Sverigetouren 2019/20

Tabellen visar aktuell ställning i Sverigetouren, som även ligger till grund för uttagningen till sommarens internationella mästerskap. De fyra bästa resultaten räknas. Högst ett av dessa får vara från en TT, lokal tävling eller liga.
Läs mer om förändringarna i VM-kvalet inför årets säsong här.
Om tabellen visar att två spelare är på samma plats så behövs ytterligare särskiljning, se TF.

Spelare med en asterisk efter sig är inte licensierade för säsongen och ingår därför inte i kvalet.

NO BC NL3 GO RC SO SwM MO NTHC TC ÖC CO TO SM KC Lokalpoäng Tot
1 Joakim Åström Umeå HSS 48 57 15 (LT) 120
2 Stefan Lemming United Stars 51 58 10 (LT) 119
- Jerry Wikström United Stars 39 49 20 (LT) 108
- Oscar Henriksson Bröderna Grym 75 25 (LT) 100
3 Joakim Lundin United Stars 75 25 (LT) 100
- Sissie Wikström United Stars 45 46   91
4 Björn Svedman Björkhagen Rangers 65 25 (LT) 90
5 Peter Östlund Umeå HSS 70 15 (LT) 85
6 Olof Blume Björkhagen Rangers 65 20 (LT) 85
- Herman Steen Umeå HSS 59 20 (LT) 79
7 Henrik Nilsson Tegelhuset OBK 60 15 (LT) 75
- Lars-Erik Svensson Umeå HSS 51 15 (LT) 66
8 Emil Larsson Umeå HSS 52 8 (LT) 60
- Anton Jalneskog Bröderna Grym 50 9 (LT) 59
9 Eddie Nilsson Tegelhuset OBK 48 8 (LT) 56
10 Anna Holmström Umeå HSS 45 10 (LT) 55
11 Urban Edmundsson Umeå HSS 40 8 (LT) 48
- Patrik Karlsson Bröderna Grym 47   47
- Per-Erik Gunnarsson 37 7 (LT) 44
- Philip Simu 39   39
12 Susanna Pössl FC Europe Juniors 32 7 (LT) 39
- Axel Lundström Bröderna Grym 38   38
- Hans Nordin Atletico Göteborg 25 (LT) 25
- Hugo Lönnqvist DAJM 25 (LT) 25
13 Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey 25 (LT) 25
14 Matti Månsson Avantgarde Lund 20 (LT) 20
- Martin Arenlind DAJM 20 (LT) 20
- Jimmy Douz 20 (LT) 20
Truls Månsson Björkhagen Rangers 20 (LT) 20
- David Nordström DAJM 20 (LT) 20
16 Hans Lindqwist BH Chiefs BH 15 (LT) 15
- Johan Yrlid BH Chiefs BH 15 (LT) 15
- Tomas Fägerlind 15 (LT) 15
- Thomas Wikström Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
- Mattias Kralmark DAJM 15 (LT) 15
Glenn Dahlberg United Stars 15 (LT) 15
Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
- Micael Sundqvist Tegelhuset OBK 15 (LT) 15
- Richard Pedersen United Stars 15 (LT) 15
- August Wegestål Rex Öresund 15 (LT) 15
Lars Fridell Björkhagen Rangers 15 (LT) 15
20 Håkan Johansson Umeå HSS 10 (LT) 10
- Peter Enderborg DAJM 10 (LT) 10
Jakob Jonsson Björkhagen Rangers 10 (LT) 10
Markus Bengtsson Bröderna Grym 10 (LT) 10
- Joakim Gåfvels Umeå HSS 10 (LT) 10
Gustaf Hermansson Björkhagen Rangers 10 (LT) 10
- Fredrik Timeus Lokomotiv Falun 9 (LT) 9
- Jimi Månsson Avantgarde Lund 9 (LT) 9
- Tomas Rybing Björkhagen Rangers 9 (LT) 9
24 Anders Pettersson Tegelhuset OBK 9 (LT) 9
25 Wilhelm Pössl Tegelhuset OBK 8 (LT) 8
- Karl Olofsson BH Chiefs BH 8 (LT) 8
Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey 8 (LT) 8
27 Marcus Hilling BH Chiefs BH 7 (LT) 7
- Göran Skog Avantgarde Lund 7 (LT) 7
- Andreas Koppe Björkhagen Rangers 7 (LT) 7
- Jens Sundquist BH Chiefs BH 6 (LT) 6
28 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 6 (LT) 6
- Joakim Königsson 6 (LT) 6
Lotta Holmberg Tegelhuset OBK 6 (LT) 6
- Daniella Lundin United Stars 5 (LT) 5
30 Stefan Nilsson 5 (LT) 5
- Magnus Kyllergård Björkhagen Rangers 5 (LT) 5
- Simon Johannesson BH Chiefs BH 5 (LT) 5
- Oscar Hagman Björkhagen Rangers 4 (LT) 4
- Emil Bergergård Tegelhuset OBK 4 (LT) 4
- Sten Svensson Avantgarde Lund 4 (LT) 4
- Rikard Nässelkvist Björkhagen Rangers 3 (LT) 3
- Fredrik Rayon 2 (LT) 2
- Daniel Setterwall 1 (LT) 1