Svenska Mästerskapen

Tillbaka till startsidan

Resultat Qualification Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK 19 17 0 2 93 26 +67 34
2 Pontus Eriksson Bröderna Grym 19 13 5 1 90 34 +56 31
3 Patrik Danielsson Stockholms IK 19 14 3 2 78 36 +42 31
4 Jacob Lindahl Umeå HSS 19 14 3 2 73 39 +34 31
5 Micael Borgh Schlicktown Arctic Veteranos 19 13 3 3 91 54 +37 29
6 Jerry Wikström United Stars 19 12 2 5 75 44 +31 26
7 Johan Känngård Stockholms IK 19 10 3 6 55 42 +13 23
8 Henrik Påhlsson Åby Monkeys BHK 19 10 2 7 56 37 +19 22
9 Johan Elmstrom Tre Puckar 19 10 1 8 87 67 +20 21
10 Kenth Ericsson Nugents Lärjungar BHK 19 8 5 6 51 44 +7 21
11 Richard Nechvatal Absolut Desperation 19 10 1 8 46 52 -6 21
12 Magnus Olsson Örebro BHF 19 8 1 10 48 65 -17 17
13 Marie Larsson Malilla BHK 19 6 4 9 55 57 -2 16
14 Ingemar Andersson Malilla BHK 19 6 2 11 67 76 -9 14
15 Dan Kurenkoff Stockholms IK 19 5 3 11 44 77 -33 13
16 Fredrik Larsson Malilla BHK 19 5 2 12 43 62 -19 12
17 Jonas Green 19 4 1 14 37 77 -40 9
18 Antti Heinonen 19 1 2 16 19 69 -50 4
19 Niclas Kumlin 19 1 1 17 21 91 -70 3
20 Claus Hjort-Petersson 19 1 0 18 13 94 -81 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Stefan Edwall 2015 United 18 16 1 1 98 41 +57 33
2 Fredrik Hermansson Buffé Ellyc 18 14 2 2 76 38 +38 30
3 Marcus Norin Örebro IF 18 13 3 2 66 20 +46 29
4 Lars Sundh Dynamo Stockholm 18 13 1 4 66 37 +29 27
5 Johan Gustafsson Buffé Ellyc 18 13 0 5 108 27 +81 26
6 Robert Isaksson Enkopings HSC 18 12 2 4 92 46 +46 26
7 Christer Träff Malilla BHK 18 10 4 4 74 49 +25 24
8 Anders Sundqvist Ryggens BHF 18 10 3 5 91 45 +46 23
9 Terje Julusmoen Kristianiabohemene 18 10 1 7 82 54 +28 21
10 Lars-Eric Andersson Stockholms IK 18 9 3 6 61 41 +20 21
11 Tomas Kärnebro Rinkens Riddare 18 9 0 9 65 60 +5 18
12 Mikael Stenström Peking Puckos 18 8 1 9 57 53 +4 17
13 Tor Söderberg Bålsta Bulldozers 18 7 1 10 45 78 -33 15
14 Tommy Saaf Enkopings HSC 18 5 1 12 43 87 -44 11
15 Håkan Böhlin Upplands Vasby 18 3 2 13 34 85 -51 8
16 Anna Påhlsson Peking Puckos 18 2 0 16 25 96 -71 4
17 Mikael Jåfs Nugents Lärjungar BHK 18 2 0 16 30 106 -76 4
18 Magnus Lovang Örebro BHF 18 1 1 16 27 87 -60 3
19 Carl Bindekrans BJC Laimite 18 1 0 17 29 119 -90 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Hans Österman NUHL8 19 17 1 1 102 13 +89 35
2 Finn Fries Avantgarde Lund 19 15 2 2 106 34 +72 32
3 Thomas Börsing Stockholms IK 19 15 1 3 91 39 +52 31
4 Noel Edling Team Arctic 19 14 1 4 82 31 +51 29
5 Andreas Åman Enkopings HSC 19 13 1 5 76 43 +33 27
6 Peter Östlund Umeå HSS 19 12 2 5 93 51 +42 26
7 Stefan Otterström Örebro BHF 19 11 3 5 82 52 +30 25
8 Hampus Ottosson Rinkens Riddare 19 11 1 7 74 60 +14 23
9 Anders Ahlgren Visby ISK 19 10 1 8 70 67 +3 21
10 Sven Johnson Stockholms IK 19 8 4 7 63 50 +13 20
11 Tarja Lindberg Sulkavan Laiturit 19 8 3 8 50 48 +2 19
12 Anders Larsson Atletico Göteborg 19 7 4 8 80 83 -3 18
13 Henrik Ådahl 19 7 3 9 63 65 -2 17
14 Andreas Hedström Ryggens BHF 19 7 2 10 57 62 -5 16
15 Mats Larsnäs BK Fakiren 19 7 1 11 58 64 -6 15
16 Evert Asplund Harnosands BHK 19 4 2 13 40 69 -29 10
17 Jesper Ritzén Linkoping 19 4 1 14 58 105 -47 9
18 Daniel Elisek THC Stiga Svitavy 93 19 2 1 16 29 82 -53 5
19 Anders Johansson Sundsvalls BHK 19 0 1 18 18 144 -126 1
20 Mikael Helin Sollentuna 19 0 1 18 16 146 -130 1
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 4

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Jimmy Holm Buffé Ellyc 21 17 4 0 119 41 +78 38
2 Rickard Sjöstedt Rex Öresund 21 16 2 3 115 47 +68 34
3 Anssi Jarvinen Deus ex Machina 21 15 3 3 83 39 +44 33
4 Kai Parviainen Örebro BHF 21 14 4 3 86 40 +46 32
5 Anders Johansson Sundsvalls BHK 21 12 6 3 95 39 +56 30
6 Jens Saari Örebro BHF 21 12 4 5 79 51 +28 28
7 Anders Jason Dynamo Stockholm 21 12 3 6 72 48 +24 27
8 Birger Hedström Visby ISK 21 11 3 7 75 58 +17 25
9 Emil Svensson Malilla BHK 21 10 4 7 65 52 +13 24
10 Patrik Hellström United Stars 21 10 3 8 64 57 +7 23
11 Tommy Köhl Team Arctic 21 10 3 8 64 58 +6 23
12 Ola Söderberg Enkopings HSC 21 10 1 10 66 67 -1 21
13 Johan Wejryd BHK Harda Tider 21 8 4 9 70 75 -5 20
14 Erik Andersson Enskede Black Cats 21 7 4 10 52 61 -9 18
15 Jesper Ingevaldsson Atletico Göteborg 21 8 2 11 61 82 -21 18
16 Tomas Hogman Harnosands BHK 21 7 1 13 57 85 -28 15
17 Mattias Abel Rinkens Riddare 21 4 7 10 38 67 -29 15
18 Hans Djupsjöbacka Enkopings HSC 21 5 1 15 63 90 -27 11
19 Jonas Hulten Linkoping 21 4 3 14 61 102 -41 11
20 Fredrik Johansson Enskede Black Cats 21 3 2 16 34 105 -71 8
21 Roy Persen Kristianiabohemene 21 3 1 17 59 107 -48 7
22 Emanuel Unge 21 0 1 20 12 119 -107 1
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 5

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Joakim Lundin United Stars 18 16 1 1 133 28 +105 33
2 Lars Fridell 2015 United 18 15 1 2 91 43 +48 31
3 Mats Mörtsell Umeå HSS 18 13 1 4 75 43 +32 27
4 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 18 12 2 4 105 40 +65 26
5 Petter Bengtsson Umeå HSS 18 11 4 3 84 31 +53 26
6 Erik Torhall TK Tigers 18 12 0 6 67 46 +21 24
7 Sami Merilainen Ness 18 11 2 5 55 36 +19 24
8 Tomas Söderblom Ryggens BHF 18 9 2 7 57 40 +17 20
9 Joakim Björk Karlstad BHK 18 9 2 7 53 45 +8 20
10 Milos Sevr THC Stiga Elites 18 7 5 6 63 56 +7 19
11 Josef Kurka THC Stiga-Game Pribram 18 9 0 9 66 67 -1 18
12 Roger Westh "Lundin" Åby Monkeys BHK 18 7 2 9 48 51 -3 16
13 Samuel Pettersson Malilla BHK 18 5 5 8 46 60 -14 15
14 Fredrik Malmström Karlstad BHK 18 4 4 10 55 66 -11 12
15 Jakob Jonsson Björkhagen Rangers 18 5 0 13 32 80 -48 10
16 Niklas Sessler Dynamo Stockholm 18 4 0 14 36 87 -51 8
17 Peter Åhlén Icebreaker Oden 18 3 1 14 41 95 -54 7
18 Magnus Jansson Wild Cards 18 3 0 15 34 123 -89 6
19 Fredrik Niemelä 18 0 0 18 24 128 -104 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 6

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 16 14 0 2 87 25 +62 28
2 Daniel Asplund Harnosands BHK 16 13 0 3 54 29 +25 26
3 Björn Svedman Buffé Ellyc 16 12 1 3 93 32 +61 25
4 Niklas Hägg Malilla BHK 16 12 1 3 75 35 +40 25
5 Kent Nyman Björkhagen Rangers 16 10 5 1 57 36 +21 25
6 John Wilhelmsson Björkhagen Rangers 16 12 0 4 85 54 +31 24
7 Joakim Larsson Visby ISK 16 10 2 4 59 37 +22 22
8 Seppo Kosonen Ness 16 9 2 5 65 33 +32 20
9 Mattias Stenberg BHK Lugna Puckar 16 7 1 8 45 64 -19 15
10 Ake Soderberg Bålsta Bulldozers 16 4 4 8 33 55 -22 12
11 Robin Ohlsson Malilla BHK 16 4 3 9 38 67 -29 11
12 Marius Smaberg Kristianiabohemene 16 5 0 11 45 72 -27 10
13 Antonin Suryn Big Band 16 3 3 10 39 62 -23 9
14 Eduard Nechvatal st. 16 3 3 10 23 50 -27 9
15 Chatrin Johansson Sundsvalls BHK 16 3 2 11 30 56 -26 8
16 Mikael Sandström Sundsvalls BHK 16 1 1 14 34 79 -45 3
17 Erik Bindekrans Peking Puckos 16 0 0 16 20 96 -76 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 7

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Daniel Wallén Oran ISK 18 15 3 0 81 35 +46 33
2 Robert Håkansson Karlstad BHK 18 15 2 1 79 27 +52 32
3 Ilkka Lehtinen Ness 18 13 1 4 111 49 +62 27
4 Tore Lie Dannede Herrers Selskab 18 13 1 4 87 43 +44 27
5 Janne Ylonen Ottawat Senaattorit 18 12 2 4 70 46 +24 26
6 Johan Eriksson "Exxon" Team Arctic 18 12 1 5 99 55 +44 25
7 Espen Selbak Trondheim BHK 18 11 1 6 97 51 +46 23
8 Kent Markusson Hallsta BHK 18 10 2 6 78 80 -2 22
9 Mattias Johansson Ryggens BHF 18 9 2 7 68 42 +26 20
10 Niklas Anderzén 18 9 2 7 63 56 +7 20
11 Björn Wikström Team Arctic 18 9 0 9 45 49 -4 18
12 Gunnar Sjösten Visby ISK 18 5 5 8 61 67 -6 15
13 Tord Karlsson Peking Puckos 18 5 3 10 56 66 -10 13
14 Richard Anglered Sodertalje 18 6 1 11 44 77 -33 13
15 Krister Rubensson TK Tigers 18 4 3 11 35 63 -28 11
16 Ulf Grefsgaard Kristianiabohemene 18 3 1 14 32 82 -50 7
17 Rikard Ortsater 18 2 3 13 33 93 -60 7
18 Andreas Nygren Upplands Vasby 18 1 1 16 30 105 -75 3
19 Peter Green 18 0 0 18 21 104 -83 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 8

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Thomas Petersson Saanapu Cyclones 18 17 0 1 129 32 +97 34
2 Lars Henriksson Bröderna Grym 18 16 1 1 100 20 +80 33
3 Janne Kokko Sulkavan Laiturit 18 14 1 3 70 39 +31 29
4 Jonas Karlsson Enkopings HSC 18 14 0 4 98 43 +55 28
5 Jaakko Koski Deus ex Machina 18 13 2 3 90 44 +46 28
6 Goran Johansson Rinkens Riddare 18 12 1 5 80 49 +31 25
7 Bie Karlsson BHK Lugnet 18 12 1 5 75 53 +22 25
8 Gustaf Hermansson BHK Lugna Puckar 18 11 1 6 91 60 +31 23
9 Erik Lindgren Ness 18 10 0 8 85 46 +39 20
10 Thomas Björnson Malmens BHK 18 7 2 9 77 78 -1 16
11 Martin Drapak THC Stiga Plzen 18 6 3 9 59 76 -17 15
12 Niklas Örnros Malilla BHK 18 6 3 9 54 71 -17 15
13 Christer Eriksson Nyköping BHK 18 6 2 10 53 90 -37 14
14 Harry Davidsson Enskede Black Cats 18 2 5 11 39 82 -43 9
15 Fredrik Nilsson 18 2 4 12 38 82 -44 8
16 Tony Engstrom Sodertalje 18 2 3 13 34 104 -70 7
17 Johannes Green 18 2 2 14 36 95 -59 6
18 Jan-Erik Eskola POLY 18 2 1 15 25 97 -72 5
19 Pavel Soukup 18 1 0 17 27 99 -72 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.