Swedish Masters

Tillbaka till startsidan

Resultat Final group A

Final group A1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Maxim Borisov Northern lights 23 18 2 3 95 48 +47 38
2 Roni Nuttunen Raision PJK 23 16 3 4 86 44 +42 35
3 Petr Tmej THC Stiga Elites 23 16 2 5 81 50 +31 34
4 Karlis Balodis Incukalns THC 23 15 2 6 64 51 +13 32
5 Stefan Edwall Enköping HSC 23 14 2 7 96 59 +37 30
6 Alexey Titov 23 13 4 6 66 46 +20 30
7 Yevgen Levdansky THC Lisovi Haschi 23 12 4 7 63 46 +17 28
8 Joakim Lundin Örebro BHF 23 12 3 8 73 55 +18 27
9 Daniel Remmem Trondheim BHK 23 11 5 7 61 53 +8 27
10 Petrus Miettinen Pultti Amigos 23 12 2 9 58 55 +3 26
11 Michal Zunka THC Stiga Svitavy 93 23 11 4 8 66 67 -1 26
12 Mika Myllykangas Optime 23 10 6 7 69 52 +17 26
13 Teemu Koskela Pultti Amigos 23 10 5 8 62 63 -1 25
14 Rickard Sjöstedt BHK Möllan Rouge 23 9 4 10 52 64 -12 22
15 Alexandr Shikerin Volga 23 7 4 12 54 67 -13 18
16 Vesa Huotelin POLY 23 7 4 12 62 82 -20 18
17 Jorn Moldvaer Tonsberg BHK 23 6 5 12 49 73 -24 17
18 Mikus Saulitis Incukalns THC 23 6 3 14 53 76 -23 15
19 Dmitry Soloviev Volga 23 5 5 13 46 65 -19 15
20 Mykhaylo Spivakovskyy THC Lisovi Haschi 23 5 5 13 40 70 -30 15
21 Janis Kalnevics Incukalns THC 23 5 4 14 52 75 -23 14
22 Ville Hietala Kalvian Turbosiiselit 23 5 3 15 51 75 -24 13
23 Bjarne Axelsen Fremad Eagles 23 4 4 15 54 85 -31 12
24 Truls Månsson Björkhagen Rangers 23 2 5 16 40 72 -32 9
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Final group A2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Andrey Voskoboynikov Pyramida 23 15 6 2 76 40 +36 36
2 Edgars Caics BJC Laimite 23 16 4 3 143 64 +79 36
3 Ahti Lampi Optime 23 16 3 4 92 39 +53 35
4 Atis Silis BJC Laimite 23 14 5 4 85 47 +38 33
5 Alexey Shikerin Volga 23 15 3 5 92 64 +28 33
6 Kalle Bindekrans BHK Möllan Rouge 23 13 4 6 90 63 +27 30
7 Yanis Galuzo BJC Laimite 23 12 5 6 98 64 +34 29
8 Matiss Saulitis Incukalns THC 23 12 3 8 78 65 +13 27
9 Santtu Sainio Talpelan Taiga 23 10 5 8 58 60 -2 25
10 Peter Östlund Umeå HSS 23 8 8 7 72 63 +9 24
11 Stian Ostrem Stigarevolusjonen 23 9 6 8 54 65 -11 24
12 Dmitriy Petrov 23 8 6 9 75 73 +2 22
13 Lars Henriksson Bröderna Grym 23 9 4 10 56 64 -8 22
14 Pavel Gorodnitskiy Northern lights 23 7 8 8 57 63 -6 22
15 Pontus Eriksson Umeå HSS 23 8 4 11 64 71 -7 20
16 Anders Stark Umeå HSS 23 8 3 12 50 61 -11 19
17 Juho Rautio KALA 23 7 5 11 56 72 -16 19
18 David Freséus Umeå HSS 23 7 4 12 63 78 -15 18
19 Pavel Plesak D.A.S. Gladiators Plzen 23 6 4 13 63 88 -25 16
20 Andreas Andersson DAJM 23 5 4 14 49 77 -28 14
21 David Šmíd THC Stiga Svitavy 93 23 5 3 15 64 105 -41 13
22 Yngve Aasheim Trondheim BHK 23 5 2 16 79 107 -28 12
23 Geir Hjemas Tonsberg BHK 23 4 4 15 46 96 -50 12
24 Radim Nevrlik THC Stiga Svitavy 93 23 4 3 16 40 111 -71 11
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell