VM

Det här är tävlingens resultatsida. För att se tävlingsinbjudan och vilka som anmält sig till tävlingen, gå tillbaka till tävlingens startsida.

Deltagare

Visa deltagarlistan

Resultat

Etapp / grupp Status Placeringar
1
1
Qualification Groups Avslutad 1 - 66
Grupp 1
Grupp 2
Grupp 3
Grupp 4
2
2
Final Groups Avslutad 1 - 36
Grupp 1
Grupp 2
B-Group Avslutad 37 - 52
C-Group Avslutad 53 - 66
3
3
Playoff Avslutad 1 - 16

Slutplaceringar

Plac Namn Klubb
1. Jacob Lindahl Umeå HSS
2. Daniel Wallén Oran ISK
3. Lars Henriksson Bröderna Grym
Hans Österman NUHL8
5. Joakim Lundin United Stars
6. Lars Fridell 2015 United
7. Jimmy Holm Buffé Ellyc
8. Stefan Edwall 2015 United
9. Finn Fries Avantgarde Lund
10. Patrik Danielsson Stockholms IK
11. Silvestr Novotny CIBET Praha
12. Anders Ekestubbe United Stars
13. Andreas Åman Enkopings HSC
14. Jörgen Sundqvist Örebro BHF
15. Libor Grabec ETHL Milovice
16. Erik Lindgren Ness
17. Pavel Plesak APP Gladiators Plzen
18. Tommy Rensmoen Lorenskog BHK
19. Sven Bottge "Der Professor" Eismaschine Hamburg
20. Jerome Wittwer Team Paris
21. Geir Myklebust Kvernaland BHK
22. Janne Kokko Sulkavan Laiturit
23. Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen
24. Thomas Joyce Lorenskog BHK
25. Laurent Baraou Team Paris
26. Tore Lie Dannede Herrers Selskab
27. Shoji Handa Moriya
28. Seppo Kosonen Ness
29. Jean-Erik Packalen Turun Torpedos
30. Lars Freitag "Graf Zahl" Eismaschine Hamburg
31. Jukka Seppanen Sisu Team
32. Pavel Chalus THC Stiga Plzen
33. Jarle Ihle Lorenskog BHK
34. Jan Dryak Big Band
35. Sami Merilainen Ness
36. Pavel Navratil ETHL Milovice
37. Philippe Bonnet Team Paris
38. Timo Tyynela Kelan Kepittajat
39. Henrik Rosenberg Turun Torpedos
40. Frank Messerschmidt "Hamma" Rheinachse
41. Stig Ihle Lorenskog BHK
42. Tord Nagel Finstad
43. Terje Julusmoen Kristianiabohemene
44. David Smid THC Stiga Svitavy 93
45. Jens Freitag "Betze" Eismaschine Hamburg
46. Koji Itasaka Japan THL
47. Frank Uwe Walpurgis "Walli" 1. TEC Wilhelmshaven
48. Nathalie Biais Team Paris
49. Joachim Klang "Der Joe" Rama Club
50. Kazuyuki Furuya Japan THL
51. Norbert Subat "Terrier" Eismaschine Hamburg
52. Michel Decarie
53. Jean-Claude Klaus Fribourg
54. Roger Dahler Bern
55. Oliver Madern
56. Francois Duhanneau Team Paris
57. Etienne Flore Zurich
58. Hiroshi Chisaka Japan THC
59. Valerie Ceysson
60. Achim Heider "Doc Heider" Rheinachse
61. Samuel Blumer Appenzell
62. Takahisa Sugawara Japan THL
63. Pierre Chastenais Montreal LHTSO
64. Michael Probst
65. Steve Haudenschild
66. Rolf Rude Zurich