Sverigetouren 2019/20

Tabellen visar aktuell ställning i Sverigetouren, som även ligger till grund för uttagningen till sommarens internationella mästerskap. De fyra bästa resultaten räknas. Högst ett av dessa får vara från en TT, lokal tävling eller liga.
Läs mer om förändringarna i VM-kvalet inför årets säsong här.
Om tabellen visar att två spelare är på samma plats så behövs ytterligare särskiljning, se TF.

Spelare med en asterisk efter sig är inte licensierade för säsongen och ingår därför inte i kvalet.

NO BC NL3 GO RC SO SwM MO NTHC TC ÖC CO TO SM KC Lokalpoäng Tot
1 Stefan Lemming United Stars 51 58 26 10 (LT) 135
2 Joakim Lundin United Stars 75 45 25 (LT) 120
3 Joakim Åström Umeå HSS 48 57 15 (LT) 120
- Jerry Wikström United Stars 39 49 28 20 (LT) 116
- Oscar Henriksson Bröderna Grym 75 25 (LT) 100
- Sissie Wikström United Stars 45 46   91
4 Björn Svedman Björkhagen Rangers 65 25 (LT) 90
5 Henrik Nilsson Tegelhuset OBK 60 29 15 (LT) 89
6 Eddie Nilsson Tegelhuset OBK 48 40 8 (LT) 88
7 Peter Östlund Umeå HSS 70 15 (LT) 85
8 Olof Blume Björkhagen Rangers 65 20 (LT) 85
- Herman Steen Umeå HSS 59 20 (LT) 79
- Anton Jalneskog Bröderna Grym 50 20 (LT) 70
- Lars-Erik Svensson Umeå HSS 51 15 (LT) 66
9 Emil Larsson Umeå HSS 52 8 (LT) 60
10 Anna Holmström Umeå HSS 45 10 (LT) 55
11 Susanna Pössl FC Europe Juniors 32 23 7 (LT) 55
12 Urban Edmundsson Umeå HSS 40 8 (LT) 48
- Patrik Karlsson Bröderna Grym 47   47
- Per-Erik Gunnarsson 37 7 (LT) 44
- Philip Simu 39   39
- Axel Lundström Bröderna Grym 38   38
13 Glenn Dahlberg United Stars 35 15 (LT) 35
- Micael Sundqvist Tegelhuset OBK 35 15 (LT) 35
14 Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey 30 25 (LT) 30
15 Anders Pettersson Tegelhuset OBK 27 9 (LT) 27
16 Hans Lindqwist BH Chiefs BH 25 (LT) 25
- Hans Nordin Atletico Göteborg 25 (LT) 25
- Hugo Lönnqvist DAJM 25 (LT) 25
- Urban Kohlsgården Tegelhuset OBK 25   25
17 Wilhelm Pössl Tegelhuset OBK 24 8 (LT) 24
- Rikard Nässelkvist Björkhagen Rangers 22 3 (LT) 22
18 Lotta Holmberg Tegelhuset OBK 21 6 (LT) 21
- David Nordström DAJM 20 (LT) 20
- Ulf Åden 20   20
- Martin Arenlind DAJM 20 (LT) 20
- Jimmy Douz 20 (LT) 20
19 Truls Månsson Björkhagen Rangers 20 (LT) 20
Matti Månsson Avantgarde Lund 20 (LT) 20
- Linus Andersson Tegelhuset OBK 19   19
- Emil Bergergård Tegelhuset OBK 18 4 (LT) 18
- Elvira Kohlsgården 17   17
- Thomas Wikström Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
- Richard Pedersen United Stars 15 (LT) 15
21 Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
- Lukas Gustafsson Bröderna Grym 15 (LT) 15
- Johan Yrlid BH Chiefs BH 15 (LT) 15
- Mattias Kralmark DAJM 15 (LT) 15
Lars Fridell Björkhagen Rangers 15 (LT) 15
- Magnus Falk BH Chiefs BH 15 (LT) 15
- August Wegestål Rex Öresund 15 (LT) 15
- Tomas Fägerlind 15 (LT) 15
Marcus Hilling BH Chiefs BH 15 (LT) 15
24 Håkan Johansson Umeå HSS 10 (LT) 10
- Joakim Gåfvels Umeå HSS 10 (LT) 10
- Peter Enderborg DAJM 10 (LT) 10
- Johan Estmo BH Chiefs BH 10 (LT) 10
- Simon Johannesson BH Chiefs BH 10 (LT) 10
Gustaf Hermansson Björkhagen Rangers 10 (LT) 10
Markus Bengtsson Bröderna Grym 10 (LT) 10
Jakob Jonsson Björkhagen Rangers 10 (LT) 10
- Tomas Rybing Björkhagen Rangers 9 (LT) 9
- Jens Sundquist BH Chiefs BH 9 (LT) 9
- Jimi Månsson Avantgarde Lund 9 (LT) 9
- Fredrik Timeus Lokomotiv Falun 9 (LT) 9
- Jan Hedberg 9 (LT) 9
28 Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey 8 (LT) 8
- Karl Olofsson BH Chiefs BH 8 (LT) 8
- Fredrik Hansson United Stars 8 (LT) 8
- Andreas Koppe Björkhagen Rangers 7 (LT) 7
- Göran Skog Avantgarde Lund 7 (LT) 7
- Joakim Königsson 6 (LT) 6
29 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 6 (LT) 6
- Magnus Kyllergård Björkhagen Rangers 5 (LT) 5
30 Stefan Nilsson 5 (LT) 5
- Daniella Lundin United Stars 5 (LT) 5
- Patrik Jalneskog 4 (LT) 4
- Oscar Hagman Björkhagen Rangers 4 (LT) 4
- Sten Svensson Avantgarde Lund 4 (LT) 4
- Fredrik Rayon 2 (LT) 2
- Daniel Setterwall 1 (LT) 1