Sverigetouren 2022/23

Tabellen visar aktuell ställning i Sverigetouren, som även ligger till grund för uttagningen till sommarens internationella mästerskap. De fyra bästa resultaten från SM-, GP-, Swedish Masters samt svenska WTHT-tävlingar räknas in i kvalet. I specialklasserna får utöver detta även en bonuspoäng från klassens SM-tävling räknas in.
Nytt för i år är alltså att inga utländska eller lokala tävlingar får räknas in. Läs mer om förändringarna i VM-kvalet inför årets säsong här.
Om tabellen visar att två spelare är på samma plats så behövs ytterligare särskiljning, se TF.

Spelare med en asterisk efter sig är inte licensierade för säsongen och ingår därför inte i kvalet.

NTHC ÖC UO VASA SwM GO SM Tot
1 Eddie Nilsson Närke Bordshockey 64 75 65 70 274
2 Olof Blume Björkhagen Rangers 62 65 65 60 252
3 Uno Österman NUHL8 57 59 58 59 233
4 Hans Österman NUHL8 70 70 75 215
5 Emil Larsson Umeå HSS 32 65 52 57 206
6 Hugo Lönnqvist Bröderna Grym 70 60 65 195
7 Niklas Blomberg NUHL8 33 50 49 58 190
8 Truls Månsson Björkhagen Rangers 44 45 51 50 190
9 Anton Jalneskog Bröderna Grym 38 40 47 49 174
10 Herman Steen Umeå HSS 53 50 51 154
11 Jakob Jonsson Björkhagen Rangers 24 57 46 24 151
12 Gustaf Hermansson Björkhagen Rangers 35 38 40 38 151
13 Oscar Henriksson Bröderna Grym 75 75 150
14 Joachim Thyzell Bröderna Grym 26 46 39 39 150
15 Peter Östlund Umeå HSS 65 48 36 149
16 Joakim Lundin United Stars 70 65 135
17 Stefan Lemming United Stars 43 57 31 131
18 Caroline Eriksson Delsbo BHK 45 38 32 115
19 Lukas Gustafsson Bröderna Grym 52 60 112
20 Anton Kimberg 19 35 31 27 112
21 Lars Henriksson Bröderna Grym 51 59 110
22 Joakim Åström Umeå HSS 39 45 26 110
23 Henrik Nilsson Närke Bordshockey 36 39 34 109
24 Johan Yrlid BH Chiefs BH 50 58 108
25 Lars Fridell Björkhagen Rangers 56 52 108
26 Fredrik Johansson United Stars 55 47 102
27 Marcus Stenbom Umeå HSS 54 48 102
28 Jonas Nordin Delsbo BHK 28 30 40 98
29 Lars Ulfvensjö Närke Bordshockey 16 29 34 10 89
30 Richard Pedersen United Stars 42 46 88
31 Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun 23 36 25 84
32 Göran Lönnqvist Bröderna Grym 47 28 75
33 Henric Andersson Atletico Göteborg 40 35 75
34 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 37 37 74
35 Jerry Wikström United Stars 34 37 71
36 Magnus Kyllergård Björkhagen Rangers 15 37 15 67
37 Björn Svedman United Stars 63 63
38 Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey 31 30 61
39 Sissela Blume Björkhagen Rangers 32 27 59
40 Marcus Hilling BH Chiefs BH 30 23 53
- David Nordström DAJM 52 52
41 Magnus Falk BH Chiefs BH 18 34 52
42 Herman Lindgren NUHL8 11 33 8 52
43 Joakim Gåfvels Umeå HSS 12 29 11 52
44 Finn Fries Avantgarde Lund 51 51
45 Matti Månsson Avantgarde Lund 49 49
46 Rickard Sjöstedt Rex Öresund 48 48
47 Jimmy Mårdell Umeå HSS 45 45
48 Susanna Pössl FC Europe Juniors 31 7 38
49 Göran Skog Avantgarde Lund 10 28 38
50 Anna Holmström Umeå HSS 35 35
51 Wilhelm Pössl Närke Bordshockey 17 18 35
52 James-John Forsberg Närke Bordshockey 14 20 34
53 Olle Jacobsson Avantgarde Lund 33 33
- Axel Lönnqvist DAJM 33 33
- Nicklas Lindberg Umeå HSS 32 32
54 Johan Johansson Närke Bordshockey 30 30
- Jimmy Douz Närke Bordshockey 29 29
- Stefan Edwall 2015 United 29 29
55 Vanja Ulfvensjö Närke Bordshockey 13 16 29
- Mikael Lundström Bröderna Grym 28 28
- Peter Enderborg DAJM 27 27
- Robin Westergren 3Tuna Bordshockey 27 27
56 Urban Edmundsson Umeå HSS 26 26
Johan Estmo BH Chiefs BH 26 26
58 Anders Pettersson Närke Bordshockey 25 25
- Joel Hall BH Chiefs BH 25 25
Liv Österman NUHL8 25 25
60 Victor Gåfvels Nyrén Umeå HSS 4 21 25
61 Markus Hägglund Umeå HSS 24 24
62 Erik Lundström Umeå HSS 23 23
- Lars Söderkvist 3Tuna Bordshockey 22 22
- Ludvig Karlsson Bröderna Grym 22 22
63 Wilton Wallin Närke Bordshockey 9 13 22
64 Bie Karlsson 21 21
65 Joakim Jakobsson Närke Bordshockey 7 14 21
66 Elias Jonsson Umeå HSS 20 20
Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 20 20
68 Estelle Gåfvels Nyren Umeå HSS 3 17 20
69 Dan Andersson Umeå HSS 19 19
- Marcus Persson Delsbo BHK 19 19
70 Tindrah Gåfvels Nyren Umeå HSS 1 18 19
71 Fredrik Timeus Lokomotiv Falun 17 17
72 Micael Myrén BH Chiefs BH 12 12
73 Thomas Wikström Lokomotiv Falun 9 9
- Annika Persson 3Tuna Bordshockey 8 8
74 Rosanna Johansson 5 5
- Åke Svenman Närke Bordshockey 5 5
75 Jan-Olof Hansson Björkhagen Rangers 3 3
- Sven Pettersson Närke Bordshockey 2 2
- Robert Forsberg Närke Bordshockey 2 2
76 Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey 1 1