Svenska Mästerskapen

Tillbaka till startsidan

Resultat Qualification Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Johan Eriksson "Exxon" Team Arctic 19 16 1 2 113 31 +82 33
2 Mats Mörtsell Umeå HSS 19 14 4 1 82 30 +52 32
3 Jacob Lindahl Umeå HSS 19 13 5 1 79 31 +48 31
4 Mikael Lindberg Deus ex Machina 19 13 3 3 75 30 +45 29
5 Johan Känngård Stockholms IK 19 13 3 3 74 32 +42 29
6 Lars-Eric Andersson Stockholms IK 19 13 3 3 80 40 +40 29
7 Geir Myklebust Kvernaland BHK 19 13 1 5 111 43 +68 27
8 Jörgen Åkerlund Dynamo Stockholm 19 13 1 5 95 39 +56 27
9 Olof Johansson Arnemark BHK Nitro 19 13 1 5 76 35 +41 27
10 Antonin Suryn Big Band 19 8 1 10 52 50 +2 17
11 Pierre Bäckström Sundsvalls BHK 19 8 1 10 52 68 -16 17
12 Tommy Saaf Enkopings HSC 19 8 0 11 39 73 -34 16
13 Evert Asplund Harnosands BHK 19 6 3 10 32 55 -23 15
14 Andreas Sjöqvist Sundsvalls BHK 19 5 2 12 38 79 -41 12
15 Noel Edling Team Arctic 19 4 3 12 39 73 -34 11
16 Per Horenius 19 4 2 13 35 79 -44 10
17 Lennart Strandberg Sundsvalls BHK 19 3 2 14 19 65 -46 8
18 Mats Vettergren 19 2 2 15 15 88 -73 6
19 Hakan Nilsson 19 2 0 17 40 117 -77 4
20 Björn Wikström Team Arctic 19 0 0 19 17 105 -88 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Kai Parviainen Örebro BHF 16 14 1 1 101 29 +72 29
2 Ingemar Reinholdt Atletico Göteborg 16 12 2 2 81 34 +47 26
3 Patrik Danielsson Stockholms IK 16 10 4 2 61 35 +26 24
4 Ilkka Lehtinen Ness 15 11 0 4 66 47 +19 22
5 Christer Träff Malilla BHK 16 10 1 5 68 43 +25 21
6 Johan Gustafsson Buffé Ellyc 16 9 3 4 62 41 +21 21
7 Jaakko Koski Deus ex Machina 16 9 2 5 70 46 +24 20
8 Daniel Wallén Oran ISK 14 8 2 4 45 41 +4 18
9 Mattias Anbacken 16 7 1 8 49 55 -6 15
10 Hakan Ljungberg 16 6 2 8 46 60 -14 14
11 Magnus Ohlsson 16 4 4 8 53 63 -10 12
12 Mikael Eriksson 16 6 0 10 45 62 -17 12
13 Johan Wejryd BHK Harda Tider 16 4 3 9 49 67 -18 11
14 Chatrin Johansson Sundsvalls BHK 16 4 2 10 33 58 -25 10
15 Eduard Nechvatal st. 15 2 2 11 27 85 -58 6
16 Patrik Jonsson Sundsvalls BHK 16 0 4 12 27 69 -42 4
17 Niclas Kumlin 16 1 1 14 29 77 -48 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Finn Fries Avantgarde Lund 17 14 2 1 99 34 +65 30
2 Fredrik Hermansson Buffé Ellyc 17 15 0 2 74 38 +36 30
3 Stefan Lindskog B7 18 13 1 4 88 43 +45 27
4 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 18 13 0 5 77 45 +32 26
5 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 18 12 1 5 89 41 +48 25
6 Peder Berentsen Örebro BHF 18 10 3 5 83 48 +35 23
7 Gustaf Hermansson BHK Lugna Puckar 18 11 1 6 80 58 +22 23
8 Anssi Jarvinen Deus ex Machina 18 9 3 6 76 43 +33 21
9 Birger Hedström Visby ISK 18 9 2 7 75 51 +24 20
10 Seppo Kosonen Ness 18 8 2 8 74 60 +14 18
11 Anders Sundqvist Ryggens BHF 17 8 1 8 60 57 +3 17
12 Christian Carlsson B7 18 8 1 9 47 64 -17 17
13 Joaal Sjoberg 18 8 0 10 61 71 -10 16
14 Martin Drapak THC Stiga Plzen 16 5 2 9 48 57 -9 12
15 Andreas Hedström Ryggens BHF 17 5 1 11 49 72 -23 11
16 Robin Ohlsson Malilla BHK 18 3 1 14 44 93 -49 7
17 Jan Goll Veterans Cesky Dub 18 3 1 14 65 117 -52 7
18 Lars Sjoberg 17 2 0 15 31 116 -85 4
19 Elenor Wikstrom Enskede Black Cats 17 0 0 17 10 122 -112 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 4

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Robert Håkansson Karlstad BHK 16 14 1 1 82 27 +55 29
2 Linus Bengtsson B7 16 14 1 1 74 40 +34 29
3 Hans Österman NUHL8 16 14 0 2 76 30 +46 28
4 Thomas Börsing Stockholms IK 16 12 0 4 80 33 +47 24
5 Erik Andersson Enskede Black Cats 16 9 4 3 75 33 +42 22
6 Herman Steen Umeå HSS 16 10 2 4 77 40 +37 22
7 David Smid THC Stiga Svitavy 93 16 10 1 5 76 37 +39 21
8 Göran Agdur Orsa HSK 16 8 4 4 73 41 +32 20
9 Anders Larsson Atletico Göteborg 16 7 0 9 62 64 -2 14
10 Petr Suryn Big Band 16 6 1 9 55 40 +15 13
11 Tarja Lindberg Sulkavan Laiturit 16 5 3 8 35 49 -14 13
12 Emil Svensson Malilla BHK 16 6 0 10 63 56 +7 12
13 Ragnar Friberg Team Arctic 16 3 3 10 43 74 -31 9
14 Frank Uwe Walpurgis "Walli" 1. TEC Wilhelmshaven 16 3 0 13 36 72 -36 6
15 Richard Anglered Sodertalje 16 1 2 13 31 104 -73 4
16 Kenneth Pettersson 16 2 0 14 30 119 -89 4
17 Joel Bremer 16 0 2 14 29 138 -109 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 5

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Björn Svedman Buffé Ellyc 18 16 1 1 89 41 +48 33
2 Lars Fridell 2015 United 18 15 1 2 91 53 +38 31
3 Stefano Lidström Dynamo Stockholm 18 13 2 3 90 40 +50 28
4 Tore Lie Dannede Herrers Selskab 18 13 2 3 75 34 +41 28
5 Peter Östlund Umeå HSS 18 13 2 3 73 36 +37 28
6 Jerry Wikström United Stars 18 12 1 5 96 48 +48 25
7 Thomas Joyce Lorenskog BHK 18 12 1 5 64 39 +25 25
8 Tomas Karlsson Bröderna Grym 18 8 4 6 66 46 +20 20
9 Ola Söderberg Enkopings HSC 18 8 3 7 60 45 +15 19
10 Anders Johansson Sundsvalls BHK 18 8 2 8 77 48 +29 18
11 Ake Soderberg Bålsta Bulldozers 18 7 1 10 56 54 +2 15
12 Krister Rubensson TK Tigers 18 6 3 9 57 66 -9 15
13 Tomas Chanton 18 5 3 10 47 73 -26 13
14 Nicko Tapanila 18 5 2 11 52 75 -23 12
15 Richard Nechvatal Absolut Desperation 18 4 3 11 44 60 -16 11
16 Niklas Chanton 18 4 2 12 36 70 -34 10
17 Sissie Wikström United Stars 18 3 3 12 52 85 -33 9
18 Eric Kalén 18 1 0 17 27 120 -93 2
19 Anders Stenberg TEX Taby Kings 18 0 0 18 15 134 -119 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 6

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Janne Kokko Sulkavan Laiturit 16 15 0 1 81 29 +52 30
2 Stefan Edwall 2015 United 16 12 3 1 79 41 +38 27
3 Jonas Karlsson Enkopings HSC 16 11 2 3 86 41 +45 24
4 Pontus Eriksson Bröderna Grym 16 10 3 3 72 35 +37 23
5 Rickard Sjöstedt Rex Öresund 16 10 2 4 71 38 +33 22
6 Erik Torhall TK Tigers 16 9 2 5 61 47 +14 20
7 Micael Borgh Schlicktown Arctic Veteranos 16 8 4 4 59 48 +11 20
8 Tommy Köhl Team Arctic 16 8 3 5 60 40 +20 19
9 Peter Alnemo Malilla BHK 16 8 2 6 58 43 +15 18
10 Sami Sormunen Hallsta BHK 16 7 2 7 73 40 +33 16
11 Hans Nordin Atletico Göteborg 16 6 1 9 51 57 -6 13
12 Jonas Helling 16 5 2 9 49 67 -18 12
13 Roger Westh "Lundin" Åby Monkeys BHK 16 5 0 11 55 66 -11 10
14 Radek Hejtman Olomouc 16 3 2 11 47 92 -45 8
15 Patrik Esbjornsson "Percy Nilegard" BK Prinki 16 3 0 13 30 74 -44 6
16 Johan Hulimaa 16 2 0 14 23 113 -90 4
17 Mans Nordblad TEX Taby Kings 16 0 0 16 14 98 -84 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 7

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Jimmy Holm Buffé Ellyc 18 15 3 0 135 41 +94 33
2 Jonas Ohlsson Örebro IF 18 16 0 2 105 34 +71 32
3 Vlastimil Hejtman Olomouc 18 14 2 2 118 50 +68 30
4 Andreas Åman Enkopings HSC 18 11 6 1 96 44 +52 28
5 Jonny Stener Enkopings HSC 18 13 2 3 87 41 +46 28
6 Kent Nyman Björkhagen Rangers 18 11 3 4 90 49 +41 25
7 Niklas Hägg Malilla BHK 18 12 0 6 102 56 +46 24
8 Jesper Ingevaldsson Atletico Göteborg 18 11 0 7 80 59 +21 22
9 Martin Jansson Tre Puckar 18 9 2 7 86 63 +23 20
10 Fredrik Larsson Malilla BHK 18 9 1 8 80 73 +7 19
11 Henrik Påhlsson Åby Monkeys BHK 18 8 1 9 64 67 -3 17
12 Stefan Lundberg "Lunsen" Örebro BHF 18 6 3 9 64 65 -1 15
13 Sebastian Agdur Orsa HSK 18 7 1 10 68 72 -4 15
14 Harry Davidsson Enskede Black Cats 18 5 1 12 46 91 -45 11
15 Tord Sjoberg Team Arctic 18 4 1 13 47 70 -23 9
16 Marcus Bolloff 18 2 0 16 35 115 -80 4
17 Patrik Backlund 18 2 0 16 26 107 -81 4
18 Lars Henriksson Linkoping 18 2 0 16 25 128 -103 4
19 David Lindberg 18 1 0 17 27 156 -129 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 8

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Daniel Asplund Harnosands BHK 15 13 1 1 65 24 +41 27
2 Thomas Petersson Saanapu Cyclones 15 12 1 2 83 34 +49 25
3 Håkan Brandt B7 15 11 2 2 92 41 +51 24
4 Mikael Johansson B7 15 12 0 3 84 39 +45 24
5 Joakim Lundin United Stars 15 10 2 3 86 41 +45 22
6 Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK 15 9 1 5 60 46 +14 19
7 Michael Gellerstam "Johansson/Eklund" Avantgarde Lund 15 9 0 6 62 53 +9 18
8 Anders Stark Pultti Amigos 15 7 3 5 63 44 +19 17
9 Janne Ylonen Ottawat Senaattorit 15 8 0 7 57 44 +13 16
10 Måns Englund Karlstad BHK 15 6 1 8 47 47 0 13
11 Joakim Björk Karlstad BHK 13 4 2 7 39 37 +2 10
12 Robert Sundén Ryggens BHF 15 4 1 10 36 66 -30 9
13 Hans Djupsjöbacka Enkopings HSC 14 2 0 12 30 79 -49 4
14 Milos Sevr THC Stiga Elites 15 2 0 13 32 85 -53 4
15 Tomas Hogman Harnosands BHK 15 2 0 13 31 95 -64 4
16 Peter Åhlén Icebreaker Oden 14 0 0 14 13 105 -92 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.