VM

Det här är tävlingens resultatsida. För att se tävlingsinbjudan och vilka som anmält sig till tävlingen, gå tillbaka till tävlingens startsida.

Deltagare

Visa deltagarlistan

Resultat

Etapp / grupp Status Placeringar
1
1
Qualification Groups Avslutad 1 - 61
Grupp 1
Grupp 2
Grupp 3
Grupp 4
2
2
Final Groups Avslutad 1 - 40
Grupp 1
Grupp 2
B-Group Avslutad 41 - 52
C-Group Avslutad 53 - 61
3
3
Playoff Avslutad 1 - 16

Slutplaceringar

Plac Namn Klubb
1. Anders Ekestubbe United Stars
2. Fredrik Johansson Enkopings HSC
3. Patrik Danielsson Stockholms IK
Jacob Lindahl Umeå HSS
5. Stefan Edwall 2015 United
6. Lars Henriksson Bröderna Grym
7. Lars Fridell 2015 United
8. Jörgen Sundqvist Örebro BHF
9. Stig Ankardal Goteborgs HSS
10. Jukka Seppanen Sisu Team
11. Libor Grabec ETHL Milovice
12. Laurent Baraou Team Paris
13. Sami Merilainen Ness
14. Henrik Rosenberg Turun Torpedos
15. Janne Penttila Turun Traktor
16. Shoji Handa Moriya
17. Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen
18. Seppo Kosonen Ness
19. Erik Lindgren Ness
20. Jan Dryak Big Band
21. Silvestr Novotny CIBET Praha
22. Vlastimil Hejtman Olomouc
23. Veli-Pekka Alakorva Sisu Team
24. Pavel Plesak APP Gladiators Plzen
25. Jean-Erik Packalen Turun Torpedos
26. Roman Vondrous SHC Pardubice
27. Pavel Chalus THC Stiga Plzen
28. Philippe Bonnet Team Paris
29. Jerome Wittwer Team Paris
30. Frank Messerschmidt "Hamma" Rheinachse
31. Lars Freitag "Graf Zahl" Eismaschine Hamburg
32. Jens Freitag "Betze" Eismaschine Hamburg
33. Patrick Gescoff
34. David Kaiser "Kiaser" Konigswinterer Drachen
35. Guido Pieper "Rex" Rheinachse
36. Francois Duhanneau Team Paris
37. Maryse Baraou Team Paris
38. Kazuyuki Furuya Japan THL
39. Achim Heider "Doc Heider" Rheinachse
40. Mikael Daudin
41. Valerie Ceysson
42. Joachim Klang "Der Joe" Rama Club
43. Norbert Subat "Terrier" Eismaschine Hamburg
44. Frederic Merin
45. Tarik Abbou
46. Boris Gallais
47. Jean-Luc Roy
48. Roger Dahler Bern
49. Michel Decarie
50. Pierre Chastenais Montreal LHTSO
51. Steve Haudenschild
52. Stuart Pitkin
53. Takahisa Sugawara Japan THL
54. Joji Inoue Japan THL
55. Theodore Wood
56. Hiroshi Chisaka Japan THC
57. Phil Andrews
58. Michael Probst
59. Kiyohito Nakata Japan THL
60. Marc Boulos
61. Kayo Chisaka Japan THC