Stockholm Masters

Tävlingstyp GP
Tävlingsklass Öppna
Arrangör Björkhagen Rangers
Datum och tid 18 september 2010
Ort Stockholm
Deltagare 43 st
Länkar Resultsida

Björkhagen Rangers hälsar alla bordshockeyspelare välkomna till säsongens första GP-tävling, Stockholm Masters!

Spellokal är Skarpnäcks Kulturhus (http://kultureniskarpnack.se/). Från Stockholm centrum tar man sig enklast dit med tunnelbana mot Skarpnäck (ca 20 min från T-centralen). Väl ute ur stationen svänger man åt höger och går ca 350 m längs Skarpnäcks Allé tills man kommer till ett stort blått hus.

Anmälningsavgift: 150 kr
Starttid: 10.00
Bordshöjd: 73 cm
Parkering: Ja (p-skiva)
Adress: Skarpnäcks allé 25, Johanneshov

Obs! För att få delta i turneringen krävs spelarlicens. Licensen, som gäller hela säsongen, kostar 100 kr (20 kr om man inte varit licenserad tidigare) och kan betalas på plats. Då ingår även medlemskap i SBHF. Licensen kan också betalas direkt till SBHFs plusgiro, 47 28 24-2.

I byggnaden finns en lunchservering där man kan köpa en god vegetarisk lunch för 65 kr. Om ni planerar att äta där är det bra att meddela oss detta, då maten annars kan ta slut.

För mer info, kontakta Jimmy Mårdell, tfn 073-3728844 eller mail jimmy.mardell@gmail.com.

Slutplaceringar

Se resultatsidan för tabeller och matcher.

Plac Namn Klubb
1. Hans Österman BHK Möllan Rouge
2. Fredrik Johansson Enköping HSC
3. Kalle Bindekrans BHK Möllan Rouge
Petter Bengtsson BHK Möllan Rouge
5. Thomas Petersson Enköping HSC
6. Pontus Eriksson Umeå HSS
7. Rickard Sjöstedt BHK Möllan Rouge
8. Marcus Andersson Enköping HSC
9. Peter Östlund Umeå HSS
10. Finn Finnstedt Umeå HSS
11. Lars-Erik Svensson Umeå HSS
12. David Freséus Umeå HSS
13. Timo Toivonen POLY
14. Herman Steen Umeå HSS
15. Lars Fridell Fremad Eagles
16. Olle Eriksson Björkhagen Rangers
17. Jerry Wikström Team Arctic
18. Micael Strömberg Björkhagen Rangers
19. Martin Arenlind DAJM
20. Jimmy Mårdell Björkhagen Rangers
21. Truls Månsson Björkhagen Rangers
22. Björn Ingevaldsson Team Arctic
23. Netta Jousi POLY
24. Amir Hallenstam Eskilstuna BHK
25. Joachim Thyzell BHK Möllan Rouge
26. Eskil Persson Berka BH
27. Andreas Larsson Team Arctic
28. Eric Norén Umeå HSS
29. Sissie Wikström Team Arctic
30. Peter Madsen Global Ishockey
31. Caroline Eriksson Björkhagen Rangers
32. Alexander Hallenstam Eskilstuna BHK
33. Ulf Hed Eskilstuna BHK
34. Morgan Lagerkvist Eskilstuna BHK
35. Tommy Sääf Enköping HSC
36. Rikard Nässelkvist BHK Möllan Rouge
37. Claes Aronsson Lovö Slapshots
38. Fredrik Dahl Björkhagen Rangers
39. Christoffer Ingevaldsson Team Arctic
40. Fredrik Rayon Berka BH
41. J-O Hansson Björkhagen Rangers
42. Per E. Weckhorst Havoy Pockers 71
43. Marcus Lagerkvist Eskilstuna BHK