Svenska Mästerskapen

Tävlingstyp SM
Tävlingsklass Öppna
Arrangör Umeå HSS
Datum och tid 11 maj 2019 (09:00)
Ort Umeå
Deltagare 63 st
Länkar Resultsida

SM 2019 kommer att spelas mitt i centrala Umeå i Kulturhuset Väven precis invid älven. Boende erbjuds i samma byggnad på hotellet U&Me. För bokning av boende använd bokningskod: bordshockey

Lokalen öppnar: 08:00

Starttid: 09:00

Incheckning senast: 08:30

Incheckning sker med fördel genom att startavgiften betalas i förskott via swish till 070-622 93 10 (Joakim Åström)

Se mer information på SM-hemsidan

SM-bankett
I samband med Öppna SM på lördag kommer det anordnas en avslutande bankett i Umeås finaste festlokal - P5 - där även sista omgångarna av slutspelet kommer att spelas.
Förutom häftiga bordshockeymatcher på storbildsskärm kommer det ett erbjudas en riktigt bra buffé, prisutdelningar mm. Pris för banketten inklusive buffé är 350 kr. Såväl spelare som övriga är välkomna. Sista anmälningsdag till banketten är 6 maj och anmälan sker till sm2019@bordshockey.net

Bankettlokalen öppnar kl 19:00

Slutplaceringar

Se resultatsidan för tabeller och matcher.

Plac Namn Klubb
1. Joakim Lundin United Stars
2. Lars Henriksson Bröderna Grym
3. Matti Månsson Avantgarde Lund
Peter Östlund Umeå HSS
5. Oscar Henriksson Bröderna Grym
6. Björn Svedman Björkhagen Rangers
7. Jimmy Mårdell Umeå HSS
8. Herman Steen Umeå HSS
9. Emil Larsson Spjass Invaders
10. Tomas Åberg Bröderna Grym
11. Patrik Hellström United Stars
12. Martin Arenlind DAJM
13. Richard Pedersen United Stars
14. Andreas Andersson DAJM
15. Lars-Erik Svensson Umeå HSS
16. David Nordström DAJM
17. Olof Blume Björkhagen Rangers
18. Hugo Lönnqvist DAJM
19. Anton Jalneskog Bröderna Grym
20. Aron Lidman BHK Slapshot
21. Truls Månsson Björkhagen Rangers
22. Mattias Kralmark DAJM
23. Jerry Wikström United Stars
24. Joakim Åström Umeå HSS
25. Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey
26. Finn Finnstedt Umeå HSS
27. Mats Mörtsell Bröderna Grym
28. Stefan Lemming United Stars
29. Patrik Karlsson Bröderna Grym
30. Mattias Odell Umeå HSS
31. Stephan Häggström
32. Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun
33. Sissie Wikström United Stars
34. Jakob Jonsson Björkhagen Rangers
35. Andreas Koppe Björkhagen Rangers
36. Thomas Wikström Lokomotiv Falun
37. Axel Lundström Bröderna Grym
38. Tomas Rybing Björkhagen Rangers
39. Urban Edmundsson Umeå HSS
40. Fredrik Timeus Lokomotiv Falun
41. Wilhelm Pössl 3Tuna Bordshockey
42. Daniel Biloglav DAJM
43. Anna Holmström Umeå HSS
44. Leif Lindgren Umeå HSS
45. Thony Restel Kaeltestarre 83
46. Agne Bergmark Borlänge Bordshockey
47. Magnus Kyllergård Björkhagen Rangers
48. Semyon Weibull
49. Andreas Forslund BHK Slapshot
50. Joakim Gåfvels Umeå HSS
51. Christian Bengtsson
52. Robert Ahlström
53. Fredrik Häggström
54. Jan-Olof Hansson Björkhagen Rangers
55. Ludvig Karlsson Bröderna Grym
56. Tomas Vikdahl Umeå HSS
57. Petri Storlöpare Gunnarsbyns BH
58. Susanna Pössl FC Europe Juniors
59. Annika Vikdahl
60. Alexander Fersman Björkhagen Rangers
61. Emil Magnusson
62. Emil Lindgren
63. Victor Gåfvels Nyrén Umeå HSS