Swedish Masters

Tillbaka till startsidan

Resultat Qualification group

Qualification group 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Petr Tmej THC Stiga Elites 19 16 2 1 87 28 +59 34
2 Matiss Saulitis Incukalns THC 19 14 4 1 75 43 +32 32
3 Mykhaylo Spivakovskyy THC Lisovi Haschi 19 14 4 1 71 34 +37 32
4 Stian Ostrem Stigarevolusjonen 19 14 2 3 68 37 +31 30
5 Vesa Huotelin POLY 19 14 1 4 84 48 +36 29
6 Dmitriy Petrov 19 13 1 5 75 44 +31 27
7 Joakim Lundin Örebro BHF 19 11 4 4 82 45 +37 26
8 Yngve Aasheim Trondheim BHK 19 12 2 5 81 44 +37 26
9 Jimmy Mårdell Björkhagen Rangers 19 11 1 7 56 41 +15 23
10 Jan Pelkonen 19 9 3 7 72 55 +17 21
11 Sami Hellstrom Pultti Amigos 19 7 4 8 58 67 -9 18
12 Teuvo Moisa Talpelan Taiga 19 7 1 11 46 55 -9 15
13 Oskari Koskela Pultti Amigos 19 6 2 11 58 68 -10 14
14 Jonas Mårdell Björkhagen Rangers 19 5 2 12 44 67 -23 12
15 Mikhail Shashkov 19 6 0 13 43 63 -20 12
16 Ola Söderberg Enköping HSC 19 4 0 15 45 83 -38 8
17 Jouni Tikkanen POLY 19 3 2 14 44 85 -41 8
18 Joan Mencl BHK Masken 19 4 0 15 36 89 -53 8
19 Joakim Gåfvels Umeå HSS 19 1 1 17 27 89 -62 3
20 Benjamin Andersson Bröderna Grym 19 0 2 17 21 88 -67 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Qualification group 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Andrey Voskoboynikov Pyramida 20 17 1 2 95 30 +65 35
2 Daniel Remmem Trondheim BHK 20 17 0 3 90 35 +55 34
3 Ahti Lampi Optime 20 15 3 2 93 42 +51 33
4 Karlis Balodis Incukalns THC 20 15 2 3 83 27 +56 32
5 Pontus Eriksson Umeå HSS 20 13 2 5 83 53 +30 28
6 Stefan Edwall Enköping HSC 20 12 4 4 74 54 +20 28
7 Geir Hjemas Tonsberg BHK 20 12 2 6 63 53 +10 26
8 Mikus Saulitis Incukalns THC 20 12 2 6 72 49 +23 26
9 Espen Moe Trondheim BHK 20 11 4 5 64 40 +24 26
10 Olle Eriksson Björkhagen Rangers 20 10 5 5 69 40 +29 25
11 Martin Arenlind DAJM 20 9 4 7 95 51 +44 22
12 Mihail Margolis Diesel 20 8 5 7 75 57 +18 21
13 Yuriy Prostakov Toros 20 7 4 9 53 44 +9 18
14 Oscar Henriksson Bröderna Grym 20 5 3 12 55 82 -27 13
15 Peter Madsen BHK Mollan Rouge 20 6 1 13 46 81 -35 13
16 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 20 5 2 13 63 82 -19 12
17 Simon Thomas Satyrion Berlin 20 6 0 14 49 87 -38 12
18 Fredrik Rayon Berka BH 20 4 2 14 46 85 -39 10
19 J-O Hansson Björkhagen Rangers 20 1 1 18 24 87 -63 3
20 Albin Lundin 20 1 1 18 15 130 -115 3
21 Simon Lederman Greis 20 0 0 20 31 129 -98 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Qualification group 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Lars Henriksson Bröderna Grym 16 9 5 2 44 30 +14 23
2 Alexey Titov 16 8 6 2 47 30 +17 22
3 Yanis Galuzo BJC Laimite 16 9 4 3 68 40 +28 22
4 Jorn Moldvaer Tonsberg BHK 16 9 4 3 48 36 +12 22
5 Anders Stark Umeå HSS 16 9 3 4 55 34 +21 21
6 Truls Månsson Björkhagen Rangers 16 9 1 6 41 33 +8 19
7 Juho Rautio KALA 16 9 1 6 51 36 +15 19
8 Alexandr Shikerin Volga 16 7 4 5 48 42 +6 18
9 Tron Omland 16 7 3 6 33 32 +1 17
10 Konstantin Mishurinskikh 16 7 2 7 31 35 -4 16
11 Andreas Roren Stigarevolusjonen 16 7 2 7 41 32 +9 16
12 Milos Sevr THC Stiga Elites 16 6 4 6 47 44 +3 16
13 Edgars Mucenieks Skrunda THC 16 7 2 7 43 42 +1 16
14 Ladislav Tmej THC Stiga Elites 16 5 1 10 33 44 -11 11
15 Julian Elvén BHK Möllan Rouge 16 4 0 12 27 54 -27 8
16 Jani Herlevi Talpelan Taiga 16 2 2 12 20 59 -39 6
17 Eric Norén Umeå HSS 16 0 0 16 28 82 -54 0
18 Styrbjörn Holmberg 0 0 0 0 0 0 0 0
19 David Engelin 0 0 0 0 0 0 0 0
20 Sami Kulmala 0 0 0 0 0 0 0 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Qualification group 4

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Teemu Koskela Pultti Amigos 19 16 1 2 91 29 +62 33
2 Atis Silis BJC Laimite 19 13 3 3 88 30 +58 29
3 Petrus Miettinen Pultti Amigos 19 13 3 3 73 29 +44 29
4 Kalle Bindekrans BHK Möllan Rouge 19 13 2 4 76 39 +37 28
5 Mika Myllykangas Optime 19 12 3 4 59 33 +26 27
6 Pavel Gorodnitskiy Northern lights 18 11 2 5 47 31 +16 24
7 Ville Hietala Kalvian Turbosiiselit 19 11 2 6 68 47 +21 24
8 Santtu Sainio Talpelan Taiga 19 10 2 7 63 31 +32 22
9 Kirill Storchak Northern lights 19 11 0 8 55 41 +14 22
10 Valts Smagars Skrunda THC 19 10 1 8 74 52 +22 21
11 Anton Lampi Talpelan Taiga 19 8 4 7 59 45 +14 20
12 Kimmo Eriksson Paaskyvuoren ...aakiekko 19 8 4 7 66 53 +13 20
13 Bjorn Hagerup Roken Tonsberg BHK 19 8 1 10 58 59 -1 17
14 Morten Johannessen PuckHoggers 19 6 2 11 55 73 -18 14
15 Eskil Persson Berka BH 19 7 0 12 48 70 -22 14
16 Micael Palm BHK Möllan Rouge 19 6 2 11 38 44 -6 14
17 Jerry Wikström Björkhagen Rangers 19 6 1 12 55 64 -9 13
18 Kay Koskinen Talpelan Taiga 18 2 0 16 30 110 -80 4
19 Oscar Frisk Åby Monkeys BHK 19 1 1 17 20 105 -85 3
20 Robin Westergren 19 0 0 19 13 151 -138 0
21 Linus Emanuelsson 0 0 0 0 0 0 0 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Qualification group 5

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Yevgen Levdansky THC Lisovi Haschi 19 16 1 2 73 34 +39 33
2 Peter Östlund Umeå HSS 19 14 2 3 72 36 +36 30
3 Janis Kalnevics Incukalns THC 19 10 7 2 62 35 +27 27
4 Edgars Caics BJC Laimite 19 11 5 3 68 47 +21 27
5 Michal Zunka THC Stiga Svitavy 93 19 12 2 5 69 43 +26 26
6 Andreas Andersson DAJM 19 10 6 3 70 47 +23 26
7 Rickard Sjöstedt BHK Möllan Rouge 19 12 2 5 75 41 +34 26
8 Pavel Plesak D.A.S. Gladiators Plzen 19 10 5 4 76 49 +27 25
9 Kevin Eriksson Paaskyvuoren ...aakiekko 19 11 3 5 70 53 +17 25
10 Aleksandrs Zernovojs VJN Ventspils 19 10 4 5 56 38 +18 24
11 Petteri Sevon POLY 19 10 3 6 72 49 +23 23
12 Antonin Suryn Stiga Big Band Praha 19 8 4 7 52 48 +4 20
13 Sergey Shikerin Shik Club & Co 19 6 1 12 48 40 +8 13
14 Lari Metsala Pultti Amigos 19 6 1 12 62 67 -5 13
15 Guntis Ernsteins VJN Ventspils 19 5 2 12 38 63 -25 12
16 Petter Bäckebjörk BHK Möllan Rouge 19 5 0 14 48 67 -19 10
17 Allan Engström 19 3 2 14 34 94 -60 8
18 Jali Salo Talpelan Taiga 19 2 1 16 28 74 -46 5
19 Joakim Silvstam Åby Monkeys BHK 19 2 0 17 27 119 -92 4
20 Victor Enlund BHK Möllan Rouge 19 1 1 17 24 80 -56 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Qualification group 6

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Alexey Shikerin Volga 19 16 2 1 87 29 +58 34
2 Dmitry Soloviev Volga 19 14 4 1 77 32 +45 32
3 David Freséus Umeå HSS 19 14 1 4 98 37 +61 29
4 Roni Nuttunen Raision PJK 19 13 3 3 70 35 +35 29
5 David Šmíd THC Stiga Svitavy 93 19 14 0 5 91 49 +42 28
6 Maxim Borisov Northern lights 19 13 2 4 83 43 +40 28
7 Radim Nevrlik THC Stiga Svitavy 93 19 12 2 5 74 48 +26 26
8 Bjarne Axelsen Fremad Eagles 19 11 3 5 67 45 +22 25
9 Arne Johannes Holmin Stigarevolusjonen 19 10 2 7 54 39 +15 22
10 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 19 9 2 8 69 49 +20 20
11 Antti Suojanen Talpelan Taiga 19 9 2 8 70 56 +14 20
12 Ismo Aulaskari POLY 19 7 3 9 63 52 +11 17
13 Thomas Haussknecht Satyrion Berlin 19 8 1 10 54 65 -11 17
14 Martin Zenisek D.A.S. Gladiators Plzen 19 7 2 10 63 64 -1 16
15 Joachim Thyzell BHK Möllan Rouge 19 6 2 11 69 54 +15 14
16 Darta Ozolina Incukalns THC 19 4 2 13 47 64 -17 10
17 Tommy Sääf Enköping HSC 19 2 2 15 38 122 -84 6
18 Kenneth Wikström Björkhagen Rangers 19 1 1 17 19 121 -102 3
19 Björn Lundgren 19 1 0 18 25 119 -94 2
20 Mårten Silvstam Åby Monkeys BHK 19 0 2 17 25 120 -95 2
21 Igor Malahov 0 0 0 0 0 0 0 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell