Sverigetouren 2021/22

Tabellen visar aktuell ställning i Sverigetouren, som även ligger till grund för uttagningen till sommarens internationella mästerskap. De fyra bästa resultaten räknas. Högst ett av dessa får vara från en TT, lokal tävling eller liga.
Läs mer om förändringarna i VM-kvalet inför årets säsong här.
Om tabellen visar att två spelare är på samma plats så behövs ytterligare särskiljning, se TF.

Spelare med en asterisk efter sig är inte licensierade för säsongen och ingår därför inte i kvalet.

NTHC SO UO GO SwM ÖC TC COTP CO VP SM Lokalpoäng Tot
1 Oscar Henriksson Bröderna Grym 75 75 75 100 75 90 45 (LL) 340
2 Olof Blume Björkhagen Rangers 65 70 60 55 59 79 25 (LT) 274
3 Joakim Lundin United Stars 70 53 35 65 85 25 (LT) 273
4 Peter Östlund Umeå HSS 46 57 70 77 58 63 25 (LT) 268
5 Eddie Nilsson Närke Bordshockey 52 50 48 65 40 70 80 45 (LL) 267
6 Hugo Lönnqvist DAJM 65 65 57 68 57 69 15 (LT) 267
7 Björn Svedman Björkhagen Rangers 65 52 60 85 45 (LL) 262
8 Hans Österman NUHL8 62 45 75 78 20 (LT) 260
9 Emil Larsson Umeå HSS 37 59 65 63 30 51 38 25 (LT) 238
10 Uno Österman NUHL8 65 49 67 52 25 25 (LT) 233
11 Fredrik Johansson United Stars 60 62 35 18 66   223
12 Anton Jalneskog Bröderna Grym 21 58 46 25 47 64   215
13 Johan Yrlid BH Chiefs BH 59 52 77 25 (LT) 213
14 Truls Månsson Björkhagen Rangers 57 47 45 50 46 40 (LL) 200
15 Henrik Nilsson Närke Bordshockey 47 49 50 27 45 49 20 (LT) 195
16 Gustaf Hermansson Björkhagen Rangers 40 48 47 17 37 24 50 48 32 45 (LL) 193
17 Herman Steen Umeå HSS 49 39 62 40 (LL) 190
18 Richard Pedersen United Stars 48 40 29 39 51 40 (LL) 179
19 Lars Henriksson Bröderna Grym 52 54 68   174
20 Caroline Eriksson Delsbo BHK 60 35 40 39   174
21 Joakim Åström Umeå HSS 38 38 19 42 37 55 30 (LL) 173
22 Stefan Lemming United Stars 39 46 40 31 25 32 47 30 (LL) 172
23 Jerry Wikström United Stars 50 30 40 40 (LL) 160
24 Niklas Blomberg NUHL8 51 27 34 36 25 (LT) 148
25 Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey 35 37 32 31 44 25 (LT) 148
26 Anders Pettersson Närke Bordshockey 34 35 36 26 23 30 20 35 (LL) 140
27 Lars Fridell Björkhagen Rangers 59 47 25 (LT) 131
28 Joachim Thyzell DAJM 49 36 45   130
29 Jimmy Douz Närke Bordshockey 32 28 46 22 25 (LT) 128
30 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 45 43 35 (LL) 123
31 Jimmy Mårdell Umeå HSS 58 49 15 (LT) 122
32 Göran Lönnqvist Bröderna Grym 31 45 37 9 (LT) 122
- Finn Fries Avantgarde Lund 100 20 (LT) 120
33 Jakob Jonsson Björkhagen Rangers 20 16 33 34 30 (LL) 117
34 Marcus Stenbom Umeå HSS 51 65   116
35 Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun 28 10 35 33 20 (LT) 116
36 James-John Forsberg Närke Bordshockey 14 30 19 24 9 45 (LL) 113
37 Jonas Nordin Delsbo BHK 36 38 35   109
38 Wilhelm Pössl Närke Bordshockey 26 32 22 26 14 25 (LL) 109
39 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 29 34 14 18 25 (LL) 106
40 Andreas Koppe Björkhagen Rangers 24 27 29 22 (LL) 102
41 Fredrik Hansson United Stars 36 33 31   100
42 Rickard Sjöstedt Rex Öresund 22 65 10 (LT) 97
43 Markus Bengtsson Bröderna Grym 45 52   97
44 Jan-Olof Hansson Björkhagen Rangers 22 31 21 1 16 (LL) 90
45 Sven Pettersson Närke Bordshockey 13 24 8 11 40 (LL) 88
46 Lars Ulfvensjö Närke Bordshockey 18 29 16 17 2 22 (LL) 86
47 Marcus Hilling BH Chiefs BH 38 29 15 (LT) 82
48 Magnus Falk BH Chiefs BH 23 39 10 9 (LT) 81
49 Joakim Gåfvels Umeå HSS 33 28 5 15 (LT) 81
50 Lars Hjort 37 41   78
51 Axel Lundström Bröderna Grym 17 34 26   77
52 Susanna Pössl FC Europe Juniors 19 28 15 11 15 (LT) 77
53 Robert Forsberg Närke Bordshockey 15 27 14 19 8 (LT) 75
54 Johan Johansson Närke Bordshockey 33 18 23 13 (LL) 74
55 Liv Österman NUHL8 15 20 22 13   70
56 Wilton Wallin Närke Bordshockey 23 12 13 30 (LL) 66
- Gustaf Fagerberg Bröderna Grym 5 54 4 (LT) 63
57 Axel Lönnqvist DAJM 27 4 30   61
58 Joakim Jakobsson Närke Bordshockey 26 17 16 6 (LT) 59
- David Nordström DAJM 58   58
59 Matti Månsson Avantgarde Lund 50 8 (LT) 58
60 Magnus Kyllergård Björkhagen Rangers 2 29 17 9 (LT) 57
61 Tomas Rybing Björkhagen Rangers 30 6 20 (LT) 56
62 Anna Holmström Umeå HSS 30 25 (LL) 55
63 Urban Edmundsson Umeå HSS 32 22 (LL) 54
- Lukas Gustafsson Bröderna Grym 53   53
64 Anna-Maria Israelsson Närke Bordshockey 12 22 11 8 2 (LT) 53
- Niclas Hansen Bröderna Grym 51   51
- August Wegestål Rex Öresund 48 3 (LT) 51
- Patrik Hellström United Stars 26 24   50
65 Tomas Fägerlind 9 27 10 (LT) 46
- Henrik Kransholm Lokomotiv Falun 20 8 15 (LT) 43
66 Eric Norén Rex Öresund 42   42
67 Sissela Blume Björkhagen Rangers 25 16   41
- Patrik Karlsson Bröderna Grym 37   37
68 Vanja Ulfvensjö Närke Bordshockey 16 20 10 (LL) 36
69 Rune Pettersson Närke Bordshockey 35 (LL) 35
- Jesper Ingevaldsson Atletico Göteborg 35   35
- Ludvig Karlsson Bröderna Grym 29 4   33
70 Johan Estmo BH Chiefs BH 31   31
- Benjamin Andersson Bröderna Grym 28   28
- Linus Kullman 28   28
71 Urban Kohlsgården Tegelhuset OBK 21 7 10 (LT) 28
72 Rosanna Johansson 27   27
- Maria Elena Pettersson Björkhagen Rangers 19 8 (LT) 27
73 Thomas Oscarsson 25   25
- Gustav Ackesjö 25   25
Kevin Wallin Närke Bordshockey 10 25 (LL) 25
75 Joakim Silvstam 3 12 10 (LL) 25
76 Markus Nilsson Spjass Invaders 23   23
Anton Kimberg 23   23
- Karl Olofsson BH Chiefs BH 8 15 (LT) 23
78 Wilma Wallin Närke Bordshockey 7 22 (LL) 22
79 Linda Karlsson Närke Bordshockey 11 4 7 3 (LT) 22
80 Simon Bergelin Närke Bordshockey 10 6 6 6 (LT) 22
- David Andersson DAJM 21   21
- Mattias Kralmark DAJM 15 6 (LT) 21
- Hans Lindqwist BH Chiefs BH 20 (LT) 20
- Julia Forsberg Närke Bordshockey 5 19 (LL) 19
- Jesper Holmgren 19 (LL) 19
- Adam Karlsson 10 9 (LT) 19
81 Fredric Axelsson Spjass Invaders 18   18
- Markus Hägglund 16 (LL) 16
- Kim Nymanson Björkhagen Rangers 16 (LL) 16
82 Elvira Kohlsgården Tegelhuset OBK 15 16 (LL) 16
83 Noel Ulfvensjö Närke Bordshockey 9 7 (LT) 16
- Glenn Dahlberg United Stars 15 (LT) 15
- Jimi Månsson Avantgarde Lund 15 (LT) 15
84 Micael Strömberg Björkhagen Rangers 15 (LT) 15
85 Linda Stein 14   14
- Olle Gustav Hellen Närke Bordshockey 13 (LL) 13
- Elias Jonsson 13 (LL) 13
86 Arthur Lindholm 13   13
Emil Kohlsgården Tegelhuset OBK 13 10 (LL) 13
- Erik Lundström 10 (LT) 10
- Gustav Nilsson Umeå HSS 10 (LL) 10
- Tim Saxén 10 (LT) 10
- Alf Israelsson Närke Bordshockey 10 (LL) 10
- Jens Sundquist BH Chiefs BH 10 (LT) 10
88 Jonas Willman Borlänge Bordshockey 10 (LT) 10
- Anders Frieberg 10 (LT) 10
- Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey 10 (LT) 10
Ulf Åden Närke Bordshockey 10 (LT) 10
- Pontus Gabriel 9 (LT) 9
90 Theo Kransholm Lokomotiv Falun 9   9
- Victor Gåfvels Nyrén Umeå HSS 9 (LT) 9
- Rikard Nässelkvist Björkhagen Rangers 9 5 (LT) 9
- Joakim Ackemo 8 (LT) 8
- Alexander Fersman Björkhagen Rangers 8 (LT) 8
- Joel Skagerberg Adolfsson Närke Bordshockey 7 (LT) 7
- Nicolas Fägerlind 7 (LT) 7
- Linus Emanuelsson 6   6
- Anton Pössl Närke Bordshockey 6 (LL) 6
- Ida Pedersen Tegelhuset OBK 5 (LT) 5
- Joan Mencl Ley Avantgarde Lund 5 (LT) 5
- Olle Jacobsson Avantgarde Lund 4 (LT) 4
- Sten Svensson Avantgarde Lund 3   3
- Peter Enderborg DAJM 2 (LT) 2