VM

Det här är tävlingens resultatsida. För att se tävlingsinbjudan och vilka som anmält sig till tävlingen, gå tillbaka till tävlingens startsida.

Deltagare

Visa deltagarlistan

Resultat

Etapp / grupp Status Placeringar
1
1
Qualification Groups Avslutad 1 - 61
Grupp 1
Grupp 2
Grupp 3
Grupp 4
2
2
Final Groups Avslutad 1 - 32
Grupp 1
Grupp 2
B-Group Avslutad 33 - 48
C-Group Avslutad 49 - 61
3
3
Playoff Avslutad 1 - 16

Slutplaceringar

Plac Namn Klubb
1. Hans Österman NUHL8
2. Jimmy Holm Buffé Ellyc
3. Janne Kokko Sulkavan Laiturit
Jacob Lindahl Umeå HSS
5. Björn Svedman Buffé Ellyc
6. Stefan Edwall 2015 United
7. Joakim Lundin United Stars
8. Daniel Asplund Harnosands BHK
9. Lars Fridell 2015 United
10. Jan Dryak Big Band
11. Tore Lie Dannede Herrers Selskab
12. Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK
13. Ilkka Lehtinen Ness
14. Anssi Jarvinen Deus ex Machina
15. Patrik Danielsson Stockholms IK
16. Tommy Rensmoen Lorenskog BHK
17. Mikael Lindberg Deus ex Machina
18. Geir Myklebust Kvernaland BHK
19. Timo Tyynela Kelan Kepittajat
20. Terje Julusmoen Kristianiabohemene
21. Pavel Plesak APP Gladiators Plzen
22. Jean-Erik Packalen Turun Torpedos
23. Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen
24. David Smid THC Stiga Svitavy 93
25. Pavel Chalus THC Stiga Plzen
26. Frode Bakken Finstad
27. Erik Lindgren Ness
28. Veli-Pekka Alakorva Sisu Team
29. Lars Freitag "Graf Zahl" Eismaschine Hamburg
30. Sven Bottge "Der Professor" Eismaschine Hamburg
31. Stig Ihle Lorenskog BHK
32. Josef Kurka THC Stiga-Game Pribram
33. Seppo Kosonen Ness
34. Karel Krejcik THC Stiga-Game Pribram
35. Shoji Handa Moriya
36. Janne Ylonen Ottawat Senaattorit
37. Jaakko Koski Deus ex Machina
38. Philippe Bonnet Team Paris
39. Ales Horcicka THC Stiga Elites
40. Marius Smaberg Kristianiabohemene
41. Roy Persen Kristianiabohemene
42. Jens Freitag "Betze" Eismaschine Hamburg
43. Joachim Klang "Der Joe" Rama Club
44. Gerrit Janssen "Bull" Schlicktown Arctic Veteranos
45. Etienne Flore Zurich
46. Samuel Blumer Appenzell
47. Michel Decarie
48. Andreas Schwenter TEV Baren St.Johann
49. Manuel Pasi Zurich
50. Jean-Claude Klaus Fribourg
51. Roger Dahler Bern
52. Jerome Wittwer Team Paris
53. Rene Albers "Box Albers" VfP Friesland
54. Norbert Subat "Terrier" Eismaschine Hamburg
55. Rolf Rude Zurich
56. Gabriel Biveroni
57. Frank Uwe Walpurgis "Walli" 1. TEC Wilhelmshaven
58. Gianmarco Zurcher Bern
59. Hiroshi Chisaka Japan THC
60. Hannes Lechner TEC Tirol
61. Thomas Griessmann TEC Tirol