VM

Det här är tävlingens resultatsida. För att se tävlingsinbjudan och vilka som anmält sig till tävlingen, gå tillbaka till tävlingens startsida.

Deltagare

Visa deltagarlistan

Resultat

Etapp / grupp Status Placeringar
1
1
Qualification Groups Avslutad 1 - 108
Grupp 1
Grupp 2
Grupp 3
Grupp 4
Grupp 5
Grupp 6
2
2
Final Groups Avslutad 1 - 54
Grupp 1
Grupp 2
B-Group Avslutad 55 - 71
C-Group Avslutad 72 - 87
D-Group Avslutad 88 - 103
3
3
Playoff Avslutad 1 - 24

Slutplaceringar

Plac Namn Klubb
1. Maxim Borisov Legion
2. Atis Silis BJC Laimite
3. Edgars Caics BJC Laimite
4. Dmytro Litvinyuk THC Lisovi Haschi
5. Yanis Galuzo NiKi
6. German Fokin Northern Lights
7. Jan Pelkonen Turun Seudun PJK
8. Yngve Aasheim Trondheim BHK
9. Ahti Lampi Spjalerance
10. Hans Österman NUHL8
11. Alexey Titov Alfa-Taktika
12. Andrey Voskoboynikov NiKi
13. Veniamin Gerasimov THC Toros
14. Dmitriy Koshman Bagira
15. Arseniy Stolyarov THC Toros
16. Carl Bindekrans BJC Laimite
17. Alexey Zaharov Bagira
18. Valts Smagars Skrunda THC
19. Alexander Miloradov Bagira
20. Oscar Henriksson Bröderna Grym
21. Janne Ollila Turun Seudun PJK
22. Jan Dryak Big Band
23. Patrik Petr THC Stiga Elites
24. Stepan Korotkiy Bagira
25. Grigoriy Dubinin Alfa-Taktika
26. Kevin Eriksson Talpelan Taiga
27. Zdenek Matousek ml. HCS Zabka Praha
28. Artjoms Zaharovs Skrunda THC
29. Peter Östlund Umeå HSS
30. Krystof Lebl Big Band
31. Mikhail Shashkov Northern Lights
32. Gints Lasmanis Skrunda THC
33. Jevgenijs Zaharovs Skrunda THC
34. Markus Nilsson Spjass Invaders
35. Oleg Ortinov Legion
36. Lars Henriksson Bröderna Grym
37. Sandis Kristaps Lagzdins BJC Laimite
38. Edgars Mucenieks Skrunda THC
39. Janis Kalnevics Incukalns THC
40. Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK
41. Jimmy Mårdell Umeå HSS
42. Stanislav Lutay Alfa-Taktika
43. Edgars Saulitis Incukalns THC
44. Viktoriya Noselivska THC Lisovi Haschi
45. Artem Valiev Legion
46. Jevgeni Lvov Legion
47. Santtu Sainio Talpelan Taiga
48. Truls Månsson Björkhagen Rangers
49. Daniel Remmem Trondheim BHK
50. Andreas Roren Hodd BHK
51. Miroslav Cernoch HCS Zabka Praha
52. Mykhaylo Spivakovskyy THC Lisovi Haschi
53. Gergely Regula Budenz Hybernator
54. Vaclav Pikl THC Stiga Elites
55. Filip Hamacek HCS Zabka Praha
56. Espen Moe Trondheim BHK
57. Bjarne Axelsen Katran
58. Mykhaylo Shalomayev TEHC Black Forest Werewolves
59. Arne Johannes Holmin BHK Graaveir
60. Kimmo Eriksson Turun Seudun PJK
61. Anton Umanskyy THC Lisovi Haschi
62. Simon Thomas Big Band
63. Stian Ostrem "Power Gym" Hodd BHK
64. Maria Saveljeva SK Raua
65. Igor Saveljev SK Raua
66. Tomas Åberg Bröderna Grym
67. Frode Hagerup "The Body" Hodd BHK
68. Peter Borsanyi Bodicsek Klub
69. Magor Papp Bodicsek Klub
70. Martin Zenisek APP Gladiators Plzen
71. David Smid THC Stiga Svitavy 93
72. Pavel Plesak APP Gladiators Plzen
73. Evgeniy Matantsev Devyaty val
74. Jean-Claude Klaus Fribourg
75. Anette Engel Team Axelsen Bordhockey Koncept
76. Benjamin Suominen Turun Seudun PJK
77. Igor Zaporojets Katran
78. Viktor Magyari Bodicsek Klub
79. Jorn Moldvar Hodd BHK
80. Valentin Dietze Frankfurt Gothers
81. Alen Shekarev SK Raua
82. Juri Artamonov TEHC Black Forest Werewolves
83. Baurzhan Ualiev Plastconstructor
84. Ralph Pommerenke Frankfurt Gothers
85. Rolf Locher Bern
86. Frank Bruneske "Classic Brunske" Schlicktown Arctic Veteranos
87. Vafa Hamdamov SK Raua
88. Gleb Tarakanov Mastergrad
89. Aliaksandr Bartosh THC K-Marx Nahockers
90. Aliaksandr Dalgou UZ30
91. Mikko Haveri Turun Seudun PJK
92. Andrei Kniaziuk Tiani-Tolkai
93. Aleksandr Tarakanov RS-Balance
94. Yuriy Bondarenko THC Shaleni Bdzholy
95. Ramon Klaus Fribourg
96. Vladislav Zubel
97. Igor Chudin Almaty
98. Eike Rompa "Fury" Schlicktown Arctic Veteranos
99. Vladimir Tarakanov Mastergrad
100. Beat Luginbuhl Bern
101. Thomas Haussknecht "Slow Hand" Satyrion Berlin
102. Roman Romanenko BSU Rangers
103. Siarhei Vazhnik THC K-Marx Nahockers
104. Eugene Papakul BSU Rangers
105. Bakhtiyar Tileukabylov Shymkent
106. Dominik Hofer Bern
107. Eduard Kuratnik UZ30
108. Andrei Khaprou UZ30