Swedish Masters

Type Super Series
Class Open
Organizer Umeå HSS
Date and time 8 februari 2020 (09:00 - 19:00)
City Umeå
Participants 55
Links Results page

Swedish Masters 2020 will be hosted in Umeå at The Väven cultural centre

Playing System
There will be 4 basic groups and 32 players (top 8 in each group) will advance to final group.

The remaining players will advance to placement group.

The results from mutual matches between players from the same Basic Groups will count in the Final Group and in the placement group

Top 16 in the final group will go to play off best of seven.

Top eight in the placement group will go to play off B best of five.

Trophies to top 4 players in playoff A and Winner of playoff B.

Bronze match in Playoff A

 

Registration fee payment latest at the venue (Swedes can use Swish 0706229310 if possible) during check-in, before the tournament starts.

Non licenced Swedish players must also pay licence fee (SEK 100) before the tournament starts. Juniors and players who have never
been licensed before pay only 20 SEK. Also, you have the possibility of purchasing a "One-time-license" (20 SEK) if this is the only tournament in the Swedish Tour you will be playing this season.

For more information see the Swedish Masters website

Placements

See the results page for tables and matches.

Plac Name Club
1. Lars Henriksson Bröderna Grym
2. Oscar Henriksson Bröderna Grym
3. Peter Östlund Umeå HSS
4. Sandis Kristaps Lagzdins BJC Laimite
5. Petrus Miettinen Pultti Amigos
6. Björn Svedman Björkhagen Rangers
7. Yanis Galuzo Legion-NiKi
8. Lars Fridell Björkhagen Rangers
9. Rolands Riekstins Burtnieku MJIC
10. Matiss Jakseboga BJC Laimite
11. Filip Hamacek HCS Zabka Praha
12. Kristaps Riekstins Burtnieku MJIC
13. Henrik Nilsson Tegelhuset OBK
14. Olof Blume Björkhagen Rangers
15. Kirill Storchak Northern Lights
16. Yngve Aasheim Trondheim BHK
17. Lars-Erik Svensson Umeå HSS
18. Truls Månsson Björkhagen Rangers
19. Mykhaylo Shalomayev TEHC Black Forest Werewolves
20. Espen Moe Trondheim BHK
21. Laima Kamzola VJN Ventspils
22. Herman Steen Umeå HSS
23. Emil Larsson Spjass Invaders
24. Eddie Nilsson Tegelhuset OBK
25. Hugo Lönnqvist DAJM
26. Lari Metsala Pultti Amigos
27. Jerry Wikström United Stars
28. Stefan Lemming United Stars
29. Ville Henttonen Talpelan Taiga
30. Simon Thomas Big Band
31. Gustaf Hermansson Björkhagen Rangers
32. Jakob Jonsson Björkhagen Rangers
33. Joakim Åström Umeå HSS
34. Sissie Wikström United Stars
35. Anton Jalneskog Bröderna Grym
36. Juho Itkonen Tampere
37. Leonards Mazurs BJC Laimite
38. Kaspars Vilums BJC Laimite
39. Mikael Lundström Bröderna Grym
40. Nicklas Lindberg Umeå HSS
41. Axel Lundström Bröderna Grym
42. Wilhelm Pössl 3Tuna Bordshockey
43. Anna Holmström Umeå HSS
44. Joakim Gåfvels Umeå HSS
45. Peter Sjöberg
46. Urban Edmundsson Umeå HSS
47. Pasi Haikonen Christian United
48. Robert Ahlström
49. Marcus Mattsson
50. Leif Lindgren Umeå HSS
51. Jan-Olof Hansson Björkhagen Rangers
52. Susanna Pössl FC Europe Juniors
53. Erik Bernhauser THC Predators
54. Miika Forss Tampere
55. Rosanna Johansson