Vasapucken

Tävlingstyp GP
Tävlingsklass Öppna
Arrangör Lokomotiv Falun
Datum och tid 23 september 2017
Ort Falun
Tävlingslokal Kulturhuset tio14
Deltagare 61 st
Länkar Resultsida
Resultat på Scorpion

Lokomotiv Falun och Spjass Invaders bjuder härmed in till säsongspremiär och bordshockeyfest i Falun.

Vasapucken är en nationell Grand Prix-tävling i bordshockey och del av det svenska EM-kvalet. Vem som helst får delta, inga krav på tidigare spelvana.

Lokalen öppnar 08.00, och senast 9.30 vill vi se att du har checkat in. Tävlingen är schemalagd att dra igång 10.00.

Anmälan: Anmälan sker på denna sida, har du ej möjlighet till det så ring eller SMS:a Emil Larsson på 0704466832

Lokal: Kulturhuset tio14 (Myntgatan 10, 791 62 FALUN), ingång mot ån.

Avgift:
Startavgiften är 200 kr för de som tidigare varit licensierade och 50 kr för nya deltagare samt juniorer, detta betalas kontant på plats.
För att delta i en GP-turnering måste man vara licenserad (100kr), men om du bara planerar att spela denna GP-turneringen under säsongen kan man betala en engångslicens på 20 kr.

Lunch:
Finns flertal alternativ i närheten av lokalen.

Spelupplägg:
Inledande 4st kvalgrupper som seedas efter världsrankingen, sedan spelas finalgrupp samt placeringsgrupper och sedan A, B, samt C-slutspel.

Regler gäller samma som på SM - http://sm.bordshockey.net/regler/

I kvalgrupperna är det 15st per grupp.
1-6 går till Finalgrupp
7-11 går till Placeringsgrupp B
12-15 går till Placeringsgrupp C

I finalgruppen tar man med resultat och i placeringsgrupperna tar man ej med sig resultat ifrån kvalgruppen.

Sedan går 16st till A-slutspel från finalgruppen
4st till B-slutspel från Placeringsgrupp B
4st till C-slutspel från Placeringsgrupp C

Slutplaceringar

Se resultatsidan för tabeller och matcher.

Plac Namn Klubb
1. Oscar Henriksson Bröderna Grym
2. Peter Östlund Umeå HSS
3. Lars Henriksson Bröderna Grym
Joakim Lundin United Stars
5. Hans Österman NUHL8
6. Herman Steen Umeå HSS
7. Jimmy Mårdell Umeå HSS
8. Marcus Andersson Umeå HSS
9. Petter Bengtsson Umeå HSS
10. Martin Lundén Spjass Invaders
11. Richard Pedersen 3Tuna Bordshockey
12. Patrik Hellström United Stars
13. Lars-Erik Svensson Umeå HSS
14. Truls Månsson Björkhagen Rangers
15. Kent Nyman Björkhagen Rangers
16. Emil Larsson Spjass Invaders
17. Olle Eriksson Björkhagen Rangers
18. Jonas Nordin Delsbo BHK
19. Jerry Wikström United Stars
20. Caroline Eriksson Delsbo BHK
21. Felix Wirström 3Tuna Bordshockey
22. Micael Sundqvist Tegelhuset OBK
23. Stefan Lemming Tegelhuset OBK
24. Anton Jalneskog Bröderna Grym
25. Niklas Blomberg NUHL8
26. Henrik Nilsson 2015 United
27. Olof Blume Björkhagen Rangers
Marcus Persson Delsbo BHK
29. Uno Österman NUHL8
30. Jimmy Douz Borlänge Bordshockey
31. Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey
32. Jakob Jonsson Björkhagen Rangers
33. Robin Westergren 3Tuna Bordshockey
34. Joakim Gåfvels Umeå HSS
35. Wilhelm Pössl 3Tuna Bordshockey
36. Jakob Renvaktar Björkhagen Rangers
37. Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun
38. Glenn Dahlberg Tegelhuset OBK
39. Henrik Kransholm Lokomotiv Falun
40. Micael Myrén BH Chiefs BH
41. Tomas Rybing Björkhagen Rangers
42. Kenny Kunto Umeå HSS
43. Rikard Nässelkvist 3Tuna Bordshockey
44. Sissie Wikström Björkhagen Rangers
45. Anders Pettersson Tegelhuset OBK
46. Lars Söderkvist 3Tuna Bordshockey
47. Thomas Wikström Lokomotiv Falun
Liv Österman NUHL8
49. Fredrik Timeus Lokomotiv Falun
50. Agne Bergmark Borlänge Bordshockey
51. Anna Holmström Umeå HSS
52. Erik Jonsson Delsbo BHK
53. Susanna Pössl FC Europe Juniors
54. Urban Edmundsson Umeå HSS
55. Jonas Hagborg Lokomotiv Falun
56. Sveke Jonsson Delsbo BHK
57. Urban Kohlsgården Tegelhuset OBK
58. Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey
59. Sissela Blume Björkhagen Rangers
60. Annika Persson 3Tuna Bordshockey
61. Lasse Lindgren