Svenska Mästerskapen

Tillbaka till startsidan

Resultat Semifinal Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Jonas Karlsson Enkopings HSC 7 6 1 0 17 0 +17 13
2 Ronny Bergström Stockholms IK 7 4 1 2 12 0 +12 9
3 Fredrik Sjövall Orebro HSK 7 4 1 2 9 0 +9 9
4 Robert Isaksson Enkopings HSC 7 3 2 2 0 4 -4 8
5 Per Lindberg SK Raua 7 2 2 3 2 0 +2 6
6 Tomas Karlsson Bröderna Grym 7 2 2 3 0 2 -2 6
7 Magnus Stattin Lunds HSK 7 1 3 3 0 0 0 5
8 Danny Krumich Haninge 7 0 0 7 0 34 -34 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Patrik Danielsson Stockholms IK 7 7 0 0 33 19 +14 14
2 Mats Mörtsell Umeå HSS 7 4 2 1 34 19 +15 10
3 Pontus Eriksson Bröderna Grym 7 4 2 1 36 26 +10 10
4 Anders Ekestubbe United Stars 7 4 0 3 36 22 +14 8
5 Claes Persson Goteborgs HSS 7 1 4 2 20 25 -5 6
6 Anders Caris Orsa HSK 7 1 1 5 30 31 -1 3
7 Marcus Gustavsson 7 1 1 5 19 42 -23 3
8 Mikkel Thomson Goteborgs HSS 7 1 0 6 24 48 -24 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Fredrik Johansson Enkopings HSC 7 5 0 2 19 0 +19 10
2 Jörgen Sundqvist Örebro BHF 7 5 0 2 18 0 +18 10
3 Mikael Mårtensson Goteborgs HSS 7 4 1 2 8 0 +8 9
4 Per Jemth Orsa HSK 7 4 1 2 4 0 +4 9
5 Claes-Göran Åberg Stockholms IK 7 4 1 2 3 0 +3 9
6 Petter Bengtsson Umeå HSS 7 2 1 4 0 8 -8 5
7 Tony Muller Visby ISK 7 1 1 5 0 20 -20 3
8 Ted Muller Visby ISK 7 1 1 5 0 24 -24 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 4

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Lars Henriksson Bröderna Grym 7 6 1 0 15 0 +15 13
2 Cenneth Nicklasson Visby ISK 7 4 3 0 21 0 +21 11
3 Hans Norén Enkopings HSC 7 5 1 1 18 0 +18 11
4 Håkan Johansson Umeå HSS 7 4 0 3 0 1 -1 8
5 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 7 2 1 4 0 1 -1 5
6 Tord Bengtsson Orsa HSK 7 2 0 5 0 6 -6 4
7 Ronald Aderfors Stockholms IK 7 2 0 5 0 14 -14 4
8 Magnus Johansson Goteborgs HSS 7 0 0 7 0 32 -32 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 5

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Thomas Petersson Saanapu Cyclones 7 7 0 0 26 0 +26 14
2 Göran Agdur Orsa HSK 7 5 1 1 20 0 +20 11
3 Mikael Johansson B7 7 3 1 3 0 2 -2 7
4 Peter Sundqvist Örebro BHF 7 3 1 3 0 5 -5 7
5 Christer Wiedengren Stockholms IK 7 3 0 4 0 0 0 6
6 Jonny Stener Enkopings HSC 7 2 2 3 0 1 -1 6
7 Tony Engdahl Goteborgs HSS 7 1 1 5 0 23 -23 3
8 Gunnar Sjösten Visby ISK 7 0 2 5 0 15 -15 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 6

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Peter Danielsson Stockholms IK 7 5 0 2 8 0 +8 10
2 Finn Fries Avantgarde Lund 7 4 2 1 7 0 +7 10
3 Rickard Wester Team Toppen 7 3 3 1 12 0 +12 9
4 Stefan Edwall 2015 United 7 2 3 2 0 7 -7 7
5 Thomas Lundgren 7 2 2 3 0 2 -2 6
6 Jörgen Flodén 7 2 2 3 0 2 -2 6
7 Mikael Kratz Orsa HSK 7 2 1 4 0 0 0 5
8 Thomas Ulander Sundsvalls BHK 7 0 3 4 0 16 -16 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 7

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Hans Petersson "HP" Goteborgs HSS 7 6 0 1 21 0 +21 12
2 Krister Nordin Visby ISK 7 4 2 1 10 0 +10 10
3 John Wilhelmsson Björkhagen Rangers 7 4 1 2 8 0 +8 9
4 Tobias Granlund Örebro BHF 7 4 1 2 6 0 +6 9
5 Ulrik Gidå Stockholms IK 7 2 1 4 0 13 -13 5
6 Stephan Häggström Aspås IF 7 2 0 5 0 6 -6 4
7 Jon Jonsson Orsa HSK 7 2 0 5 0 12 -12 4
8 Ove Sundqvist Örebro IF 7 1 1 5 0 14 -14 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 8

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Tomas Elfstrom Goteborgs HSS 7 5 2 0 13 0 +13 12
2 Joakim Larsson Visby ISK 7 4 3 0 8 0 +8 11
3 Jesper Bergstrand Lunds HSK 7 4 0 3 8 0 +8 8
4 Rickard Sjögren Stockholms IK 7 4 0 3 7 0 +7 8
5 Olle Köhler Stockholms IK 7 3 2 2 6 0 +6 8
6 Birger Hedström Visby ISK 7 1 3 3 3 0 +3 5
7 Anders Johansson Sundsvalls BHK 7 1 2 4 0 7 -7 4
8 Dan Johansson Goteborgs HSS 7 0 0 7 0 38 -38 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.