Svenska Mästerskapen

Tillbaka till startsidan

Resultat Final Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Jacob Lindahl Umeå HSS 14 12 1 1 62 30 +32 25
2 Hans Österman NUHL8 14 11 2 1 53 29 +24 24
3 Thomas Petersson Saanapu Cyclones 14 9 2 3 58 46 +12 20
4 Finn Fries Avantgarde Lund 14 8 2 4 55 35 +20 18
5 Mats Mörtsell Umeå HSS 14 7 2 5 34 35 -1 16
6 Johan Eriksson "Exxon" Team Arctic 14 7 1 6 47 37 +10 15
7 Fredrik Hermansson Buffé Ellyc 14 5 5 4 40 31 +9 15
8 Lars Fridell 2015 United 14 6 2 6 55 44 +11 14
9 Andreas Åman Enkopings HSC 14 6 2 6 39 41 -2 14
10 Jonny Stener Enkopings HSC 14 4 4 6 43 52 -9 12
11 Niclas Hansen Bröderna Grym 14 6 0 8 44 58 -14 12
12 Henrik Rosenberg Turun Torpedos 14 3 1 10 45 57 -12 7
13 Rickard Sjöstedt Rex Öresund 14 3 1 10 32 50 -18 7
14 Jens Anderberg Åhus BHoIF 14 2 2 10 24 52 -28 6
15 Joakim Björk Karlstad BHK 14 2 1 11 24 58 -34 5
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Pontus Eriksson Bröderna Grym 15 12 2 1 59 26 +33 26
2 Stefan Edwall 2015 United 15 10 3 2 66 42 +24 23
3 Patrik Danielsson Stockholms IK 15 9 3 3 58 30 +28 21
4 Jörgen Sundqvist Örebro BHF 15 9 3 3 58 40 +18 21
5 Daniel Wallén Oran ISK 15 9 1 5 48 35 +13 19
6 Libor Grabec ETHL Milovice 15 8 3 4 48 44 +4 19
7 Stefan Lindskog B7 15 7 2 6 54 45 +9 16
8 Geir Myklebust Kvernaland BHK 15 7 1 7 60 52 +8 15
9 Jörgen Åkerlund Dynamo Stockholm 15 7 0 8 61 46 +15 14
10 Håkan Brandt B7 15 5 2 8 47 52 -5 12
11 Silvestr Novotny CIBET Praha 15 5 1 9 45 58 -13 11
12 Robert Isaksson Enkopings HSC 15 4 2 9 42 70 -28 10
13 Gustaf Hermansson BHK Lugna Puckar 15 4 1 10 36 57 -21 9
14 Jonas Karlsson Enkopings HSC 15 3 3 9 25 46 -21 9
15 Janne Kokko Sulkavan Laiturit 15 4 1 10 34 62 -28 9
16 Erik Lindgren Ness 15 2 2 11 33 69 -36 6
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Stig Ankardal Goteborgs HSS 14 9 4 1 73 47 +26 22
2 Jimmy Holm Buffé Ellyc 14 9 4 1 64 41 +23 22
3 Linus Bengtsson B7 14 8 4 2 64 41 +23 20
4 Göran Agdur Orsa HSK 14 7 5 2 55 41 +14 19
5 Kai Parviainen Örebro BHF 14 8 2 4 55 44 +11 18
6 Thomas Börsing Stockholms IK 14 7 3 4 55 45 +10 17
7 Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen 14 7 3 4 51 44 +7 17
8 Tomas Karlsson Bröderna Grym 14 6 3 5 44 45 -1 15
9 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 14 5 1 8 44 43 +1 11
10 Peter Östlund Umeå HSS 14 5 1 8 29 37 -8 11
11 Daniel Asplund Harnosands BHK 14 4 2 8 38 47 -9 10
12 Kent Nyman Björkhagen Rangers 14 4 2 8 28 54 -26 10
13 Pavel Navratil ETHL Milovice 14 2 3 9 41 64 -23 7
14 Tore Lie Dannede Herrers Selskab 14 2 2 10 27 54 -27 6
15 Johan Gustafsson Buffé Ellyc 14 1 3 10 33 54 -21 5
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 4

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Joakim Lundin United Stars 15 12 2 1 59 32 +27 26
2 Lars Henriksson Bröderna Grym 15 10 3 2 53 26 +27 23
3 Sami Sormunen Hallsta BHK 15 9 5 1 57 36 +21 23
4 Stefano Lidström Dynamo Stockholm 15 8 5 2 61 36 +25 21
5 Ingemar Reinholdt Atletico Göteborg 15 9 1 5 52 38 +14 19
6 David Nordström DAJM 15 9 1 5 56 44 +12 19
7 Björn Svedman Buffé Ellyc 15 7 3 5 56 50 +6 17
8 Robert Håkansson Karlstad BHK 15 8 0 7 48 36 +12 16
9 Hans Nordin Atletico Göteborg 15 6 4 5 58 59 -1 16
10 Magnus Karlsson Goteborgs HSS 15 6 1 8 48 60 -12 13
11 Lars-Eric Andersson Stockholms IK 15 5 2 8 35 43 -8 12
12 Igor Djordievski Team Toppen 15 3 2 10 35 50 -15 8
13 Anders Johansson Sundsvalls BHK 15 3 2 10 30 51 -21 8
14 Mikael Svärd Hallsta BHK 15 3 1 11 42 63 -21 7
15 Peder Berentsen Örebro BHF 15 1 4 10 36 64 -28 6
16 Stig Ihle Lorenskog BHK 15 2 2 11 33 71 -38 6
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.