Sverigetouren 2018/19

Tabellen visar aktuell ställning i Sverigetouren, som även ligger till grund för uttagningen till sommarens internationella mästerskap. De fyra bästa resultaten räknas. Högst ett av dessa får vara från en TT, lokal tävling eller liga.
Läs mer om förändringarna i VM-kvalet inför årets säsong här.
Om tabellen visar att två spelare är på samma plats så behövs ytterligare särskiljning, se TF.

Spelare med en asterisk efter sig är inte licensierade för säsongen och ingår därför inte i kvalet.

NO 3DSC ÖC SPO BC NLTT GO RC PO SM MO NTHC TC CO TO SM Lokalpoäng Tot
1 Joakim Lundin United Stars 70 65 45 25 (LT) 180
2 Truls Månsson Björkhagen Rangers 50 45 60 25 (LT) 180
3 Patrik Hellström United Stars 65 75 35   175
4 Hans Österman NUHL8 65 70 25 (LT) 160
5 Fredrik Hansson United Stars 48 59 25 (LT) 132
6 Olof Blume Björkhagen Rangers 30 52 40 25 (LT) 122
7 Peter Östlund Umeå HSS 52 60   112
8 Stefan Lemming United Stars 48 34 30 20 (LT) 112
9 Emil Larsson Spjass Invaders 40 47 25 (LT) 112
10 Uno Österman NUHL8 45 50 15 (LT) 110
11 Anton Jalneskog Bröderna Grym 38 46 25 (LT) 109
12 Jerry Wikström United Stars 37 37 28 25 (LT) 102
13 Markus Bengtsson Bröderna Grym 28 58 15 (LT) 101
14 Finn Fries Avantgarde Lund 75 25 (LT) 100
15 Herman Steen Umeå HSS 57 40 25 (LT) 97
16 Anna Holmström Umeå HSS 20 38 35 15 (LT) 93
17 Martin Arenlind DAJM 65 25 (LT) 90
Matti Månsson Avantgarde Lund 65 25 (LT) 90
19 David Nordström DAJM 70 10 (LT) 80
20 August Wegestål Rex Öresund 57 20 (LT) 77
21 Jakob Jonsson Björkhagen Rangers 33 34 10 (LT) 77
- Lars Fridell 2015 United 59 15 (LT) 74
22 Liv Österman NUHL8 33 36 5 (LT) 74
23 Richard Pedersen United Stars 46 27 25 (LT) 73
24 Sissie Wikström United Stars 38 26 7 (LT) 71
25 Lukas Gustafsson Atletico Göteborg 45 25 (LT) 70
26 Jimi Månsson Avantgarde Lund 49 20 (LT) 69
27 Mattias Kralmark DAJM 48 20 (LT) 68
28 Richard Petersson DAJM 50 15 (LT) 65
29 Johan Yrlid BH Chiefs BH 40 25 (LT) 65
30 Petter Bengtsson Umeå HSS 49 15 (LT) 64
31 Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey 32 29 20 (LT) 61
32 Thomas Petersson 58   58
33 Joan Mencl Ley Avantgarde Lund 47 10 (LT) 57
34 Henrik Nilsson Tegelhuset OBK 31 26 25 (LT) 57
35 Olle Jacobsson Avantgarde Lund 39 15 (LT) 54
36 Jimmy Mårdell Umeå HSS 52   52
37 Tomas Rybing Björkhagen Rangers 27 25 5 (LT) 52
38 Rickard Sjöstedt Rex Öresund 51   51
Fredric Axelsson Spjass Invaders 51   51
- Hugo Lönnqvist DAJM 40 10 (LT) 50
40 Jimmy Douz 35 15 (LT) 50
41 Glenn Dahlberg Tegelhuset OBK 22 24 9 (LT) 46
42 Oscar Henriksson Bröderna Grym 45 25 (LT) 45
43 Niklas Blomberg NUHL8 39 6 (LT) 45
- Göran Skog Avantgarde Lund 37 8 (LT) 45
44 Urban Edmundsson Umeå HSS 17 28 10 (LT) 45
45 Axel Lönnqvist DAJM 35 9 (LT) 44
46 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 29 15 (LT) 44
- Peter Enderborg DAJM 33 9 (LT) 42
47 Eddie Nilsson Tegelhuset OBK 19 23   42
48 Wilhelm Pössl 3Tuna Bordshockey 18 19 7 (LT) 37
- Lars-Erik Svensson Umeå HSS 35 20 (LT) 35
- Micael Sundqvist Tegelhuset OBK 35   35
49 Micael Myrén BH Chiefs BH 24 10 (LT) 34
50 Joakim Åström Umeå HSS 30 15 (LT) 30
- Axel Lundström Bröderna Grym 29   29
51 Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey 15 14 4 (LT) 29
- Tomas Vikdahl Umeå HSS 27 7 (LT) 27
52 Andreas Koppe Björkhagen Rangers 23 4 (LT) 27
- Annika Vikdahl 26   26
- Hans Lindqwist BH Chiefs BH 25 (LT) 25
- Axel Lindkvist 25   25
53 Robin Westergren 3Tuna Bordshockey 25   25
- Marie Lindkvist 24   24
54 Anders Pettersson Tegelhuset OBK 22 8 (LT) 22
55 Lars Söderkvist 3Tuna Bordshockey 21   21
- Tomas Fägerlind 21 15 (LT) 21
- Niklas Bärve Tegelhuset OBK 20 10 (LT) 20
56 Johan Johansson Tegelhuset OBK 18 9 (LT) 18
- Daniel Setterwall 17 9 (LT) 17
57 Lotta Holmberg Tegelhuset OBK 16 5 (LT) 16
Susanna Pössl FC Europe Juniors 16   16
- Göran Lönnqvist Bröderna Grym 15 (LT) 15
59 Thomas Wikström Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
- Hans Nordin Atletico Göteborg 15 (LT) 15
- Urban Kohlsgården Tegelhuset OBK 15 9 (LT) 15
Fredrik Timeus Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
Marcus Hilling BH Chiefs BH 15 (LT) 15
- Magnus Falk BH Chiefs BH 15 (LT) 15
63 Annika Persson 3Tuna Bordshockey 14   14
64 Jan Gudmunds Tegelhuset OBK 13 3 (LT) 13
- Emil Bergergård 12 2 (LT) 12
65 Jonas Willman Borlänge Bordshockey 10 (LT) 10
Johan Estmo BH Chiefs BH 10 (LT) 10
- Mattias Odell Umeå HSS 10 (LT) 10
- Björn Svedman 10 (LT) 10
67 Sissela Blume Björkhagen Rangers 0 9 (LT) 9
Oliver Westlund Myrén BH Chiefs BH 9 (LT) 9
Agne Bergmark Borlänge Bordshockey 9 (LT) 9
- Kenny Kunto Umeå HSS 9 (LT) 9
Gustaf Hermansson 9 (LT) 9
- Karl Olofsson 9 (LT) 9
- Jesper Fransson 8 (LT) 8
71 Bie Karlsson 8 (LT) 8
- Sten Svensson Avantgarde Lund 8 (LT) 8
- Christer Persson BH Chiefs BH 8 (LT) 8
- Jonas Knutell Björkhagen Rangers 7 (LT) 7
- Leonard Timeus Borlänge Bordshockey 7 (LT) 7
- Jens Sundqvist 7 (LT) 7
- Simon Johannesson BH Chiefs BH 7 (LT) 7
- Richard Stegring 7 (LT) 7
- Daniel Nyman Borlänge Bordshockey 6 (LT) 6
- Jens Sundqvist 6 (LT) 6
- Eskil Persson Björkhagen Rangers 6 (LT) 6
- Max Ångström Umeå HSS 6 (LT) 6
- Kenneth Wikström Björkhagen Rangers 5 (LT) 5
72 Hugo Lönnqvist 5 (LT) 5
- Petri Säkkinen Atletico Göteborg 4 (LT) 4
- Markus Johansson 4 (LT) 4
- Kellie Loov 3 (LT) 3
- Oscar Hagman Björkhagen Rangers 3 (LT) 3
73 Hilma Lindholm Björkhagen Rangers 2 (LT) 2
- Linus Andersson Tegelhuset OBK 2 (LT) 2
- Jan-Olof Hansson Björkhagen Rangers 1 (LT) 1