VM

Det här är tävlingens resultatsida. För att se tävlingsinbjudan och vilka som anmält sig till tävlingen, gå tillbaka till tävlingens startsida.

Deltagare

Visa deltagarlistan

Resultat

Etapp / grupp Status Placeringar
1
1
Qualification Groups Avslutad 1 - 71
Grupp 1
Grupp 2
Grupp 3
Grupp 4
2
2
Final Groups Avslutad 1 - 40
Grupp 1
Grupp 2
B-Group Avslutad 41 - 60
C-Group Avslutad 61 - 71
3
3
Playoff Avslutad 1 - 16

Slutplaceringar

Plac Namn Klubb
1. Stefan Edwall 2015 United
2. Finn Fries Avantgarde Lund
3. Thomas Petersson Saanapu Cyclones
Björn Svedman Buffé Ellyc
5. Hans Österman NUHL8
6. Johan Gustafsson Buffé Ellyc
7. Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK
8. Lars Fridell 2015 United
9. Janne Kokko Sulkavan Laiturit
10. Petter Bengtsson Umeå HSS
11. Mikko Kaariainen Mahtisonnit
12. Tore Lie Dannede Herrers Selskab
13. Anssi Jarvinen Deus ex Machina
14. Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen
15. Mikael Lindberg Deus ex Machina
16. Libor Grabec ETHL Milovice
17. David Smid THC Stiga Svitavy 93
18. Jaakko Koski Deus ex Machina
19. Andreas Åman Enkopings HSC
20. Jani Lappalainen Mahtisonnit
21. Antonin Suryn Big Band
22. Terje Julusmoen Kristianiabohemene
23. Frode Fanuel Horvath Kvernaland BHK
24. Pavel Plesak APP Gladiators Plzen
25. Lars Freitag "Graf Zahl" Eismaschine Hamburg
26. Antonin Srajer THC Stiga Elites
27. Jens Freitag "Betze" Eismaschine Hamburg
28. Karel Krejcik THC Stiga-Game Pribram
29. Tore Sorheim Dannede Herrers Selskab
30. Erik Lindgren Ness
31. Tor Morten Salte Onnai BHK
32. Geir Tonny Brovold Dannede Herrers Selskab
33. Etienne Flore Zurich
34. Ulf Grefsgaard Kristianiabohemene
35. Kai Armonies Kaeltestarre 83
36. Jean-Claude Klaus Fribourg
37. Pavel Chalus THC Stiga Plzen
38. Frank Messerschmidt "Hamma" Rheinachse
39. Robert Peters "Don Pedro" 1. TEC Wilhelmshaven
40. Joachim Klang "Der Joe" Rama Club
41. Herbert Bendin Elze 92
42. Gerrit Janssen "Bull" Schlicktown Arctic Veteranos
43. Samuel Blumer Appenzell
44. Rolf Rude Zurich
45. Juraj Simko BHC Brno Crocodiles
46. Beat Sutter St. Gallen
47. Guido Pieper "Rex" Rheinachse
48. Frank Bruneske "Classic Brunske" Schlicktown Arctic Veteranos
49. Rene Albers "Box Albers" VfP Friesland
50. Martin Lechner TEC Tirol
51. Tobias Leppert "Psycho" Eismaschine Hamburg
52. Hiroshi Chisaka Japan THC
53. Mirek Jobus
54. Richard Bartosek SHK Skalica
55. Mikhail Reizine "Michel" Hannover Sputniks
56. Hannes Lechner TEC Tirol
57. Antonino Bosco "Dino" HST Italia
58. Pierre Chastenais Montreal LHTSO
59. Roman Blasko
60. Antonino De Luca "Tonino" HST Italia
61. Dmytro Kudrytsky THC Juventa
62. Pablo Bonta "Pablo Gelati" HST Italia
63. Zoltan Illes
64. Andreas Steger TEV Baren St.Johann
65. Gionni Bosco HST Italia
66. Karim Bidou "Abd el Zork" Eismaschine Hamburg
67. Aleksey Panfiorov
68. Giovanni Russo HST Italia
69. Zsolt Vlkan
70. Gabor Janko
71. Attila Nogradi Budenz Hybernator