Sverigetouren 2019/20

Tabellen visar aktuell ställning i Sverigetouren, som även ligger till grund för uttagningen till sommarens internationella mästerskap. De fyra bästa resultaten räknas. Högst ett av dessa får vara från en TT, lokal tävling eller liga.
Läs mer om förändringarna i VM-kvalet inför årets säsong här.
Om tabellen visar att två spelare är på samma plats så behövs ytterligare särskiljning, se TF.

Spelare med en asterisk efter sig är inte licensierade för säsongen och ingår därför inte i kvalet.

NO BC NL3 GO RC SwM MO NTHC TC ÖC CO TO SM KC Lokalpoäng Tot
- Joakim Lundin United Stars 75 25 (LT) 100
1 Joakim Åström Umeå HSS 48 15 (LT) 63
2 Stefan Lemming United Stars 51 10 (LT) 61
- Jerry Wikström United Stars 39 20 (LT) 59
- Sissie Wikström United Stars 45   45
3 Susanna Pössl FC Europe Juniors 32 4 (LT) 36
4 Björn Svedman Björkhagen Rangers 25 (LT) 25
- Oscar Henriksson Bröderna Grym 25 (LT) 25
Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey 25 (LT) 25
- Hugo Lönnqvist DAJM 25 (LT) 25
- Herman Steen Umeå HSS 20 (LT) 20
- Jimmy Douz 20 (LT) 20
6 Truls Månsson Björkhagen Rangers 20 (LT) 20
- Martin Arenlind DAJM 20 (LT) 20
Matti Månsson Avantgarde Lund 20 (LT) 20
8 Olof Blume Björkhagen Rangers 15 (LT) 15
- Micael Sundqvist Tegelhuset OBK 15 (LT) 15
- Thomas Wikström Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
- August Wegestål Rex Öresund 15 (LT) 15
- Mattias Kralmark DAJM 15 (LT) 15
Peter Östlund Umeå HSS 15 (LT) 15
Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
Henrik Nilsson Tegelhuset OBK 15 (LT) 15
- Richard Pedersen United Stars 15 (LT) 15
- Lars-Erik Svensson Umeå HSS 15 (LT) 15
- Tomas Fägerlind 15 (LT) 15
12 Anna Holmström Umeå HSS 10 (LT) 10
- Peter Enderborg DAJM 10 (LT) 10
Gustaf Hermansson 10 (LT) 10
- Joakim Gåfvels Umeå HSS 10 (LT) 10
- Jimi Månsson Avantgarde Lund 9 (LT) 9
14 Håkan Johansson Umeå HSS 9 (LT) 9
- Fredrik Timeus Lokomotiv Falun 9 (LT) 9
- Tomas Rybing Björkhagen Rangers 9 (LT) 9
- Anders Pettersson Tegelhuset OBK 9 (LT) 9
15 Urban Edmundsson Umeå HSS 8 (LT) 8
Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey 8 (LT) 8
- Emil Larsson Spjass Invaders 8 (LT) 8
- Göran Skog Avantgarde Lund 7 (LT) 7
- Andreas Koppe Björkhagen Rangers 7 (LT) 7
- Glenn Dahlberg United Stars 7 (LT) 7
- Joakim Königsson 6 (LT) 6
17 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 6 (LT) 6
18 Stefan Nilsson 5 (LT) 5
- Magnus Kyllergård Björkhagen Rangers 5 (LT) 5
Wilhelm Pössl 3Tuna Bordshockey 5 (LT) 5
- Oscar Hagman Björkhagen Rangers 4 (LT) 4
- Sten Svensson Avantgarde Lund 4 (LT) 4
- Rikard Nässelkvist Björkhagen Rangers 3 (LT) 3
- Lotta Holmberg Tegelhuset OBK 2 (LT) 2
- Daniella Lundin United Stars 1 (LT) 1