Svenska Mästerskapen

Tillbaka till startsidan

Resultat Qualification Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Kent Nyman Björkhagen Rangers 17 16 1 0 85 27 +58 33
2 Magnus Karlsson Goteborgs HSS 17 15 0 2 89 37 +52 30
3 Erik Lindgren Ness 17 13 0 4 81 39 +42 26
4 Jacob Lindahl Umeå HSS 17 11 3 3 59 30 +29 25
5 Emil Walter 17 9 3 5 68 47 +21 21
6 Paul Yli-Tainio "Patous" Monte Cristo 17 10 1 6 65 44 +21 21
7 Mats Hellquist Bob Puck 17 8 5 4 52 35 +17 21
8 Pavel Chalus THC Stiga Plzen 17 10 0 7 75 49 +26 20
9 Vladimir Gatara BK Prinki 17 9 2 6 58 43 +15 20
10 Ake Soderberg Bålsta Bulldozers 17 7 3 7 50 53 -3 17
11 Sven Johnson Stockholms IK 17 5 4 8 55 56 -1 14
12 Staffan Persson Enskede Black Cats 17 5 4 8 57 73 -16 14
13 Tommy Adamsson 17 5 3 9 51 52 -1 13
14 Maria Svedberg Dynamo Stockholm 17 4 4 9 50 60 -10 12
15 Jonas Ingelsten-Z. 17 4 1 12 31 79 -48 9
16 Magnus Bokstrom 17 3 0 14 41 104 -63 6
17 Lars Haggstrom 17 2 0 15 15 78 -63 4
18 Andreas Forsgren 17 0 0 17 21 97 -76 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Lars Henriksson Bröderna Grym 18 16 0 2 92 26 +66 32
2 Mats Mörtsell Umeå HSS 18 15 1 2 60 32 +28 31
3 Stefan Edwall 2015 United 18 14 2 2 90 46 +44 30
4 Jukka Seppanen Sisu Team 18 12 2 4 52 28 +24 26
5 Aron Lidman BHK Slapshot 18 12 1 5 68 33 +35 25
6 Peter Danielsson Stockholms IK 18 10 2 6 70 34 +36 22
7 Henrik Brandt Goteborgs HSS 18 10 2 6 78 51 +27 22
8 Janne Penttila Turun Traktor 18 9 4 5 56 38 +18 22
9 Anders Ahlgren Visby ISK 18 9 3 6 73 53 +20 21
10 Lars Westerberg Stockholms IK 18 7 4 7 55 59 -4 18
11 Erik Eklund 18 8 0 10 57 81 -24 16
12 Olle Köhler Stockholms IK 18 5 4 9 48 64 -16 14
13 Mattias Johansson Ryggens BHF 18 6 2 10 40 56 -16 14
14 Bela Voros 18 6 0 12 53 70 -17 12
15 Henrik Pruselius Stockholms IK 18 4 1 13 34 65 -31 9
16 Michael Gellerstam "Johansson/Eklund" Avantgarde Lund 18 3 3 12 36 72 -36 9
17 Niklas Ljungholm 18 2 4 12 32 78 -46 8
18 Sissie Wikström United Stars 18 2 3 13 37 96 -59 7
19 Anders Boqvist Mejan 18 2 0 16 21 70 -49 4
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Jonny Stener Enkopings HSC 18 15 2 1 122 40 +82 32
2 Hans Österman NUHL8 18 16 0 2 101 47 +54 32
3 Patrik Danielsson Stockholms IK 18 13 4 1 90 38 +52 30
4 Ingemar Hedberg Arnemark BHK Nitro 18 13 0 5 83 45 +38 26
5 Peter Almberg 18 9 5 4 69 56 +13 23
6 Micael Borgh Schlicktown Arctic Veteranos 18 10 3 5 67 57 +10 23
7 Veli-Pekka Alakorva Sisu Team 18 11 0 7 76 60 +16 22
8 Ronnie Widmark Enskede Black Cats 18 10 1 7 74 54 +20 21
9 Olov Tallstrom Mejan 18 10 0 8 60 55 +5 20
10 Richard Lindberg Hjarup HC 18 7 2 9 83 68 +15 16
11 Henrik Hakansson Karlstad BHK 18 6 4 8 57 65 -8 16
12 Micki Lundin BHK Lugnet 18 7 2 9 55 73 -18 16
13 Per Richter 18 6 2 10 62 80 -18 14
14 Erik Wejryd Uppsala 18 5 3 10 54 75 -21 13
15 Morgan Eiderbo 18 6 1 11 44 82 -38 13
16 Håkan Persson Nacka 18 4 4 10 45 73 -28 12
17 Niklas Sessler Dynamo Stockholm 18 4 1 13 62 75 -13 9
18 Anton Forsmark 18 1 0 17 34 112 -78 2
19 Markus Ljunggren BHC Vessla 18 1 0 17 33 116 -83 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 4

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Pontus Eriksson Bröderna Grym 17 15 2 0 89 30 +59 32
2 Tomas Elfstrom Goteborgs HSS 17 13 2 2 67 36 +31 28
3 Bie Karlsson BHK Lugnet 17 12 1 4 75 45 +30 25
4 Olof Johansson Arnemark BHK Nitro 17 11 2 4 66 41 +25 24
5 Rickard Sjöstedt Rex Öresund 17 11 1 5 71 36 +35 23
6 Robert Håkansson Karlstad BHK 17 11 1 5 67 35 +32 23
7 Pavel Plesak APP Gladiators Plzen 17 10 1 6 71 48 +23 21
8 David Nordström DAJM 17 10 1 6 58 48 +10 21
9 Magnus Svensson Dynamo Stockholm 17 9 1 7 50 32 +18 19
10 Anders Sundqvist Ryggens BHF 17 6 4 7 49 52 -3 16
11 Johan Gustafsson Buffé Ellyc 17 6 1 10 53 75 -22 13
12 Stefan Karlsson Vasby Flyers 17 6 1 10 44 67 -23 13
13 Jerry Wikström United Stars 17 6 0 11 47 61 -14 12
14 Mats Amin 17 5 2 10 51 66 -15 12
15 Jonas Lofgren 17 4 3 10 47 64 -17 11
16 Stefan Tornkvist 17 3 1 13 42 89 -47 7
17 Tomas Ridell 17 1 2 14 20 75 -55 4
18 Erik Andersson Enskede Black Cats 17 1 0 16 23 90 -67 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 5

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Jimmy Holm Buffé Ellyc 16 15 0 1 96 37 +59 30
2 Fredrik Hermansson Buffé Ellyc 16 14 1 1 74 28 +46 29
3 Lars-Eric Andersson Stockholms IK 16 12 0 4 72 37 +35 24
4 Björn Svedman Buffé Ellyc 16 11 1 4 71 37 +34 23
5 Gustaf Hermansson BHK Lugna Puckar 16 10 1 5 74 41 +33 21
6 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 16 9 2 5 73 53 +20 20
7 John Wilhelmsson Björkhagen Rangers 16 8 1 7 72 59 +13 17
8 Jouko Viitanen Ness 16 8 1 7 53 54 -1 17
9 Christer Eriksson Nyköping BHK 16 6 4 6 58 54 +4 16
10 Andy Praesto Bob Puck 16 7 0 9 52 55 -3 14
11 Kent Markusson Hallsta BHK 16 7 0 9 66 81 -15 14
12 Stefan Sandin 16 5 1 10 31 77 -46 11
13 Torbjörn Karlsson Stockholms IK 16 4 1 11 33 56 -23 9
14 Leif Andersson 16 4 1 11 42 71 -29 9
15 Johan Strömblad Stockholms IK 16 4 1 11 34 69 -35 9
16 Göran Carlsson 16 4 0 12 28 58 -30 8
17 Manuel Rivas 16 0 1 15 34 96 -62 1
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 6

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Johan Eriksson "Exxon" Team Arctic 19 17 1 1 116 39 +77 35
2 Linus Svedberg 19 16 2 1 99 39 +60 34
3 Lars Fridell 2015 United 19 16 2 1 97 40 +57 34
4 Jonas Bergström Spjass Invaders 19 15 1 3 132 43 +89 31
5 Magnus Westin Sundsvalls BHK 19 14 2 3 84 45 +39 30
6 Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen 19 13 1 5 101 51 +50 27
7 Tomas Söderblom Ryggens BHF 19 11 2 6 73 55 +18 24
8 Johan Johansson Lag U 19 12 0 7 68 53 +15 24
9 Anders Ohman 19 10 0 9 82 65 +17 20
10 Bjorn Nordfors Dynamo Stockholm 19 8 4 7 64 56 +8 20
11 Oskar Lampinen Tyreso BHC 19 6 5 8 61 65 -4 17
12 Tomas Mattson 19 7 2 10 80 76 +4 16
13 Carl Hokfeldt 19 5 2 12 61 83 -22 12
14 Lennart Andersson Enskede Black Cats 19 5 2 12 50 102 -52 12
15 Hans Rudhe 19 3 4 12 51 90 -39 10
16 Daniel Kristiansson 19 5 0 14 46 89 -43 10
17 Patrik Wahlstrom 19 4 2 13 44 94 -50 10
18 Tomas Backelin 19 4 1 14 53 85 -32 9
19 Harry Davidsson Enskede Black Cats 19 2 1 16 34 121 -87 5
20 Klaus Franken 19 0 0 19 31 136 -105 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 7

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Daniel Wallén Oran ISK 19 17 1 1 124 30 +94 35
2 Joakim Larsson Visby ISK 19 16 1 2 108 29 +79 33
3 Torbjörn Johansson Umeå HSS 19 16 0 3 120 35 +85 32
4 Anders Nyström Arnemark BHK Nitro 19 15 2 2 84 32 +52 32
5 Lennart Villumsen Stockholms IK 19 14 0 5 87 62 +25 28
6 Anders Johansson Sundsvalls BHK 19 12 2 5 92 31 +61 26
7 Anders Enocksson Klapp & Klang 19 12 2 5 80 40 +40 26
8 Martin Oliw BHK Lugna Puckar 19 10 3 6 67 47 +20 23
9 Johan Karlsson 19 10 2 7 82 61 +21 22
10 Fredrik Franzon 19 8 3 8 52 65 -13 19
11 Jakob Ståhle Alingsas BHS 19 9 1 9 54 69 -15 19
12 Per Nicklasson Dynamo Val Lemme 19 8 2 9 55 56 -1 18
13 Joakim Björk Karlstad BHK 19 7 2 10 65 53 +12 16
14 Peywand Sarban 19 8 0 11 50 77 -27 16
15 Roger Johansson 19 4 1 14 39 76 -37 9
16 Daniel Norin Enskede Black Cats 19 4 1 14 38 91 -53 9
17 Magnus Osterberg 19 3 1 15 39 112 -73 7
18 Mats Andersson Halmstad 19 2 0 17 31 114 -83 4
19 Fredrik Oberg 19 2 0 17 31 128 -97 4
20 Andreas Gustafsson Dynamo Göteborg 19 1 0 18 17 107 -90 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 8

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 19 17 1 1 129 27 +102 35
2 Thomas Börsing Stockholms IK 19 17 1 1 109 32 +77 35
3 Seppo Kosonen Ness 19 13 3 3 97 37 +60 29
4 Lars Sundh Dynamo Stockholm 19 13 3 3 71 42 +29 29
5 Libor Grabec ETHL Milovice 19 12 3 4 83 47 +36 27
6 Philippe Bonnet Team Paris 19 13 1 5 74 46 +28 27
7 Håkan Brandt B7 19 13 0 6 110 49 +61 26
8 Roger Sellin Habo 19 10 1 8 65 52 +13 21
9 Jonas Karlsson Enkopings HSC 19 10 1 8 62 57 +5 21
10 Peter Larsson En Pase Linnars 19 9 2 8 53 58 -5 20
11 Patrik Enocksson Klapp & Klang 19 7 3 9 68 64 +4 17
12 Roger Sager Arnemark BHK Nitro 19 8 1 10 56 63 -7 17
13 Gabriel Niklasson Lirarna BHK 19 8 1 10 57 71 -14 17
14 Carl-Johan Nasstrom 19 7 1 11 54 82 -28 15
15 Mats Gustavsson Mejan 19 5 2 12 43 57 -14 12
16 David Kaiser "Kiaser" Konigswinterer Drachen 19 4 2 13 42 84 -42 10
17 Peter Andersson Stigarevolusjonen 19 4 1 14 43 86 -43 9
18 Linus Svedberg 19 4 1 14 42 109 -67 9
19 Victor Bernhardtz Stockholms IK 19 2 0 17 35 111 -76 4
20 Lars Ostman 19 0 0 19 12 131 -119 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 9

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Fredrik Johansson Enkopings HSC 18 16 1 1 104 31 +73 33
2 Jörgen Sundqvist Örebro BHF 18 15 1 2 113 27 +86 31
3 Per Jemth Orsa HSK 18 14 2 2 83 41 +42 30
4 Jonas Ohlsson Örebro IF 18 13 1 4 93 34 +59 27
5 Robert Isaksson Enkopings HSC 18 13 1 4 112 60 +52 27
6 Stefan Lindskog B7 18 12 1 5 66 44 +22 25
7 Johan Wejryd BHK Harda Tider 18 10 2 6 55 52 +3 22
8 Joakim Nilén Alingsas BHS 18 9 3 6 76 52 +24 21
9 Robert Ericsson 18 9 2 7 73 52 +21 20
10 Nathalie Biais Team Paris 18 9 1 8 68 50 +18 19
11 Joachim Klang "Der Joe" Rama Club 18 6 2 10 55 89 -34 14
12 Andreas Gårdlund Lirarna BHK 18 4 5 9 47 66 -19 13
13 Petter Lampinen 18 6 1 11 55 76 -21 13
14 Tomas Andersson Sundsvalls BHK 18 4 4 10 50 72 -22 12
15 Raimo Myllymaki 18 4 1 13 46 69 -23 9
16 Patrik Gustavsson 18 4 1 13 31 102 -71 9
17 Johan Strombeck 18 4 0 14 41 90 -49 8
18 Votitep Svasarn 18 2 1 15 33 101 -68 5
19 Urban Thomas 18 2 0 16 25 118 -93 4
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 10

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Thomas Petersson Saanapu Cyclones 16 15 0 1 117 28 +89 30
2 Mikael Kratz Orsa HSK 16 15 0 1 96 22 +74 30
3 Martin Göran 16 11 2 3 86 41 +45 24
4 Sten Svensson Avantgarde Lund 16 12 0 4 53 42 +11 24
5 Anders Larsson Atletico Göteborg 16 11 1 4 73 37 +36 23
6 Rickard Callertun Björkhagen Rangers 16 11 0 5 55 34 +21 22
7 Jörgen Holmberg Enkopings HSC 16 9 3 4 55 40 +15 21
8 Marcus Torncrantz Bob Puck 16 6 3 7 41 49 -8 15
9 Mikael Eriksson 16 6 2 8 46 52 -6 14
10 Hampus Ottosson Rinkens Riddare 16 6 2 8 45 60 -15 14
11 Mikael Good 16 6 1 9 61 64 -3 13
12 Ralph Paul "Honka" Rheinachse 16 6 1 9 52 65 -13 13
13 Tommy Arvidsson 16 5 1 10 41 53 -12 11
14 Samuel Lundholm 16 3 3 10 42 81 -39 9
15 Jan Broddesson 16 1 3 12 34 90 -56 5
16 Andreas Hedqvist 16 1 2 13 33 93 -60 4
17 Mikael Strombeck 16 0 0 16 13 92 -79 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 11

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Göran Agdur Orsa HSK 19 18 0 1 159 45 +114 36
2 Stig Ankardal Goteborgs HSS 19 17 0 2 155 38 +117 34
3 Peter Sundqvist Örebro BHF 19 17 0 2 104 23 +81 34
4 Johan Känngård Stockholms IK 19 14 3 2 81 42 +39 31
5 Örjan Bergström Klapp & Klang 19 13 2 4 91 51 +40 28
6 Thomas Björnson Malmens BHK 19 12 2 5 84 48 +36 26
7 Mikael Svärd Hallsta BHK 19 11 2 6 86 64 +22 24
8 Fredrik Carlsson BHK Lugnet 19 9 4 6 58 49 +9 22
9 Torbjorn Lauthers BHK Lugnet 19 10 2 7 62 55 +7 22
10 Chatrin Johansson Sundsvalls BHK 19 10 1 8 57 51 +6 21
11 Martin Pajusso Klapp & Klang 19 5 6 8 62 77 -15 16
12 Terno Hagert 19 7 1 11 58 87 -29 15
13 Mats Dehlbom Ryggens BHF 19 4 5 10 51 75 -24 13
14 Achim Heider "Doc Heider" Rheinachse 19 5 3 11 50 82 -32 13
15 Jocke Rasilla Bob Puck 19 5 1 13 54 81 -27 11
16 Andreas van der Weiden 19 4 2 13 44 103 -59 10
17 Claes Ostberg 19 4 1 14 36 92 -56 9
18 Per Lundin Enskede Black Cats 19 4 0 15 51 113 -62 8
19 Lars Holmgren 19 2 1 16 40 111 -71 5
20 Par Parmsater 19 1 0 18 34 130 -96 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 12

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Andreas Åman Enkopings HSC 18 17 0 1 102 29 +73 34
2 Kai Parviainen Örebro BHF 18 15 2 1 112 27 +85 32
3 Stefano Lidström Dynamo Stockholm 18 16 0 2 98 41 +57 32
4 Claus Haldin Dynamo Stockholm 18 14 1 3 83 43 +40 29
5 Birger Hedström Visby ISK 18 13 0 5 92 48 +44 26
6 Tomas Karlsson Bröderna Grym 18 12 2 4 76 46 +30 26
7 Mikael Wiktorsson 18 9 1 8 63 52 +11 19
8 Mattias Holmvall Habo 18 9 1 8 75 89 -14 19
9 Stefan Permander 18 8 2 8 82 75 +7 18
10 Mats Boij Klapp & Klang 18 7 4 7 51 54 -3 18
11 Cryddan Robertsson Dom Puckade 18 6 4 8 56 54 +2 16
12 Gustaf Ekelöf TK Tigers 18 5 2 11 44 58 -14 12
13 Lars-Eric Karlsson BHK Lugnet 18 6 0 12 57 83 -26 12
14 Guido Pieper "Rex" Rheinachse 18 5 1 12 54 93 -39 11
15 Nicko Tapanila 18 5 1 12 34 76 -42 11
16 Tommy Saaf Enkopings HSC 18 4 2 12 47 86 -39 10
17 Sasja Velander 18 3 3 12 36 82 -46 9
18 Anne Natt Jyvaskyla 18 2 2 14 42 96 -54 6
19 Stefan Hellman 18 1 0 17 28 100 -72 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.