VM

Tillbaka till startsidan

Resultat Qualification Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Hans Österman NUHL8 18 14 3 1 82 36 +46 31
2 Petr Tmej THC Stiga Elites 18 14 2 2 66 25 +41 30
3 Pontus Eriksson Bröderna Grym 18 14 2 2 89 37 +52 30
4 Arto Kasma Team Black Horse 18 12 2 4 78 42 +36 26
5 Yanis Galuzo NiKi 18 12 1 5 68 40 +28 25
6 Miikka Pulliainen Mahtisonnit 18 9 6 3 54 38 +16 24
7 Alexander Miloradov Bagira 18 11 1 6 81 45 +36 23
8 Andrey Voskoboynikov NiKi 18 10 2 6 60 43 +17 22
9 Leos Hvizd ml. THC Stiga-Game Pribram 18 9 2 7 62 48 +14 20
10 Imrich Blasko THC Blue Dragon Kosice 18 8 2 8 56 48 +8 18
11 Edgars Mucenieks Skrunda THC 18 8 1 9 56 64 -8 17
12 Aleksey Vedernikov Odesa 18 7 1 10 43 50 -7 15
13 Hans-Oyvind Sagen Jaren Bordhockey 18 6 3 9 51 60 -9 15
14 Simon Thomas Big Band 18 5 3 10 38 55 -17 13
15 Vladislav Trofimov Trimix BHC 18 5 1 12 46 79 -33 11
16 Christoph Blatti Bern 18 4 0 14 38 91 -53 8
17 Peter Borsanyi Bodicsek Klub 18 2 2 14 38 75 -37 6
18 Aliaksandr Burnos Navapolatsk 18 2 0 16 26 90 -64 4
19 Andreas Schwenter TEV Baren St.Johann 18 2 0 16 27 93 -66 4
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Roni Nuttunen Spjalerance 19 17 2 0 92 28 +64 36
2 Thomas Petersson Saanapu Cyclones 19 16 1 2 115 46 +69 33
3 Edgars Saulitis Incukalns THC 19 14 1 4 73 50 +23 29
4 Alexey Rymarenko Alliance 19 12 2 5 65 41 +24 26
5 Yngve Aasheim Trondheim BHK 19 12 2 5 94 54 +40 26
6 Petter Bengtsson Umeå HSS 19 10 5 4 67 41 +26 25
7 Samuel Blumer Appenzell 19 10 4 5 61 60 +1 24
8 Pavel Plesak APP Gladiators Plzen 19 11 2 6 91 65 +26 24
9 Konsta Jukka Optime 19 11 1 7 70 51 +19 23
10 Jakub Sladek THC Stiga-Game Pribram 19 9 3 7 65 64 +1 21
11 Janis Kalnevics Incukalns THC 19 9 2 8 70 57 +13 20
12 Christian Aden "Cowboy" VfP Friesland 19 6 2 11 48 62 -14 14
13 Oleksii Gusak Svarog 19 5 3 11 35 47 -12 13
14 Espen Moe Trondheim BHK 19 6 0 13 57 67 -10 12
15 Juri Artamonov TEHC Black Forest Werewolves 19 4 2 13 43 78 -35 10
16 Reggie Stefaniszyn Edmonton THL 19 4 2 13 44 83 -39 10
17 Jevgeni Lvov Legion 19 2 5 12 28 75 -47 9
18 Stefan Dietachmayr TEV Baren St.Johann 19 4 1 14 35 78 -43 9
19 Andrei Kniaziuk Tiani-Tolkai 19 3 2 14 51 103 -52 8
20 Alexander Gromov "Alex Der Grosste" Red Stars Saarbrucken 19 3 2 14 26 80 -54 8
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Finn Fries Avantgarde Lund 18 12 6 0 85 30 +55 30
2 Atis Silis BJC Laimite 18 14 2 2 89 40 +49 30
3 Ivan Zaharov Bagira 18 12 3 3 88 40 +48 27
4 Daniel Remmem Trondheim BHK 18 11 4 3 80 48 +32 26
5 Janne Ollila Turun Seudun PJK 18 12 2 4 75 39 +36 26
6 Lars Fridell 2015 United 18 12 2 4 78 52 +26 26
7 Jan Dryak Big Band 18 12 1 5 79 41 +38 25
8 Shoji Handa Moriya 18 11 1 6 57 50 +7 23
9 Oyvind Ronne Trondheim BHK 18 9 2 7 69 54 +15 20
10 Zoltan Cserhati Bodicsek Klub 18 8 3 7 65 49 +16 19
11 Raivis Sternats Riga THC 18 9 1 8 70 58 +12 19
12 Mihail Mihin Diesel 18 6 5 7 56 49 +7 17
13 Bjarne Axelsen Katran 18 8 1 9 56 53 +3 17
14 Karol Hudec THC Blue Dragon Kosice 18 5 4 9 54 67 -13 14
15 Oleksandr Danylenko Svarog 18 4 2 12 48 77 -29 10
16 Jevgeni Mestserjakov Tallinn BHC 18 3 1 14 30 98 -68 7
17 Rolf Locher Bern 18 2 2 14 35 91 -56 6
18 Mikhail Reizine "Michel" Hannover Sputniks 18 0 1 17 25 99 -74 1
19 Hannes Lechner TEC Tirol 18 0 1 17 29 133 -104 1
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 4

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Edgars Caics BJC Laimite 19 14 2 3 93 44 +49 30
2 Miroslav Hubacek ml. THC Stiga-Game Pribram 19 14 2 3 96 40 +56 30
3 Lukas Turon THC Trinec 19 14 1 4 91 38 +53 29
4 Marcus Andersson Umeå HSS 19 14 1 4 85 41 +44 29
5 Tore Lie Dannede Herrers Selskab 19 14 0 5 81 36 +45 28
6 Daniel Wallén Oran ISK 19 13 1 5 101 50 +51 27
7 Sergejs Mihejevs Riga THC 19 11 3 5 60 42 +18 25
8 Jarle Eide Kvernaland BHK 19 11 2 6 83 50 +33 24
9 Stanislav Lutay Alfa-Taktika 19 10 3 6 62 45 +17 23
10 Magor Papp Bodicsek Klub 19 8 5 6 72 61 +11 21
11 Anssi Jarvinen Deus ex Machina 19 8 4 7 55 54 +1 20
12 Dmytro Bardievskyi THC Juventa 19 8 4 7 49 62 -13 20
13 Oleksandr Martynenko THC Lisovi Haschi 19 8 1 10 53 66 -13 17
14 Konstantin Zezerov Zdorovie 19 7 2 10 66 59 +7 16
15 Jaroslav Petrek THC Blue Dragon Kosice 19 5 3 11 45 56 -11 13
16 Vafa Hamdamov SK Raua 19 4 3 12 54 98 -44 11
17 Kent Richter Edmonton THL 19 2 2 15 34 86 -52 6
18 Andreas Steger TEV Baren St.Johann 19 2 1 16 31 97 -66 5
19 Mikalai Karpovich Minsk 19 1 1 17 24 121 -97 3
20 Christian Dunnink "Hermd" Kaeltestarre 83 19 1 1 17 32 121 -89 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 5

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Ahti Lampi Spjalerance 19 15 2 2 96 53 +43 32
2 Iikka Ala-aho Team Black Horse 19 14 3 2 73 31 +42 31
3 Stefan Edwall 2015 United 19 13 4 2 102 45 +57 30
4 Michal Hvizd THC Stiga-Game Pribram 19 12 5 2 98 42 +56 29
5 Henrik Brodin TK Tigers 19 13 3 3 80 32 +48 29
6 Alexandr Kosyrev Alliance 19 13 2 4 90 53 +37 28
7 Alexey Titov Alfa-Taktika 19 12 2 5 81 46 +35 26
8 Yuriy Ivanov Zdorovie 19 12 1 6 85 58 +27 25
9 Mikus Saulitis Incukalns THC 19 10 4 5 91 61 +30 24
10 Gergely Regula Budenz Hybernator 19 10 4 5 60 51 +9 24
11 Stanislav Kraus Absolut Desperation 19 10 2 7 92 58 +34 22
12 Vitaliy Sapozhnikov Katran 19 8 2 9 67 71 -4 18
13 Richard Bartosek SHK Skalica 19 7 1 11 60 71 -11 15
14 Igor Saveljev SK Raua 19 6 2 11 60 61 -1 14
15 Michael Toft Nielsen Team Axelsen Bordhockey Koncept 19 3 1 15 32 100 -68 7
16 Aliaksandr Yushchanka Navapolatsk 19 2 2 15 45 101 -56 6
17 Juri Burdutshenko Tallinn BHC 19 2 2 15 30 106 -76 6
18 Gianmarco Zurcher Bern 19 2 2 15 32 94 -62 6
19 Florian Dietachmayr TEV Baren St.Johann 19 2 2 15 39 91 -52 6
20 Volker Aden "Big Aden" VfP Friesland 19 1 0 18 21 109 -88 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 6

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Alexey Zaharov Bagira 18 16 0 2 85 37 +48 32
2 Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK 18 15 1 2 90 30 +60 31
3 Jan Suchy THC Stiga Elites 18 13 3 2 89 42 +47 29
4 Peter Östlund Umeå HSS 18 12 4 2 70 33 +37 28
5 Trygve Lie Kristianiabohemene 18 11 4 3 61 40 +21 26
6 Dmitriy Petrov THC Toros 18 11 3 4 75 33 +42 25
7 Raivis Pukinskis Skrunda THC 18 12 1 5 84 43 +41 25
8 Fredrik Johansson Enkopings HSC 18 10 3 5 83 41 +42 23
9 Mika Myllykangas Spjalerance 18 8 5 5 63 47 +16 21
10 Mykyta Kushnir Shturm 18 7 3 8 54 68 -14 17
11 Jevgenijs Zaharovs Skrunda THC 18 5 4 9 68 51 +17 14
12 Tomas Hudec THC Blue Dragon Kosice 18 5 4 9 53 58 -5 14
13 Balint Nagy Bodicsek Klub 18 6 1 11 31 53 -22 13
14 Tim Tigges "Animal" Satyrion Berlin 18 5 2 11 37 68 -31 12
15 Anatoliy Datsenko Svarog 18 4 2 12 54 65 -11 10
16 Grigori Timoschuk Trimix BHC 18 4 2 12 34 75 -41 10
17 Claudio Brandellero Wallis 18 1 4 13 28 107 -79 6
18 Martin Lechner TEC Tirol 18 1 1 16 29 109 -80 3
19 Mikalai Krylou Minsk 18 0 3 15 31 119 -88 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.