 2 88 40 +48 25
3 Andreas Åman Enkopings HSC 15 10 4 1 76 37 +39 24
4 Pontus Eriksson Bröderna Grym 15 10 2 3 69 39 +30 22
5 Patrik Danielsson Stockholms IK 15 9 2 4 62 38 +24 20
6 Petter Bengtsson Umeå HSS 15 7 4 4 48 29 +19 18
7 Patrik Hellström United Stars 15 7 3 5 63 55 +8 17
8 Jerry Wikström United Stars 15 7 3 5 65 48 +17 17
9 Anders Sundqvist Ryggens BHF 15 8 1 6 51 43 +8 17
10 Björn Wikström Team Arctic 15 5 5 5 38 44 -6 15
11 Carl Bindekrans BJC Laimite 15 3 3 9 45 68 -23 9
12 Roger Westh "Lundin" Åby Monkeys BHK 15 3 3 9 31 56 -25 9
13 Tord Larsson Herrljunga 15 3 1 11 29 75 -46 7
14 Peter Wallman Nugents Lärjungar BHK 15 3 0 12 26 72 -46 6
15 Magnus Olsson Örebro BHF 15 2 0 13 26 58 -32 4
16 Erik Bindekrans Peking Puckos 15 1 1 13 21 80 -59 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Björn Svedman Buffé Ellyc 17 15 1 1 79 41 +38 31
2 Fredrik Johansson Enkopings HSC 17 13 2 2 74 21 +53 28
3 Tore Lie Dannede Herrers Selskab 17 11 4 2 75 38 +37 26
4 Johan Gustafsson Buffé Ellyc 17 12 2 3 75 43 +32 26
5 Jimmy Holm Buffé Ellyc 17 11 3 3 83 43 +40 25
6 Mattias Johansson Ryggens BHF 17 12 0 5 66 46 +20 24
7 Tomas Söderblom Ryggens BHF 17 9 3 5 53 43 +10 21
8 Janne Kokko Sulkavan Laiturit 17 10 1 6 87 47 +40 21
9 Lars Hjort Nugents Lärjungar BHK 17 9 1 7 61 50 +11 19
10 Joakim Nilén Alingsas BHS 17 8 2 7 67 52 +15 18
11 Peder Berentsen Örebro BHF 17 7 1 9 50 62 -12 15
12 Thomas Joyce Lorenskog BHK 17 6 1 10 60 51 +9 13
13 Andreas Eliasson Sundsvalls BHK 17 4 2 11 35 78 -43 10
14 Henrik Påhlsson Åby Monkeys BHK 17 4 1 12 25 53 -28 9
15 Per Lundberg Y NOT 17 4 0 13 44 89 -45 8
16 Magnus Ingvarsson Peking Puckos 17 2 2 13 38 80 -42 6
17 Steven Westergard 17 2 0 15 30 98 -68 4
18 Hanna Sundberg Nugents Lärjungar BHK 17 1 0 16 24 91 -67 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Thomas Petersson Saanapu Cyclones 14 11 2 1 94 32 +62 24
2 Lars Fridell 2015 United 14 9 3 2 67 42 +25 21
3 Fredrik Hermansson Buffé Ellyc 14 9 3 2 50 25 +25 21
4 Daniel Asplund Harnosands BHK 14 8 4 2 56 33 +23 20
5 Mats Dehlbom Ryggens BHF 14 7 4 3 65 41 +24 18
6 Anders Johansson Sundsvalls BHK 14 9 0 5 52 38 +14 18
7 Jens Saari Örebro BHF 14 6 4 4 47 34 +13 16
8 Krister Bäckstrand Sundsvalls BHK 14 7 2 5 39 28 +11 16
9 Kenth Ericsson Nugents Lärjungar BHK 14 6 3 5 44 34 +10 15
10 Sissie Wikström United Stars 14 5 2 7 45 44 +1 12
11 Stefan Otterström Örebro BHF 14 5 2 7 43 50 -7 12
12 Anna Påhlsson Peking Puckos 14 4 0 10 27 55 -28 8
13 Mikael Carlsson Peking Puckos 14 2 1 11 27 57 -30 5
14 Mikael Nylén Nugents Lärjungar BHK 14 1 0 13 14 82 -68 2
15 Joakim Larsson Avesta 14 1 0 13 21 96 -75 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.