Kumla

Tillbaka till startsidan

Resultat Qualification Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Jacob Lindahl Umeå HSS 18 16 0 2 88 27 +61 32
2 Lars Henriksson Bröderna Grym 18 15 1 2 73 28 +45 31
3 Gustaf Hermansson BHK Lugna Puckar 18 14 1 3 61 43 +18 29
4 Joakim Lundin United Stars 18 13 1 4 85 40 +45 27
5 Robert Håkansson Karlstad BHK 18 13 0 5 76 30 +46 26
6 Tore Lie Dannede Herrers Selskab 18 11 3 4 83 46 +37 25
7 Anders Johansson Sundsvalls BHK 18 9 3 6 65 43 +22 21
8 Linus Bengtsson B7 18 9 3 6 60 43 +17 21
9 Johan Gustafsson Buffé Ellyc 18 10 1 7 70 54 +16 21
10 Micael Borgh Schlicktown Arctic Veteranos 18 9 3 6 71 58 +13 21
11 Petter Bengtsson Umeå HSS 18 8 2 8 51 43 +8 18
12 Jarle Ihle Lorenskog BHK 18 6 2 10 55 60 -5 14
13 Birger Hedström Visby ISK 18 5 4 9 48 77 -29 14
14 Mikael Stenström Peking Puckos 18 5 3 10 46 85 -39 13
15 Sissie Wikström United Stars 18 4 4 10 44 57 -13 12
16 Magnus Liljedahl Malilla BHK 18 4 1 13 44 76 -32 9
17 Niklas Örnros Malilla BHK 18 4 1 13 31 99 -68 9
18 Niklas Chanton 18 2 3 13 24 77 -53 7
19 Björn Wikström Team Arctic 18 0 0 18 28 104 -76 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Hans Österman NUHL8 21 16 2 3 107 49 +58 34
2 Håkan Brandt B7 21 16 1 4 118 53 +65 33
3 Andreas Åman Enkopings HSC 21 14 4 3 110 48 +62 32
4 Björn Svedman Buffé Ellyc 21 15 2 4 112 54 +58 32
5 Tommy Rensmoen Lorenskog BHK 21 15 1 5 102 55 +47 31
6 Kai Parviainen Örebro BHF 21 14 2 5 84 42 +42 30
7 Stefano Lidström Dynamo Stockholm 21 13 3 5 83 12 +71 29
8 Thomas Börsing Stockholms IK 21 13 3 5 66 14 +52 29
9 Rickard Sjöstedt Rex Öresund 21 14 1 6 50 19 +31 29
10 Lars-Eric Andersson Stockholms IK 21 11 3 7 69 66 +3 25
11 Peter Östlund Umeå HSS 21 11 2 8 80 72 +8 24
12 Niklas Hägg Malilla BHK 21 11 2 8 84 76 +8 24
13 Thomas Joyce Lorenskog BHK 21 9 3 9 71 68 +3 21
14 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 21 8 4 9 104 74 +30 20
15 Jerry Wikström United Stars 21 10 0 11 69 81 -12 20
16 Fredrik Jordell Karlstad BHK 21 5 3 13 61 107 -46 13
17 Noel Edling Team Arctic 21 4 2 15 58 92 -34 10
18 Harry Davidsson Enskede Black Cats 21 4 1 16 38 107 -69 9
19 Marie Larsson Malilla BHK 21 4 0 17 59 115 -56 8
20 Henrik Påhlsson Åby Monkeys BHK 21 2 2 17 33 84 -51 6
21 Lina Pettersson Örebro BHF 21 1 0 20 17 142 -125 2
22 Adele Edling 21 0 1 20 11 144 -133 1
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Pontus Eriksson Bröderna Grym 20 16 2 2 103 51 +52 34
2 Thomas Petersson Saanapu Cyclones 20 16 1 3 115 57 +58 33
3 Lars Fridell 2015 United 20 13 4 3 112 50 +62 30
4 Geir Myklebust Kvernaland BHK 20 14 2 4 96 44 +52 30
5 Kent Nyman Björkhagen Rangers 20 14 2 4 96 51 +45 30
6 Jimmy Holm Buffé Ellyc 20 14 1 5 139 55 +84 29
7 Jonas Ohlsson Örebro IF 20 14 1 5 87 42 +45 29
8 Daniel Asplund Harnosands BHK 20 14 1 5 76 51 +25 29
9 Erik Andersson Enskede Black Cats 20 11 2 7 58 50 +8 24
10 Anders Stark Pultti Amigos 20 11 2 7 55 62 -7 24
11 Jesper Ingevaldsson Atletico Göteborg 20 9 2 9 53 65 -12 20
12 Tord Karlsson Peking Puckos 20 9 1 10 60 82 -22 19
13 Emil Svensson Malilla BHK 20 8 2 10 67 74 -7 18
14 Jens Saari Örebro BHF 20 7 1 12 54 57 -3 15
15 Måns Englund Karlstad BHK 20 7 1 12 54 77 -23 15
16 Fredrik Larsson Malilla BHK 20 6 2 12 56 75 -19 14
17 Roger Westh "Lundin" Åby Monkeys BHK 20 4 3 13 40 92 -52 11
18 Tomas Chanton 20 4 2 14 52 100 -48 10
19 Ingemar Andersson Malilla BHK 20 2 1 17 47 107 -60 5
20 Johan Wettergren 20 2 1 17 30 95 -65 5
21 Lennart Strandberg Sundsvalls BHK 20 1 1 18 16 135 -119 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.