Svenska Mästerskapen

Tillbaka till startsidan

Resultat Semifinalgrupper

Semifinalgrupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Thomas Petersson Enköping HSC 17 13 2 2 72 39 +33 28
2 Alexey Titov THC Piter 17 14 0 3 66 35 +31 28
3 Ahti Lampi Optime 17 12 3 2 67 41 +26 27
4 Kristijan Curkovic SHK Kit Zagreb 17 12 1 4 71 47 +24 25
5 Raivis Pukinskis Skrunda THC 17 11 1 5 70 58 +12 23
6 Stian Ostrem Stigarevolusjonen 17 9 3 5 61 37 +24 21
7 Herman Steen Umeå HSS 17 8 5 4 51 43 +8 21
8 Dmitriy Petrov Diesel 17 7 3 7 65 42 +23 17
9 Rudolfs Valainis Jekabpils THC 17 7 2 8 53 60 -7 16
10 Lars Hjort Nugents Lärjungar BHK 17 6 4 7 49 61 -12 16
11 Valts Grinbergs VSJN Ventspils 17 6 3 8 39 42 -3 15
12 Christoffer Sundstedt Umeå HSS 17 5 5 7 39 49 -10 15
13 Roberts Kupcs Incukalns THC 17 6 1 10 49 79 -30 13
14 Sandis Kalnins Incukalns THC 17 5 2 10 36 45 -9 12
15 Truls Månsson Björkhagen Rangers 17 3 4 10 31 44 -13 10
16 Joachim Thyzell BHK Möllan Rouge 17 4 0 13 45 73 -28 8
17 Maxim Starkov Kuropatki 17 3 1 13 30 71 -41 7
18 Lauri Happo POLY 17 0 4 13 40 68 -28 4
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Semifinalgrupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Yanis Galuzo Pyramida 17 15 1 1 83 39 +44 31
2 Petter Bengtsson BHK Möllan Rouge 17 12 4 1 69 36 +33 28
3 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 17 12 2 3 58 36 +22 26
4 Pavel Gorodnitskiy Northern lights 17 12 1 4 57 33 +24 25
5 Kristian Iso-Tryykari Deus ex Machina 17 11 1 5 73 40 +33 23
6 Igor Masloboev Zdorovie 17 9 2 6 46 45 +1 20
7 Geir Hjemas Tønsberg BHK 17 9 1 7 72 49 +23 19
8 Bjarne Axelsen Fremad Eagles 17 8 2 7 39 44 -5 18
9 Hans E Lindqwist BH Chiefs BH 17 7 2 8 38 49 -11 16
10 Valts Smagars Skrunda THC 17 6 4 7 60 66 -6 16
11 David Freséus Umeå HSS 17 6 4 7 48 46 +2 16
12 Juho Rautio KALA 17 7 2 8 41 55 -14 16
13 Yuriy Prostakov Toros 17 5 4 8 49 59 -10 14
14 Martin Zenisek D.A.S. Gladiators Plzen 17 4 2 11 42 69 -27 10
15 Olle Eriksson Björkhagen Rangers 17 3 3 11 30 45 -15 9
16 Jani Herlevi Talpelan Taiga 17 4 0 13 29 65 -36 8
17 Vaclav Pikl D.A.S. Gladiators Plzen 17 4 0 13 42 62 -20 8
18 Arne Johannes Holmin Stigarevolusjonen 17 1 1 15 21 59 -38 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Semifinalgrupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Edgars Caics BJC Laimite 17 16 0 1 119 39 +80 32
2 Roni Nuttunen Raision PJK 17 13 3 1 58 29 +29 29
3 Maria Yalbacheva THC Piter 17 12 1 4 67 45 +22 25
4 Matiss Saulitis Incukalns THC 17 9 4 4 64 45 +19 22
5 Karlis Balodis Incukalns THC 17 8 4 5 60 48 +12 20
6 Lars Henriksson Bröderna Grym 17 8 4 5 50 46 +4 20
7 Dmitry Soloviev Volga 17 8 3 6 45 41 +4 19
8 Patrik Danielsson Stockholms IK 17 6 6 5 49 45 +4 18
9 Yngve Aasheim Trondheim BHK 17 7 4 6 60 58 +2 18
10 Artjoms Zaharovs Skrunda THC 17 8 1 8 54 54 0 17
11 Ismo Aulaskari POLY 17 7 1 9 40 52 -12 15
12 Vyacheslav Potehin Kuropatki 17 7 1 9 44 51 -7 15
13 Daniel Remmem Trondheim BHK 17 6 2 9 43 55 -12 14
14 Antti Suojanen Talpelan Taiga 17 6 1 10 54 67 -13 13
15 Niko Tuominen POLY 17 5 1 11 41 70 -29 11
16 Marcus Lagerkvist Eskilstuna BHK 17 3 1 13 35 69 -34 7
17 Caroline Eriksson Björkhagen Rangers 17 3 1 13 32 50 -18 7
18 Jan Pelkonen 17 1 2 14 36 87 -51 4
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Semifinalgrupp 4

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Magnus Ahlberg Pultti Amigos 17 12 3 2 55 36 +19 27
2 Peter Östlund Umeå HSS 17 12 2 3 62 39 +23 26
3 Rickard Sjöstedt BHK Möllan Rouge 17 12 2 3 69 32 +37 26
4 Atis Silis BJC Laimite 17 12 1 4 72 45 +27 25
5 Mikus Saulitis Incukalns THC 17 10 3 4 60 49 +11 23
6 Mika Myllykangas Optime 17 9 3 5 44 34 +10 21
7 Jimmy Mårdell Björkhagen Rangers 17 10 1 6 65 44 +21 21
8 Pavel Plesak D.A.S. Gladiators Plzen 17 8 4 5 82 61 +21 20
9 Stefan Edwall Enköping HSC 17 10 0 7 76 58 +18 20
10 Fredrik Johansson Enköping HSC 17 8 3 6 51 42 +9 19
11 Sami Hellstrom Pultti Amigos 17 7 1 9 54 55 -1 15
12 Bjørn Hagerup Røken Tønsberg BHK 17 4 4 9 60 62 -2 12
13 Petteri Sevon POLY 17 5 1 11 46 72 -26 11
14 Kent Nyman Buffé Ellyc 17 4 3 10 33 45 -12 11
15 Kimmo Eriksson Pääskyvuoren PJK 17 4 2 11 44 83 -39 10
16 Ismo Lahtinen POLY 17 3 4 10 38 60 -22 10
17 Arnis Vitols Skrunda THC 17 1 5 11 39 74 -35 7
18 Edgars Vitols Skrunda THC 17 0 2 15 24 83 -59 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Semifinalgrupp 5

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Hans Österman BHK Möllan Rouge 17 16 1 0 82 22 +60 33
2 Lars Fridell Fremad Eagles 17 13 1 3 73 40 +33 27
3 Pontus Eriksson Umeå HSS 17 11 2 4 67 40 +27 24
4 Santtu Sainio Talpelan Taiga () 17 11 1 5 63 38 +25 23
5 Maxim Borisov Northern lights 17 9 3 5 62 44 +18 21
6 Kirill Storchak Northern lights 17 8 5 4 47 38 +9 21
7 Jorn Moldvaer Tønsberg BHK 17 9 2 6 47 50 -3 20
8 Jerry Wikström Team Arctic 17 8 3 6 45 44 +1 19
9 Bernard Rjavec NHK Kranj 17 9 1 7 51 48 +3 19
10 Klavdij Starman NHK Kranj 17 7 0 10 38 52 -14 14
11 Petrus Miettinen Pultti Amigos 17 6 2 9 39 45 -6 14
12 Gints Lasmanis Skrunda THC 17 6 2 9 40 53 -13 14
13 Frode Hagerup Tønsberg BHK 17 5 3 9 52 51 +1 13
14 Viesturs Lapins VSJN Ventspils 17 4 5 8 41 58 -17 13
15 Eriks Kuharjonoks Incukalns THC 17 4 1 12 29 55 -26 9
16 Teuvo Moisa Talpelan Taiga () 17 2 4 11 34 62 -28 8
17 Alexander Okunev Kotlin 17 3 1 13 41 71 -30 7
18 Aleksandrs Zernovojs VSJN Ventspils 17 3 1 13 23 63 -40 7
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell