Sverigetouren 2018/19

Tabellen visar aktuell ställning i Sverigetouren, som även ligger till grund för uttagningen till sommarens internationella mästerskap. De fyra bästa resultaten räknas. Högst ett av dessa får vara från en TT, lokal tävling eller liga.
Läs mer om förändringarna i VM-kvalet inför årets säsong här.
Om tabellen visar att två spelare är på samma plats så behövs ytterligare särskiljning, se TF.

Spelare med en asterisk efter sig är inte licensierade för säsongen och ingår därför inte i kvalet.

NO 3DSC ÖC SPO BC NLTT GO RC PO SM MO NTHC TC CO TO SM Lokalpoäng Tot
1 Joakim Lundin United Stars 70 65 45 75 25 (LT) 255
2 Hans Österman NUHL8 65 70 80 25 (LT) 240
3 Truls Månsson Björkhagen Rangers 50 45 60 55 16 40 (LL) 210
4 Fredrik Hansson United Stars 48 59 65 25 25 (LT) 197
5 Olof Blume Björkhagen Rangers 30 52 40 62 35 (LL) 184
6 Anton Jalneskog Bröderna Grym 38 46 51 26 45 (LL) 180
7 Patrik Hellström United Stars 65 75 35   175
8 Matti Månsson Avantgarde Lund 65 70 40 (LL) 175
9 Peter Östlund Umeå HSS 52 60 57   169
10 Emil Larsson Spjass Invaders 40 47 56 25 (LT) 168
11 Stefan Lemming United Stars 48 34 30 53 20 (LT) 165
12 Jerry Wikström United Stars 37 37 28 44 45 (LL) 163
13 Uno Österman NUHL8 45 50 50 15 (LT) 160
14 Markus Bengtsson Bröderna Grym 28 58 54 15 (LT) 155
15 David Nordström DAJM 70 64 10 (LT) 144
- Lars Fridell 2015 United 59 70 15 (LT) 144
16 Lukas Gustafsson Atletico Göteborg 45 45 19 35 (LL) 144
17 Mattias Kralmark DAJM 48 52 35 (LL) 135
18 Anna Holmström Umeå HSS 20 38 35 36 25 (LL) 129
19 Jakob Jonsson Björkhagen Rangers 33 34 35 15 (LT) 117
20 Sissie Wikström United Stars 38 26 41 8 (LT) 113
21 Liv Österman NUHL8 33 36 39 5 (LT) 113
22 Martin Arenlind DAJM 65 45 (LL) 110
23 Oscar Henriksson Bröderna Grym 45 63 45 (LL) 108
24 Finn Fries Avantgarde Lund 75 25 (LT) 100
- Hugo Lönnqvist DAJM 40 38 22 (LL) 100
25 Herman Steen Umeå HSS 57 40 40 (LL) 97
- Hans Lindqwist BH Chiefs BH 43 45 (LL) 88
26 Niklas Blomberg NUHL8 39 40 6 (LT) 85
27 Jimi Månsson Avantgarde Lund 49 30 (LL) 79
28 August Wegestål Rex Öresund 57 20 (LT) 77
29 Richard Pedersen United Stars 46 27 25 (LT) 73
30 Urban Edmundsson Umeå HSS 17 28 26 22 (LL) 71
31 Wilhelm Pössl 3Tuna Bordshockey 18 19 32 7 (LT) 69
32 Joan Mencl Ley Avantgarde Lund 47 19 (LL) 66
33 Richard Petersson DAJM 50 15 (LT) 65
34 Johan Yrlid BH Chiefs BH 40 0 25 (LT) 65
35 Petter Bengtsson Umeå HSS 49 15 (LT) 64
36 Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey 32 29 20 (LT) 61
37 Thomas Petersson 58   58
38 Henrik Nilsson Tegelhuset OBK 31 26 25 (LT) 57
39 Marcus Hilling BH Chiefs BH 27 30 (LL) 57
40 Olle Jacobsson Avantgarde Lund 39 15 (LT) 54
41 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 29 25 (LL) 54
42 Jimmy Mårdell Umeå HSS 52   52
43 Tomas Rybing Björkhagen Rangers 27 25 10 (LL) 52
44 Rickard Sjöstedt Rex Öresund 51   51
Fredric Axelsson Spjass Invaders 51   51
46 Jimmy Douz 35 15 (LT) 50
47 Karl Olofsson 29 19 (LL) 48
- Göran Skog Avantgarde Lund 37 10 (LL) 47
- Magnus Falk BH Chiefs BH 25 22 (LL) 47
- Peter Enderborg DAJM 33 13 (LL) 46
48 Glenn Dahlberg Tegelhuset OBK 22 24 9 (LT) 46
49 Axel Lönnqvist DAJM 35 9 (LT) 44
50 Susanna Pössl FC Europe Juniors 16 28   44
51 Eddie Nilsson Tegelhuset OBK 19 23 9 (LT) 42
52 Jens Sundquist 33 7 (LT) 40
53 Sissela Blume Björkhagen Rangers 0 31 9 (LT) 40
54 Johan Estmo BH Chiefs BH 30 10 (LT) 40
- Thomas Elfström 37   37
55 Micael Myrén BH Chiefs BH 24 13 (LL) 37
- Lars-Erik Svensson Umeå HSS 35 35 (LL) 35
- Micael Sundqvist Tegelhuset OBK 35 10 (LT) 35
- Joachim Thyzell DAJM 34   34
56 Andreas Koppe Björkhagen Rangers 23 8 (LT) 31
- Tomas Fägerlind 21 30 (LL) 30
57 Joakim Åström Umeå HSS 30 30 (LL) 30
- Axel Lundström Bröderna Grym 29 7 (LT) 29
58 Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey 15 14 4 (LT) 29
- Tomas Vikdahl Umeå HSS 27 13 (LL) 27
- Annika Vikdahl 26   26
59 Hilma Lindholm Björkhagen Rangers 24 2 (LT) 26
- Axel Lindkvist 25   25
- Göran Lönnqvist Bröderna Grym 25 (LL) 25
- Andreas Andersson DAJM 0 25 (LT) 25
60 Björn Svedman 25 (LT) 25
Robin Westergren 3Tuna Bordshockey 25   25
- Marie Lindkvist 24   24
62 Anders Pettersson Tegelhuset OBK 22 15 (LT) 22
Gustaf Hermansson 22 (LL) 22
64 Lars Söderkvist 3Tuna Bordshockey 21   21
65 Lars Henriksson Bröderna Grym 20 (LT) 20
- Niklas Bärve Tegelhuset OBK 20 10 (LT) 20
- Eskil Persson Björkhagen Rangers 19 (LL) 19
- Kenny Kunto Umeå HSS 19 (LL) 19
66 Johan Johansson Tegelhuset OBK 18 9 (LT) 18
- Daniel Setterwall 17 9 (LT) 17
- Mattias Odell Umeå HSS 16 (LL) 16
67 Lotta Holmberg Tegelhuset OBK 16 7 (LT) 16
- Jonas Knutell Björkhagen Rangers 16 (LL) 16
- Urban Kohlsgården Tegelhuset OBK 15 9 (LT) 15
68 Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
- Eric Norén Rex Öresund 15 (LT) 15
- Hans Nordin Atletico Göteborg 15 (LT) 15
Fredrik Timeus Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
Thomas Wikström Lokomotiv Falun 15 (LT) 15
71 Annika Persson 3Tuna Bordshockey 14   14
72 Bie Karlsson 13 (LL) 13
Jan Gudmunds Tegelhuset OBK 13 5 (LT) 13
- Emil Bergergård 12 2 (LT) 12
74 Jonas Willman Borlänge Bordshockey 10 (LT) 10
- Stefan Nilsson 10 (LT) 10
- Joakim Rovasaari 10 (LL) 10
- Jesper Holmgren 9 (LT) 9
- Mattias Sjödin 9 (LT) 9
- Joakim Königsson 9 (LT) 9
75 Agne Bergmark Borlänge Bordshockey 9 (LT) 9
Oliver Westlund Myrén BH Chiefs BH 9 (LT) 9
- Jesper Fransson 8 (LT) 8
- Sten Svensson Avantgarde Lund 8 (LT) 8
- Christer Persson BH Chiefs BH 8 (LT) 8
- Simon Johannesson BH Chiefs BH 7 (LT) 7
- Leonard Timeus Borlänge Bordshockey 7 (LT) 7
- Richard Stegring 7 (LT) 7
- Daniel Nyman Borlänge Bordshockey 6 (LT) 6
- Max Ångström Umeå HSS 6 (LT) 6
- Daniella Lundin United Stars 6 (LT) 6
- Kenneth Wikström Björkhagen Rangers 5 (LT) 5
- Markus Johansson 4 (LT) 4
- Oscar Hagman Björkhagen Rangers 4 (LT) 4
- Petri Säkkinen Atletico Göteborg 4 (LT) 4
- Nicolas Fägerlind 3 (LT) 3
- Kellie Loov 3 (LT) 3
- Linus Andersson Tegelhuset OBK 2 (LT) 2
- Jan-Olof Hansson Björkhagen Rangers 1 (LT) 1