VM (Veteran)

Det här är tävlingens resultatsida. För att se tävlingsinbjudan och vilka som anmält sig till tävlingen, gå tillbaka till tävlingens startsida.

Deltagare

Visa deltagarlistan

Resultat

Etapp / grupp Status Placeringar
1
1
Qualification Groups Avslutad 1 - 52
Grupp 1
Grupp 2
Grupp 3
Grupp 4
2
2
Final Groups Avslutad 1 - 24
Grupp 1
Grupp 2
B-Group Avslutad 25 - 40
C-Group Avslutad 41 - 52
3
3
Playoff Avslutad 1 - 8

Slutplaceringar

Plac Namn Klubb
1. Alexey Titov Alfa-Taktika
2. Yngve Aasheim Trondheim BHK
3. Stanislav Lutay Alfa-Taktika
4. Dmitriy Petrov THC Toros
5. Jan Dryak Big Band
6. Bjarne Axelsen Katran
7. Joakim Lundin United Stars
8. Anders Ekestubbe United Stars
9. Kimmo Eriksson Turun Seudun PJK
10. Aleksandrs Zernovojs VJN Ventspils
11. Jari Sahlgren Kiekko-Lampaat
12. Daniel Matysek HCS Zabka Praha
13. Alexey Chernov AII Citrus-Art
14. Sandis Kalnins Incukalns THC
15. Igor Masloboev AII Citrus-Art
16. Mykhaylo Shalomayev TEHC Black Forest Werewolves
17. Espen Moe Trondheim BHK
18. Igor Saveljev SK Raua
19. Peter Östlund Umeå HSS
20. Kristijan Curkovic SHK Kit Zagreb
21. Vitaliy Sapozhnikov Katran
22. Sergejs Mihejevs Riga THC
23. Pavel Plesak APP Gladiators Plzen
24. Simon Thomas Big Band
25. Rickard Sjöstedt Rex Öresund
26. David Smid THC Stiga Svitavy 93
27. Ville Henttonen Talpelan Taiga
28. Jean-Claude Klaus Fribourg
29. Karol Hudec THC Blue Dragon Kosice
30. Audrius Pleikys THC Vilnius
31. Kevin Rafferty Southern California STHL
32. Thomas Haussknecht "Slow Hand" Satyrion Berlin
33. Allan Lorand st. THC Predators
34. Vafa Hamdamov SK Raua
35. Igor Zaporojets Katran
36. Michael Toft Nielsen Team Axelsen Bordhockey Koncept
37. Vjekoslav Kufrin SHK Kit Zagreb
38. Johan Estmo BH Chiefs BH
39. Bernard Skrlep NHK Menges
40. Alen Shekarev SK Raua
41. Ralph Pommerenke Frankfurt Gothers
42. Rolf Locher Bern
43. Marko Curkovic SHK Kit Zagreb
44. Siarhei Vazhnik THC K-Marx Nahockers
45. Mihail Margolis Diesel
46. Vladimir Voronov THC Vilnius
47. Frank Bruneske "Classic Brunske" Schlicktown Arctic Veteranos
48. Andrei Kniaziuk Tiani-Tolkai
49. Thomas Cornelius Frankfurt Gothers
50. Frantisek Suma THC Predators
51. Eduard Kuratnik UZ30
52. Andras Naszadi Bodicsek Klub