Tävlingsarkiv

Här hittar du resultat från alla större nationella och internationella bordshockeytävlingar som spelats genom åren. För att se alla tävlingar under en säsong, klicka på säsongsrubriken.

Om du hittar några fel eller har kompletterande uppgifter, vänligen kontakta oss! I synnerhet äldre tävlingar har ofullständiga resultat.

1982/83
Typ Namn Ort # Vinnare
Stora Essingemästerskapen Stockholm 24 Jan Hultman
Göteborg Open Göteborg 16 Göran Agdur
Stora Essingemästerskapen 2 Stockholm 24 Thomas Petersson
Svenska Mästerskapen Upplands Väsby 393 Stig Ankardal
Göteborg Open 2 Göteborg 24 Jan Hultman
1983/84
Typ Namn Ort # Vinnare
Stora Essingemästerskapen Stockholm 24 Göran Agdur
Göteborg Open Göteborg 23 Stig Ankardal
Stora Essingemästerskapen 2 Stockholm 24 Stig Ankardal
Svenska Mästerskapen Upplands Väsby 256 Tomas Elfstrom
Göteborg Open 2 Göteborg 24 Göran Agdur
1984/85
Typ Namn Ort # Vinnare
Stora Essingemästerskapen Stockholm 24 Tomas Elfstrom
Göteborg Open Göteborg 24 Thomas Petersson
Stora Essingemästerskapen 2 Stockholm 32 Tomas Elfstrom
Öresund Cup Lund 24 Stig Ankardal
Göteborg Open 2 Göteborg 32 Stig Ankardal
1985/86
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Lund 30 Thomas Petersson
Svenska Mästerskapen Stockholm 152 Stig Ankardal
Stora Essingemästerskapen Stockholm 32 Thomas Petersson
Örebro Cup Örebro 32 Thomas Petersson
Gevalia Cup Gävle 24 Thomas Petersson
Ume Open Umeå 28 Göran Agdur
Göteborg Open Göteborg 38 Thomas Petersson
1986/87
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Lund 26 Lars Henriksson
Svenska Mästerskapen Stockholm 223 Thomas Petersson
Stora Essingemästerskapen Stockholm 48 Thomas Petersson
Gevalia Cup Gävle 37 Thomas Petersson
Ume Open Umeå 32 Lars Henriksson
Göteborg Open Göteborg 15 Hans Petersson
1987/88
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Lund 29 Tomas Elfstrom
Svenska Mästerskapen Stockholm 190 Lars Henriksson
Stora Essingemästerskapen Stockholm 47 Thomas Petersson
Örebro Cup Örebro 46 Lars Henriksson
Slipstenscupen Orsa 38 Lars Henriksson
Ume Open Umeå 52 Thomas Petersson
Örebro Open Örebro 49 Fredrik Johansson
1988/89
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Lund 56 Lars Henriksson
Svenska Mästerskapen Stockholm 190 Lars Henriksson
Stora Essingemästerskapen Stockholm 49 Lars Henriksson
Örebro Cup Örebro 55 Lars Henriksson
Slipstenscupen Orsa 55 Göran Agdur
Weelu Cup Enköping 57 Lars Henriksson
VM Stockholm 42 Mikael Kratz
Göteborg Open Göteborg 46 Lars Henriksson
1989/90
Typ Namn Ort # Vinnare
Örebro Cup Örebro 57 Lars Henriksson
Svenska Mästerskapen Stockholm 208 Lars Henriksson
Öresund Cup Lund 34 Lars Henriksson
Dynamotrofén Stockholm 76 Fredrik Johansson
Weelu Cup Enköping 59 Fredrik Johansson
Umeå Open Umeå 49 Lars Henriksson
Göteborg Open Göteborg 78 Jonny Stener
1990/91
Typ Namn Ort # Vinnare
Tre Öre Puck Cup Lund 38 Göran Agdur
Svenska Mästerskapen Enköping 165 Jörgen Sundqvist
Norrsläppet Piteå 34 Jacob Lindahl
EM Lund 60 Jörgen Sundqvist
Örebro Cup Örebro 57 Anders Ekestubbe
Slipstenscupen Orsa Resultat saknas
Umeå Open Umeå 33 Jacob Lindahl
Dynamotrofen Stockholm 60 Jacob Lindahl
1991/92
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Malmö 50 Göran Agdur
Svenska Mästerskapen Stockholm 236 Jacob Lindahl
Norrsläppet Piteå 22 Jacob Lindahl
Sundsvallsspelen Sundsvall 38 Jacob Lindahl
Weelu Cup Enköping 52 Jacob Lindahl
Umeå Open Umeå 42 Jacob Lindahl
EM Brno 75 Mikael Kratz
VM Brno 32 Jacob Lindahl
Göteborg Open Göteborg 63 Stefan Edwall
1992/93
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Lund 45 Patrik Danielsson
Svenska Mästerskapen Stockholm 226 Jacob Lindahl
Göteborg Open Göteborg 49 Mikael Kratz
Sundsvallsspelen Sundsvall 39 Jacob Lindahl
Weelu Cup Enköping 69 Anders Ekestubbe
Umeå Open Umeå 41 Jörgen Sundqvist
Örebro Open Örebro 51 Stefan Edwall
1993/94
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Lund 46 Jörgen Sundqvist
Svenska Mästerskapen Göteborg 183 Jacob Lindahl
Sundsvallsspelen Sundsvall 41 Stefan Edwall
VM Paris 61 Anders Ekestubbe
Weelu Cup Enköping 67 Jacob Lindahl
Umeå Open Umeå 34 Jacob Lindahl
Enskedespelen Stockholm 91 Jacob Lindahl
Örebro Open Örebro 40 Lars Henriksson
1994/95
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Lund 46 Jacob Lindahl
Svenska Mästerskapen Nynäshamn 181 Jacob Lindahl
Göteborg Open Göteborg 48 Jacob Lindahl
Weelu Cup Enköping 71 Lars Henriksson
Umeå Open Umeå 37 Daniel Wallén
Sundsvallsspelen Sundsvall 66 Jacob Lindahl
VM Stockholm 66 Jacob Lindahl
Örebro Cup Örebro 60 Jacob Lindahl
1995/96
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Lund 50 Lars Fridell
Svenska Mästerskapen Enköping 144 Jacob Lindahl
Sundsvallsspelen Sundsvall 37 Stefan Edwall
Kumla Kumla 62 Lars Henriksson
Enskedespelen Stockholm 66 Jacob Lindahl
Göteborg Open Göteborg 43 Jacob Lindahl
Umeå Open Umeå 43 Jacob Lindahl
1996/97
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Weelu Cup Enköping 55 Lars Fridell
Svenska Mästerskapen Stockholm 155 Jacob Lindahl
GP-tävling i Sverigetouren Sundsvallsspelen Sundsvall 38 Daniel Asplund
GP-tävling i Sverigetouren Me Klubba Cup Stockholm 46 Jacob Lindahl
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Lund 60 Jacob Lindahl
GP-tävling i Sverigetouren Örebro Open Örebro 48 Lars Fridell
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 17 Jacob Lindahl
VM Helsinki 61 Hans Österman
1997/98
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Lund 38 Björn Svedman
GP-tävling i Sverigetouren Göteborgspokalen Göteborg 40 Daniel Wallén
Svenska Mästerskapen Stockholm 143 Jacob Lindahl
GP-tävling i Sverigetouren Espoo GP Espoo 36 Kai Parviainen
GP-tävling i Sverigetouren Sundsvallsspelen Sundsvall 20 Daniel Wallén
GP-tävling i Sverigetouren Örebro Open Örebro 37 Stefan Edwall
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 31 Daniel Wallén
GP-tävling i Sverigetouren Me Klubba Cup Stockholm 49 Jacob Lindahl
GP-tävling i Sverigetouren Oslo Open Oslo 37 Jacob Lindahl
1998/99
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Lund 35 Finn Fries
GP-tävling i Sverigetouren Avesta Open Avesta 53 Thomas Petersson
Svenska Mästerskapen Stockholm 125 Lars Fridell
GP-tävling i Sverigetouren Sundsvallsspelen Sundsvall 42 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Pekingpokalen Norrköping 32 Björn Svedman
GP-tävling i Sverigetouren Göteborgspokalen Göteborg 33 Stefan Edwall
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 31 Jacob Lindahl
GP-tävling i Sverigetouren Örebro Open Örebro 58 Hans Österman
VM Wilhelmshaven 71 Stefan Edwall
1999/00
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Lund 32 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Göteborgspokalen Göteborg 31 Stefan Edwall
Svenska Mästerskapen Stockholm 96 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Sundsvallsspelen Sundsvall 33 Stefan Edwall
GP-tävling i Sverigetouren Pekingpokalen Norrköping 56 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 27 Stefan Edwall
GP-tävling i Sverigetouren Överum Open Västervik 45 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Örebro Open Örebro 40 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Avesta Open Avesta 51 Björn Svedman
2000/01
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Lund 55 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Pekingpokalen Norrköping 44 Björn Svedman
GP-tävling i Sverigetouren Avesta Open Avesta 43 Stefan Edwall
GP-tävling i Sverigetouren Sundsvallsspelen Sundsvall 34 Daniel Wallén
Svenska Mästerskapen Stockholm 209 Jacob Lindahl
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 26 Björn Svedman
GP-tävling i Sverigetouren Örebro Open Örebro 30 Lars Fridell
GP-tävling i Sverigetouren Överum Open Överum 38 Hans Österman
VM Plzen 100 Hans Österman
2001/02
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Vätterstads Stora Pris Jönköping 26 Finn Fries
GP-tävling i Sverigetouren Pekingpokalen Norrköping 30 Stefan Edwall
GP-tävling i Sverigetouren Örebro Open Örebro 24 Björn Svedman
GP-tävling i Sverigetouren Sundsvallsspelen Sundsvall 17 Stefan Edwall
Svenska Mästerskapen Stockholm 205 Stefan Edwall
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 20 Pontus Eriksson
GP-tävling i Sverigetouren Överum Open Överum 22 Christoffer Söderqvist
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Lund 24 Stefan Edwall
2002/03
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Örebro Open Örebro 37 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Västsveriges Stora Pris Göteborg 31 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Sundsvallsspelen Sundsvall 22 Daniel Wallén
GP-tävling i Sverigetouren Oslo Open Oslo 77 Daniel Wallén
GP-tävling i Sverigetouren Snabba Drag Cup Bromölla 23 Stefan Edwall
Svenska Mästerskapen Jönköping 150 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Överum Open Överum 25 Joakim Lundin
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 27 Hans Österman
VM Zürich 102 Daniel Wallén
2003/04
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Lund 24 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Örebro Open Örebro 24 Joakim Lundin
GP-tävling i Sverigetouren Stockholms Stora Pris Stockholm 28 Lars Fridell
GP-tävling i Sverigetouren Sundsvallsspelen Sundsvall 12 Daniel Wallén
Svenska Mästerskapen Jönköping 139 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 27 Peter Östlund
GP-tävling i Sverigetouren Överum Open Överum 20 Rickard Sjöstedt
GP-tävling i Sverigetouren Göteborgs Grand Prix Göteborg 56 David Nordström
2004/05
Typ Namn Ort # Vinnare
Jönköpingspucken Jönköping 42 Hans Österman
Svenska Mästerskapen Stockholm 193 Daniel Wallén
Örebro Open Örebro 42 Thomas Petersson
VM Riga 127 Hans Österman
2005/06
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Helsingör 45 Hans Österman
Svenska Mästerskapen Eskilstuna 175 Alexey Zakharov
Överum Open Överum 31 Hans Österman
EM Skalica 111 Alexey Zaharov
2006/07
Typ Namn Ort # Vinnare
Öresund Cup Köpenhamn 53 Hans Österman
Svenska Mästerskapen Göteborg 173 Roni Nuttunen
Ume Open Umeå 21 Hans Österman
VM Moskva 117 Roni Nuttunen
2007/08
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Örebro Open Örebro 28 Lars Fridell
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Helsingör 40 Finn Fries
Svenska Mästerskapen Göteborg 172 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 15 Peter Östlund
GP-tävling i Sverigetouren Enköping GP Enköping 37 Hans Österman
EM Riga 103 Ahti Lampi
2008/09
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Köpenhamn 22 Kalle Bindekrans
GP-tävling i Sverigetouren Göteborgsbataljen Göteborg 40 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Eskilstuna Open Eskilstuna 30 Hans Österman
Svenska Mästerskapen Överum 119 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 18 Lars Fridell
GP-tävling i Sverigetouren Avesta Open Avesta 37 Hans Österman
VM Budapest 130 Roni Nuttunen
2009/10
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Göteborgsbataljen Göteborg 24 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Wettern Cup Jönköping 31 Hans Österman
Svenska Mästerskapen Stockholm 204 Roni Nuttunen
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 17 Pontus Eriksson
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Malmö 32 Finn Fries
EM Överum 82 Ahti Lampi
2010/11
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Stockholm Masters Stockholm 43 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Wettern Cup Jönköping 32 Peter Östlund
Svenska Mästerskapen Stockholm 158 Roni Nuttunen
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 20 Peter Östlund
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Malmö 30 Hans Österman
VM Åbo 105 Oleg Dmitrichenko
2011/12
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Wettern Cup Jönköping 21 Andreas Andersson
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Malmö 22 Finn Fries
GP-tävling i Sverigetouren Pekingpokalen Norrköping 31 Lars Fridell
World Table Hockey Tour logo Swedish Masters Stockholm 118 Maxim Borisov
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 17 Peter Östlund
Svenska Mästerskapen Stockholm 74 Peter Östlund
EM Riga 106 Maxim Borisov
2012/13
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Delsbo Open Delsbo 49 Peter Östlund
GP-tävling i Sverigetouren Pekingpokalen Norrköping 23 Marcus Andersson
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Malmö 33 Finn Fries
World Table Hockey Tour logo Swedish Masters Malmö 101 Yanis Galuzo
GP-tävling i Sverigetouren Wettern Cup Jönköping 24 Marcus Andersson
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 22 Yanis Galuzo
Svenska Mästerskapen Stockholm 71 Marcus Andersson
VM Stavanger 121 Atis Silis
2013/14
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Delsbo Open Delsbo 50 Lars Fridell
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Malmö/Lund 35 Finn Fries
GP-tävling i Sverigetouren Stockholm Masters Stockholm 29 Oscar Henriksson
World Table Hockey Tour logo Swedish Masters Malmö 76 Edgars Caics
GP-tävling i Sverigetouren Wettern Cup Jönköping 38 Oscar Henriksson
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 21 Oscar Henriksson
Svenska Mästerskapen Eskilstuna 72 Hans Österman
EM Riga 122 Maxim Borisov
2014/15
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Delsbo Open Delsbo 52 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Malmö 55 Peter Östlund
GP-tävling i Sverigetouren Stockholm Open Stockholm 39 Hans Österman
World Table Hockey Tour logo Swedish Masters Malmö 121 Yanis Galuzo
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 12 Joakim Lundin
GP-tävling i Sverigetouren Borlänge Masters Borlänge 33 Jimmy Mårdell
Svenska Mästerskapen Jönköping 95 Lars Henriksson
VM St. Petersburg 108 Maxim Borisov
2015/16
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Delsbo Open Delsbo 66 Oscar Henriksson
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Malmö 48 Joakim Lundin
GP-tävling i Sverigetouren Stockholm Open Stockholm 60 Hans Österman
World Table Hockey Tour logo Swedish Masters Malmö 82 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 25 Oscar Henriksson
GP-tävling i Sverigetouren Göteborg Open Göteborg 63 Atis Silis
Svenska Mästerskapen Borlänge 77 Oscar Henriksson
EM Tallinn 124 Edgars Caics
2016/17
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Delsbo Open Delsbo 67 Oscar Henriksson
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Lund 35 Markus Nilsson
GP-tävling i Sverigetouren Stockholm Open Stockholm 68 Hans Österman
World Table Hockey Tour logo Swedish Masters Malmö 100 Yanis Galuzo
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 21 Oscar Henriksson
GP-tävling i Sverigetouren Göteborg Open Göteborg 49 Edgars Caics
Svenska Mästerskapen Lund 87 Oscar Henriksson
VM Liberec 146 Edgars Caics
2017/18
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren Vasapucken Falun 61 Oscar Henriksson
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Malmö 35 Finn Fries
GP-tävling i Sverigetouren Stockholm Open Huddinge 72 Hans Österman
GP-tävling i Sverigetouren 3Tuna Grand Prix Eskilstuna 59 Joakim Lundin
World Table Hockey Tour logo Swedish Masters Mölndal 117 Maxim Borisov
GP-tävling i Sverigetouren Ume Open Umeå 28 Oscar Henriksson
Svenska Mästerskapen Lund 83 Hans Österman
EM Eskilstuna 128 Maxim Borisov
2018/19
Typ Namn Ort # Vinnare
GP-tävling i Sverigetouren 3Tuna Della Sport Cup Annual Memorial Open 2018 @ Jöns Jacob Solna 44 Patrik Hellström
GP-tävling i Sverigetouren Öresund Cup Lund 25 Finn Fries