Svenska Mästerskapen

Type SwCh
Class Open
Organizer Umeå HSS
Date and time 11 maj 2019 (09:00)
City Umeå
Participants 67 registered
Registration You must be logged in to use the web registration

SM 2019 kommer att spelas mitt i centrala Umeå i Kulturhuset Väven precis invid älven. Boende erbjuds i samma byggnad på hotellet U&Me. För bokning av boende använd bokningskod: bordshockey

Lokalen öppnar: 08:00

Starttid: 09:00

Incheckning senast: 08:30

Incheckning sker med fördel genom att startavgiften betalas i förskott via swish till 070-622 93 10 (Joakim Åström)

Se mer information på SM-hemsidan

SM-bankett
I samband med Öppna SM på lördag kommer det anordnas en avslutande bankett i Umeås finaste festlokal - P5 - där även sista omgångarna av slutspelet kommer att spelas.
Förutom häftiga bordshockeymatcher på storbildsskärm kommer det ett erbjudas en riktigt bra buffé, prisutdelningar mm. Pris för banketten inklusive buffé är 350 kr. Såväl spelare som övriga är välkomna. Sista anmälningsdag till banketten är 28 april och anmälan sker till sm2019@bordshockey.net

Registrations

No Name Club Rank
1 Oscar Henriksson Bröderna Grym 1
2 Joakim Lundin United Stars 4
3 Lars Henriksson Bröderna Grym 6
4 Peter Östlund Umeå HSS 7
5 Jimmy Mårdell Umeå HSS 8
6 Björn Svedman (*) Björkhagen Rangers 45
7 Patrik Hellström United Stars 10
8 Martin Arenlind DAJM 11
9 Herman Steen Umeå HSS 13
10 Truls Månsson Björkhagen Rangers 14
11 Andreas Andersson DAJM 18
12 Matti Månsson Avantgarde Lund 19
13 Emil Larsson Spjass Invaders 22
14 Olof Blume Björkhagen Rangers 24
15 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 28
16 David Nordström DAJM 29
17 Anton Jalneskog Bröderna Grym 30
18 Tomas Åberg Bröderna Grym 32
19 Richard Pedersen 3Tuna Bordshockey 36
20 Johan Yrlid BH Chiefs BH 37
21 Jerry Wikström United Stars 38
22 Mattias Kralmark DAJM 39
23 Finn Finnstedt (*) Umeå HSS 104
24 Stefan Lemming United Stars 40
25 Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey 52
26 Sissie Wikström United Stars 57
27 Hans Lindqwist BH Chiefs BH 58
28 Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun 64
29 Jakob Jonsson Björkhagen Rangers 67
30 Joakim Åström Umeå HSS 71
31 Hugo Lönnqvist DAJM 72
32 Håkan Johansson (*) Umeå HSS 177
33 Thony Restel Kaeltestarre 83
34 Tomas Rybing Björkhagen Rangers 77
35 Andreas Koppe Björkhagen Rangers 79
36 Anna Holmström Umeå HSS 88
37 Joakim Gåfvels Umeå HSS 94
38 Wilhelm Pössl 3Tuna Bordshockey 95
39 Mikael Lundström (*) Bröderna Grym 116
40 Urban Edmundsson Umeå HSS 105
41 Susanna Pössl FC Europe Juniors 113
42 Daniel Biloglav DAJM
43 Thomas Wikström Lokomotiv Falun 117
44 Fredrik Timeus Lokomotiv Falun 119
45 Jan-Olof Hansson Björkhagen Rangers 145
46 Mattias Odell Umeå HSS 147
47 Agne Bergmark Borlänge Bordshockey 158
48 Axel Lundström Bröderna Grym 166
49 Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey 176
50 Magnus Kyllergård Björkhagen Rangers 178
51 Andreas Forslund BHK Slapshot 208
52 Leif Lindgren Umeå HSS 215
53 Christian Bengtsson 251
54 Daniel Palmer Umeå HSS 328
55 Robert Ahlström 433
56 Jesper Fransson 456
57 Magnus Kronlund (*) Umeå HSS 1043
58 Roland Sundelin 628
59 Petri Storlöpare Gunnarsbyns BH 636
60 Hans Alenius 637
61 Jesper Holmgren 751
62 Tim Marklund Bröderna Grym 1009
63 Andreas Gavelin 1002
64 Emil Lindgren
65 Semyon Weibull
66 Vicky Malmgren Björkhagen Rangers
67 Emil Magnusson

(*) = Player has been upseeded

Click here to toggle between the Swedish rank and the world rank.