3Tuna Grand Prix

Tävlingstyp GP
Tävlingsklass Öppna
Arrangör 3Tuna Bordshockey
Datum och tid 6 januari 2018 (09:00 - 21:00)
Ort Eskilstuna
Tävlingslokal Elite Stadshotellet Eskilstuna (visa karta)
Deltagare 59 st
Länkar Resultsida

Vi minns med tår i ögat barndomens jullov då vi stod böjda över hockeyspelet eller djupt nedsjunkna i soffan med 8-bitarsspelet. Det är inte utan en varm känsla i bröstet vi ser tillbaka på vår första turnering ”Bordshockeyonsdag #1”, den 1337 turneringen på Scorpion. Det är en del av vår korta men älskade historia.

Därför kan vi med glädje och i sann 3Tuna-anda bjuda in till ”1337una - - ==5R4ND 9R1X 2k18==- -”, årets första riktiga bordshockeyturnering med den vackraste bordshockeytävlingsutsikten.

Välkomna till Eskilstuna 6 januari.

Vi kan erbjuda er 20% rabatt på boendet 5-7 januari, bokar gör ni på nätet eller per telefon och uppger bokningskod PROESKIL7028. https://www.elite.se/

Anmälan: Anmälan sker på denna sida eller via mail till 3tunabordshockey@gmail.com.

Lokal: Elite Stadshotell i Eskilstuna

Avgift:
Startavgiften är 200 kr för de som tidigare varit licensierade och 50 kr för nya deltagare samt juniorer, detta betalas via Swish eller kontant på plats. Swish är att föredra. :)
För att delta i en GP-turnering måste man vara licenserad (100kr), men om du bara planerar att spela denna GP-turneringen under säsongen kan man betala en engångslicens på 20 kr.

SWISH: 070 255 21 25 (Lars Söderkvist)

Lunch:
Finns flertal alternativ i närheten av lokalen, ca 12.00 (+/- 30 min)

 

Detaljerade tider.

9.00 öppnar lokalen/konferensrum “Viljan”, hotellet är öppet innan dess. För att vi skall förberedda på bästa sätt är lokalen stängd till ca 09.00. 

9.30 senast vill vi se att du har checkat in (och betalat). Det kommer hållas ett mindre framförande. 

10.00 är tävlingen schemalagd att starta.

 

Spelupplägg:

Kvalgrupper

4st kvalgrupper som seedas efter “Maxutfall av 80 % av en spelares högsta månatliga rankingpoäng genom tiderna eller aktuell ranking.”

I kvalgrupperna är det ca 15-16 st per grupp.

1-7 går till Finalgrupp

(Preliminärt!) 8-11 går till Placeringsgrupp B

(Preliminärt!) 12-16 går till Placeringsgrupp C

-------

Gruppspel

Finalgrupp samt placeringsgrupper B och C

I finalgruppen (28 deltagare) tar man med resultat från de spelare man tidigare mött under kvalspelet och i placeringsgrupperna tar man ej med sig resultat ifrån kvalgruppen.

------

Slutspel

16st till A-slutspel från finalgruppen. (Bäst av 7)

8 st till B-slutspel från Placeringsgrupp B (Bäst av 5)

4 st till C-slutspel från Placeringsgrupp C (Bäst av 5)

Slutplaceringar

Se resultatsidan för tabeller och matcher.

Plac Namn Klubb
1. Joakim Lundin United Stars
2. Hans Österman NUHL8
3. Markus Nilsson Spjass Invaders
Thomas Petersson
5. Petter Bengtsson Umeå HSS
6. Peter Östlund Umeå HSS
7. Marcus Andersson Umeå HSS
8. Jimmy Mårdell Umeå HSS
9. Patrik Hellström United Stars
10. Fredric Axelsson Spjass Invaders
11. Martin Arenlind DAJM
12. Martin Lundén Spjass Invaders
13. Emil Larsson Spjass Invaders
14. Olle Eriksson Björkhagen Rangers
15. Richard Petersson DAJM
16. Uno Österman NUHL8
17. Truls Månsson Björkhagen Rangers
18. Johan Yrlid BH Chiefs BH
19. Felix Wirström 3Tuna Bordshockey
20. Richard Pedersen 3Tuna Bordshockey
21. Olof Blume Björkhagen Rangers
22. Tomas Fägerlind
23. Mattias Kralmark DAJM
24. Niklas Blomberg NUHL8
25. Simon Thomas
26. Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun
27. Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers
28. Jimmy Douz Borlänge Bordshockey
29. Micael Sundqvist Tegelhuset OBK
30. Anton Jalneskog Bröderna Grym
31. Henrik Nilsson 2015 United
32. Markus Bengtsson Bröderna Grym
33. Joakim Gåfvels Umeå HSS
34. Stefan Lemming Tegelhuset OBK
35. Mikael Wiberg Borlänge Bordshockey
36. Daniel Setterwall
37. Liv Österman NUHL8
38. Niklas Bärve Tegelhuset OBK
39. Rikard Nässelkvist 3Tuna Bordshockey
40. Robin Westergren 3Tuna Bordshockey
41. Jakob Jonsson Björkhagen Rangers
42. Daniel Biloglav DAJM
43. Johan Johansson 3Tuna Bordshockey
44. Wilhelm Pössl 3Tuna Bordshockey
45. Glenn Dahlberg Tegelhuset OBK
46. Lars Söderkvist 3Tuna Bordshockey
47. Fredrik Timeus Lokomotiv Falun
48. Thomas Wikström Lokomotiv Falun
49. Anna-Maria Wiberg Borlänge Bordshockey
50. Henrik Kransholm Lokomotiv Falun
51. Eddie Nilsson 2015 United
52. Thomas Oscarsson
53. Annika Persson 3Tuna Bordshockey
54. Susanna Pössl FC Europe Juniors
55. Lotta Holmberg Tegelhuset OBK
56. Peter Björkman 3Tuna Bordshockey
57. Fredrik Hjalmarsson
58. Ellinor Gustafsson
59. Amanda Siwertzon