Sverigetouren 2019/20

Tabellen visar aktuell ställning i Sverigetouren, som även ligger till grund för uttagningen till sommarens internationella mästerskap. De fyra bästa resultaten räknas. Högst ett av dessa får vara från en TT, lokal tävling eller liga.
Läs mer om förändringarna i VM-kvalet inför årets säsong här.
Om tabellen visar att två spelare är på samma plats så behövs ytterligare särskiljning, se TF.

Spelare med en asterisk efter sig är inte licensierade för säsongen och ingår därför inte i kvalet.

NO BC NL3 GO RC SO SwM MO NTHC TC ÖC CO TO SM KC Lokalpoäng Tot
1 Joakim Lundin United Stars 75 45 57 75 25 (LT) 252
2 Björn Svedman Björkhagen Rangers 65 65 70 45 (LL) 245
3 Olof Blume Björkhagen Rangers 65 45 60 40 (LL) 210
4 Peter Östlund Umeå HSS 70 56 52 15 (LT) 193
5 Emil Larsson Umeå HSS 52 70 50 8 (LT) 180
6 Stefan Lemming United Stars 51 58 26 34 37 20 (LT) 180
7 Joakim Åström Umeå HSS 48 57 39 31 35 (LL) 179
8 Henrik Nilsson Tegelhuset OBK 60 29 51 36 20 (LT) 176
9 Herman Steen Umeå HSS 59 14 58 45 (LL) 176
10 Lars Fridell Björkhagen Rangers 80 51 35 (LL) 166
11 Anton Jalneskog Bröderna Grym 50 52 40 20 (LT) 162
12 David Nordström DAJM 70 65 25 (LT) 160
13 Jerry Wikström United Stars 39 49 28 37 34 20 (LT) 159
14 Eddie Nilsson Tegelhuset OBK 48 40 33 29 25 (LT) 150
15 Matti Månsson Avantgarde Lund 53 49 45 (LL) 147
16 Hugo Lönnqvist DAJM 41 57 30 (LL) 128
17 Patrik Hellström United Stars 64 47   111
18 Sissie Wikström United Stars 45 46 19   110
19 Johan Yrlid BH Chiefs BH 44 38 25 (LT) 107
20 Anna Holmström Umeå HSS 45 26 30 (LL) 101
- Oscar Henriksson Bröderna Grym 75 25 (LT) 100
21 Marcus Andersson Umeå HSS 54 39   93
22 Gustaf Hermansson Björkhagen Rangers 35 33 25 (LL) 93
- Lars-Erik Svensson Umeå HSS 51 40 (LL) 91
23 Martin Arenlind DAJM 62 25 (LT) 87
24 Susanna Pössl FC Europe Juniors 32 23 20 12 8 (LT) 87
25 Anders Pettersson Tegelhuset OBK 27 23 35 20 (LT) 85
- Joan Mencl Ley Avantgarde Lund 43 40 (LL) 83
26 Urban Edmundsson Umeå HSS 40 16 25 (LL) 81
27 Lukas Gustafsson Bröderna Grym 55 25 (LT) 80
28 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 26 32 22 (LL) 80
29 Truls Månsson Björkhagen Rangers 45 30 (LL) 75
30 Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey 30 42 25 (LT) 72
31 Glenn Dahlberg United Stars 35 32 20 (LT) 67
32 Thomas Petersson 65   65
33 Hans Lindqwist BH Chiefs BH 38 25 (LT) 63
34 Hans Nordin Atletico Göteborg 36 25 (LT) 61
- Markus Nilsson Spjass Invaders 59   59
35 Jakob Jonsson Björkhagen Rangers 22 27 10 (LT) 59
36 Fredrik Hansson United Stars 50 8 (LT) 58
- Per-Erik Gunnarsson 37 16 (LL) 53
37 Markus Bengtsson Bröderna Grym 40 10 (LT) 50
38 Fredric Axelsson Spjass Invaders 48   48
- Axel Lundström Bröderna Grym 38 10 (LT) 48
- Patrik Karlsson Bröderna Grym 47   47
39 Richard Pedersen United Stars 30 15 (LT) 45
40 Ulrik Nilsson BH Chiefs BH 29 15 (LT) 44
41 Wilhelm Pössl Tegelhuset OBK 24 20 9 (LT) 44
- Eskil Persson Björkhagen Rangers 22 19 (LL) 41
42 Magnus Kyllergård Björkhagen Rangers 24 16 (LL) 40
- Philip Simu 39   39
43 Tomas Rybing Björkhagen Rangers 25 13 (LL) 38
44 Marcus Hilling BH Chiefs BH 21 15 (LT) 36
- Micael Sundqvist Tegelhuset OBK 35 15 (LT) 35
- Mattias Kralmark DAJM 35 (LL) 35
45 Johan Estmo BH Chiefs BH 24 10 (LT) 34
46 Rikard Nässelkvist Björkhagen Rangers 22 10 3 (LT) 32
47 Robin Westergren 3Tuna Bordshockey 30   30
48 Simon Johannesson BH Chiefs BH 18 10 (LT) 28
49 Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey 19 8 (LT) 27
- Urban Kohlsgården Tegelhuset OBK 25 10 (LT) 25
50 Noel Ulfvensjö Tegelhuset OBK 15 9 (LT) 24
51 Rosanna Johansson 16 7   23
52 Håkan Johansson Umeå HSS 22 (LL) 22
- Peter Enderborg DAJM 22 (LL) 22
53 Lotta Holmberg Tegelhuset OBK 21 10 (LT) 21
Oskar Lampinen 21   21
55 Lars Ulfvensjö Tegelhuset OBK 13 8 (LT) 21
56 Ulf Åden 20   20
- Göran Lönnqvist Bröderna Grym 20 (LT) 20
- Jimmy Douz 20 (LT) 20
- Göran Skog Avantgarde Lund 19 (LL) 19
- Linus Andersson Tegelhuset OBK 19   19
57 Emil Bergergård Tegelhuset OBK 18 7 (LT) 18
58 Elvira Kohlsgården 17 6 (LT) 17
- Magnus Falk BH Chiefs BH 15 (LT) 15
- Thomas Wikström Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
- Tomas Fägerlind 15 (LT) 15
59 Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
- August Wegestål Rex Öresund 15 (LT) 15
- Eric Norén Rex Öresund 15 (LT) 15
- Rickard Sjöstedt Rex Öresund 15 (LT) 15
- Robert Ahlström 15 (LT) 15
60 Alexander Fersman Björkhagen Rangers 9 6 (LL) 15
61 Gustaf Silfwerbrand 14   14
62 Eric Bjurenstam Björkhagen Rangers 8 4 (LT) 12
- Joakim Gåfvels Umeå HSS 10 (LT) 10
- Sten Svensson Avantgarde Lund 10 (LL) 10
63 Fredrik Timeus Lokomotiv Falun 10 (LT) 10
- Adam Alexandersson 10 (LT) 10
- Gustav Nilsson 10 (LT) 10
- Christer Persson BH Chiefs BH 9 (LT) 9
- Karl Olofsson BH Chiefs BH 9 (LT) 9
- Jens Sundquist BH Chiefs BH 9 (LT) 9
- Mattias Odell Umeå HSS 9 (LT) 9
- Jimi Månsson Avantgarde Lund 9 (LT) 9
- Jan Hedberg 9 (LT) 9
- Linus Forsgren 9 (LT) 9
- Jesper Holmgren 8 (LT) 8
- Nicklas Lindberg Umeå HSS 8 (LT) 8
- Marcus Mattsson 7 (LT) 7
64 Micael Myrén BH Chiefs BH 7 (LT) 7
Sven Pettersson Tegelhuset OBK 7 (LT) 7
- Andreas Koppe Björkhagen Rangers 7 (LT) 7
- Gustav Nilsson Umeå HSS 6 (LT) 6
- Simon Bergelin 6 (LT) 6
- Joakim Königsson 6 (LT) 6
- Bie Karlsson 6 (LT) 6
- Milo Björk Umeå HSS 5 (LT) 5
66 Stefan Nilsson 5 (LT) 5
Jan-Olof Hansson Björkhagen Rangers 5 (LT) 5
- Daniella Lundin United Stars 5 (LT) 5
- Oscar Hagman Björkhagen Rangers 4 (LT) 4
68 Patrik Jalneskog 4 (LT) 4
- Emil Kohlsgården 2 (LT) 2
- Fredrik Rayon 2 (LT) 2
- Thomas Lysén 1 (LT) 1
- James-John Forsberg 1 (LT) 1
- Daniel Setterwall 1 (LT) 1