Öresund Cup

Tillbaka till startsidan

Resultat Qualification Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Finn Fries Avantgarde Lund 16 13 1 2 67 27 +40 27
2 Mikael Kratz Orsa HSK 16 12 2 2 72 33 +39 26
3 Daniel Wallén Oran ISK 16 13 0 3 56 33 +23 26
4 Jimmy Holm Buffé Ellyc 16 11 2 3 73 41 +32 24
5 Per-Anders Olsson Team Tre Ore 16 10 4 2 46 25 +21 24
6 Jörgen Sundqvist Örebro BHF 16 9 5 2 64 31 +33 23
7 Andreas Åman Enkopings HSC 16 7 5 4 65 49 +16 19
8 Samuel Sehlberg BHK Harda Tider 16 8 1 7 51 67 -16 17
9 Anders Johansson Sundsvalls BHK 16 7 2 7 44 40 +4 16
10 Bie Karlsson BHK Lugnet 16 5 3 8 51 50 +1 13
11 Gustaf Hermansson BHK Lugna Puckar 16 6 1 9 44 47 -3 13
12 Jonas Bergström Spjass Invaders 16 4 4 8 52 56 -4 12
13 Paul Yli-Tainio "Patous" Monte Cristo 16 5 1 10 47 48 -1 11
14 Anders Larsson Atletico Göteborg 16 4 2 10 51 66 -15 10
15 Mikkel Thomson Goteborgs HSS 16 3 2 11 41 61 -20 8
16 Anders Olsén Avantgarde Lund 16 1 1 14 30 108 -78 3
17 L-G. Karlsson Halmstad 16 0 0 16 15 87 -72 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Patrik Danielsson Stockholms IK 14 11 3 0 75 23 +52 25
2 Mikael Johansson B7 14 11 2 1 73 31 +42 24
3 Peter Danielsson Stockholms IK 14 10 3 1 56 34 +22 23
4 Thomas Börsing Stockholms IK 14 9 2 3 62 31 +31 20
5 Marcus Norin Örebro IF 14 8 4 2 48 31 +17 20
6 Linus Bengtsson B7 14 9 0 5 58 38 +20 18
7 Johan Känngård Stockholms IK 14 7 2 5 39 35 +4 16
8 Kent Nyman Björkhagen Rangers 14 5 4 5 53 41 +12 14
9 Patrik Hansson "Tekno" Doctor Darling 14 5 1 8 43 53 -10 11
10 Mats Andersson Halmstad 13 4 0 9 32 65 -33 8
11 Magnus Karlsson Goteborgs HSS 14 3 2 9 33 72 -39 8
12 Tommy Nielsen Doctor Darling 14 3 0 11 32 58 -26 6
13 David Nordström DAJM 14 2 2 10 30 62 -32 6
14 Tobias Sehlberg 13 2 1 10 17 45 -28 5
15 Chatrin Johansson Sundsvalls BHK 14 1 2 11 13 45 -32 4
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Göran Agdur Orsa HSK 17 15 0 2 86 47 +39 30
2 Anders Ekestubbe United Stars 17 14 1 2 80 34 +46 29
3 Anders Caris Orsa HSK 17 12 2 3 91 43 +48 26
4 Magnus Melander Oran ISK 17 13 0 4 66 36 +30 26
5 Lars Fridell 2015 United 17 13 0 4 71 44 +27 26
6 Stig Ankardal Goteborgs HSS 17 11 1 5 85 42 +43 23
7 Håkan Brandt B7 17 11 1 5 77 44 +33 23
8 Claus Haldin Dynamo Stockholm 17 10 3 4 59 44 +15 23
9 Dan Johansson Goteborgs HSS 17 8 1 8 77 58 +19 17
10 Stefano Lidström Dynamo Stockholm 17 8 1 8 63 54 +9 17
11 Sten Svensson Avantgarde Lund 17 6 0 11 49 68 -19 12
12 Jonas Karlsson Enkopings HSC 17 5 1 11 36 72 -36 11
13 Jörgen Holmberg Enkopings HSC 17 5 0 12 47 68 -21 10
14 Henrik Brandt Goteborgs HSS 17 4 1 12 45 60 -15 9
15 Kent Nielsen Doctor Darling 17 4 1 12 48 66 -18 9
16 Jörgen Ljungman Halmstad 17 2 2 13 43 109 -66 6
17 Hans Österman NUHL8 17 2 1 14 34 97 -63 5
18 Per Eriksson Halmstad 17 2 0 15 29 100 -71 4
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.