Svenska Mästerskapen

Tillbaka till startsidan

Resultat Kvalgrupper

Kvalgrupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 15 11 3 1 60 21 +39 25
2 Jakub Sládek THC Stiga-Game Pribram 15 12 1 2 68 28 +40 25
3 Petter Bengtsson BHK Möllan Rouge 15 11 3 1 89 16 +73 25
4 David Nordström Atletico Göteborg 15 11 0 4 58 36 +22 22
5 Miloš Ševr Absolut Spiders 15 10 2 3 68 30 +38 22
6 Jerry Wikström Stockholms IK 15 9 1 5 60 34 +26 19
7 Timo Toivonen PÖLY 15 9 1 5 48 32 +16 19
8 Micael Sundqvist Örebro BHF 15 7 1 7 46 40 +6 15
9 Christian Aden VfP Friesland 15 6 2 7 45 47 -2 14
10 Mariya Miloradova Rostokino 15 5 4 6 55 50 +5 14
11 Joachim Thyzell Åhus BHoIF 15 7 0 8 49 47 +2 14
12 Marko Säkkinen Atletico Göteborg 15 6 2 7 41 50 -9 14
13 Aron Westholm En Go Liten Gäng 15 3 0 12 25 71 -46 6
14 Eric Aumond Les crinqués du hockey 15 2 0 13 32 94 -62 4
15 Erik Lindström En Go Liten Gäng 15 1 0 14 37 100 -63 2
16 Bjarne Rytter Sørensen Black Ravens 15 0 0 15 13 98 -85 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Kvalgrupp 10

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Tore Lie Kristianiabohemene 17 16 0 1 91 24 +67 32
2 Marcus Andersson Nugents Lärjungar BHK 17 13 3 1 74 38 +36 29
3 Patrik Danielsson Stockholms IK 17 13 2 2 57 24 +33 28
4 Peter Östlund Umeå HSS 17 13 2 2 88 30 +58 28
5 Herman Steen Umeå HSS 17 12 2 3 76 29 +47 26
6 Mikhail Margolis Diesel 17 10 3 4 66 41 +25 23
7 Axel Perhamn Atletico Göteborg 17 9 3 5 62 41 +21 21
8 Geir Hjemås Tønsberg BHK 17 8 3 6 59 41 +18 19
9 Ola Söderberg Bålsta Bulldozers 17 7 2 8 49 57 -8 16
10 Tibor Rathonyi Snisset 17 6 3 8 55 57 -2 15
11 Anders Larsson Atletico Göteborg 17 6 2 9 49 61 -12 14
12 Máté Szabó Siraly EK 17 5 2 10 45 56 -11 12
13 Tommy Sääf Bålsta Bulldozers 17 5 2 10 48 77 -29 12
14 David Meyer tibbe 17 4 0 13 27 72 -45 8
15 Nils Persson HBHK 17 4 0 13 30 99 -69 8
16 Fredrik Kinell Bosse IF 17 3 1 13 43 74 -31 7
17 Artem Ermakov Kentavr 17 1 2 14 27 67 -40 4
18 Jonas Ericson Benni Benitez BHC 17 2 0 15 31 89 -58 4
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Kvalgrupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Magnus Ahlberg Pultti Amigos 18 16 2 0 93 24 +69 34
2 Hans E Lindqwist BK Brottsling 18 15 1 2 98 34 +64 31
3 Pontus Eriksson Umeå HSS 18 15 1 2 101 28 +73 31
4 Michal Hvižd THC Stiga-Game Pribram 18 13 2 3 111 32 +79 28
5 David Donnerdal Atletico Göteborg 18 13 1 4 76 40 +36 27
6 Martin Arenlind BHK Möllan Rouge 18 12 2 4 81 39 +42 26
7 Andrey Polyakov Alfa-Taktika 18 11 1 6 83 54 +29 23
8 Oscar Hammar Hammar Table Hockey 18 10 2 6 48 41 +7 22
9 Magor Papp Orczy-Bázis Klub 18 9 2 7 72 53 +19 20
10 Rickard Lönner Bordshockeybyrån Lönner&Lönner 18 9 0 9 56 56 0 18
11 Maria Wreland Hammar Table Hockey 18 9 0 9 62 51 +11 18
12 Andrej Oblak NHS KSK 18 7 0 11 62 61 +1 14
13 Joakim Gåfvels Umeå HSS 18 6 1 11 53 69 -16 13
14 Martin Kirchgässner Copenhagen Ice Breakers 18 5 1 12 37 99 -62 11
15 Jonas Mårdell 18 5 0 13 65 78 -13 10
16 Patricia Kapuvari Orczy-Bázis Klub 18 2 3 13 21 73 -52 7
17 Fredrik Johansson 18 2 1 15 23 106 -83 5
18 Leif Kaner-Lidström SE London 18 1 1 16 24 119 -95 3
19 Daniel Andersén Säffle Bordshockey 18 0 1 17 20 129 -109 1
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Kvalgrupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Yanis Galuzo Alliance 18 15 3 0 64 33 +31 33
2 Edgars Caics Juniors Team 18 15 1 2 88 27 +61 31
3 Dmitriy Petrov Diesel 18 12 4 2 101 39 +62 28
4 Miroslav Cernoch HCS Zabka Praha 18 13 2 3 85 30 +55 28
5 Michal Zunka THC Stiga Svitavy 18 13 2 3 83 42 +41 28
6 Ingemar Reinholdt Atletico Göteborg 18 12 3 3 76 35 +41 27
7 John Wreland Atletico Göteborg 18 11 2 5 72 38 +34 24
8 Alexandr Zhulyabin THC Rostokino 18 8 5 5 60 47 +13 21
9 Mikus Saulitis Incukalns THC 18 9 2 7 66 47 +19 20
10 Zoltán Cserháti Orczy-Bázis Klub 18 9 1 8 48 38 +10 19
11 Jens Anderberg Åhus BHoIF 18 6 3 9 50 53 -3 15
12 Mattias Grahn Örebro BHF 18 7 0 11 60 59 +1 14
13 Jimmy Mårdell Björkhagen Rangers 18 6 2 10 51 63 -12 14
14 Lasse Søby Global Ishockey 18 6 1 11 49 70 -21 13
15 Anette Engel Fremad Eagles 18 4 2 12 45 60 -15 10
16 Morgan Lagerkvist Eskilstuna BHK 18 2 2 14 30 89 -59 6
17 Björn Alpe 18 3 0 15 28 95 -67 6
18 Mats Lidström SE London 18 2 0 16 20 112 -92 4
19 Herbert Persson HBHK 18 0 1 17 15 114 -99 1
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Kvalgrupp 4

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Atis Silis Juniors Team 16 12 3 1 80 26 +54 27
2 Roni Nuttunen Raision PJK 16 13 1 2 60 21 +39 27
3 Gergely Regula Budenz Hybernator 16 11 2 3 81 38 +43 24
4 Kalle Bindekrans BHK Möllan Rouge 16 11 2 3 65 27 +38 24
5 Dennie Ovenberger BHK Möllan Rouge 16 11 1 4 62 31 +31 23
6 Henric Andersson TK Tigers 16 10 2 4 44 32 +12 22
7 Jesper Ingevaldsson Team Arctic Ice Shot 16 10 0 6 64 32 +32 20
8 Dmytro Kudrytsky THC Juventa 16 8 4 4 59 36 +23 20
9 Thomas Elfström Göteborg HSS 16 9 2 5 54 37 +17 20
10 Björn Wikström Stockholms IK 16 8 0 8 41 46 -5 16
11 Tim Tigges Satyrion Berlin 16 8 0 8 48 45 +3 16
12 Bernard Rjavec NHS KSK 16 4 2 10 36 61 -25 10
13 Morten Johannessen PuckHoggers 16 5 0 11 36 44 -8 10
14 Michael Toft Nielsen Evolution BHK 16 2 1 13 24 65 -41 5
15 Victor Enlund BHK Möllan Rouge 16 2 0 14 20 66 -46 4
16 David Pettersson Långelanda elit 16 2 0 14 23 100 -77 4
17 Morgan Martinsson Benni Benitez BHC 16 0 0 16 11 101 -90 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Kvalgrupp 5

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Henrik Brodin TK Tigers 17 15 0 2 97 28 +69 30
2 Hans Österman BHK Möllan Rouge 17 13 1 3 65 35 +30 27
3 Peter Stensmyr BHK Möllan Rouge 17 13 0 4 88 41 +47 26
4 Daniel Remmem Trondheim BHK 17 11 2 4 84 38 +46 24
5 Alexandr Kosyrev Alliance 17 12 0 5 93 58 +35 24
6 Adam Kier BK Brottsling 17 10 3 4 70 47 +23 23
7 Björn Ingevaldsson Team Arctic Ice Shot 17 11 0 6 79 47 +32 22
8 Mikael Wiberg Örebro BHF 17 10 0 7 59 43 +16 20
9 Ladislav Tmej THC Stiga Svitavy 17 9 2 6 56 35 +21 20
10 Patrik Räfling Atletico Göteborg 17 9 1 7 51 31 +20 19
11 Dan Engdahl BHK Möllan Rouge 17 8 2 7 57 50 +7 18
12 Netta Jousi Ottawat Senaattorit 17 5 4 8 51 60 -9 14
13 Måns Larsson Ridiculous Mice BHK 17 7 0 10 36 59 -23 14
14 Jesper Madsen Copenhagen Ice Breakers 17 4 2 11 32 69 -37 10
15 Patrik Sären Säffle Bordshockey 17 3 0 14 44 97 -53 6
16 Christer Lundfall Ordflotten 17 1 2 14 28 101 -73 4
17 Stefan Nilsson Sköldpaddorna 17 2 0 15 30 109 -79 4
18 Igor Malahov Kentavr 17 0 1 16 16 88 -72 1
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Kvalgrupp 6

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Stefan Edwall Stockholms IK 16 13 2 1 87 30 +57 28
2 David Andersson Atletico Göteborg 16 14 0 2 77 36 +41 28
3 Ivan Zaharov Bagira 16 12 3 1 76 31 +45 27
4 David Freséus Umeå HSS 16 12 1 3 85 34 +51 25
5 Johan Gustafsson Buffé Ellyc 16 10 3 3 57 32 +25 23
6 Mikhail Mikhin Diesel 16 10 3 3 81 38 +43 23
7 Stanislav Lutay Alfa-Taktika 16 10 3 3 80 40 +40 23
8 Andreas Andersson BHK Möllan Rouge 16 7 2 7 50 49 +1 16
9 Peter Andersson Oslo Jern & Metall 16 6 4 6 50 46 +4 16
10 Peter Madsen Global Ishockey 16 8 0 8 63 56 +7 16
11 Birger Hedström Visby ISK 16 7 0 9 60 63 -3 14
12 Eric Norén Umeå HSS 16 5 1 10 34 64 -30 11
13 Martin Dahlberg 16 4 0 12 51 89 -38 8
14 Zoltán Szabó Siraly EK 16 3 1 12 39 60 -21 7
15 Anders Martinsson Benni Benitez BHC 16 2 1 13 35 100 -65 5
16 Niklas Pettersson Långelanda elit 16 1 0 15 37 106 -69 2
17 Martin Lundfall Morot 16 0 0 16 28 116 -88 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Kvalgrupp 7

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Andreas Åman Stockholms IK 16 14 2 0 84 24 +60 30
2 Lars Hjort Nugents Lärjungar BHK 16 12 3 1 86 35 +51 27
3 Lars Fridell BHK Lugna Puckar 16 13 0 3 83 38 +45 26
4 Rickard Sjöstedt BHK Möllan Rouge 16 10 2 4 58 35 +23 22
5 David Šmíd THC Stiga Svitavy 16 8 5 3 66 43 +23 21
6 Dmitry Soloviev THC Rostokino 16 9 3 4 65 37 +28 21
7 Kristian Lönner Bordshockeybyrån Lönner&Lönner 16 10 1 5 72 40 +32 21
8 Mats Qvist Atletico Göteborg 16 10 0 6 52 41 +11 20
9 Anatoliy Ermakov Nord-West 16 8 1 7 65 49 +16 17
10 Finn Finnstedt Umeå HSS 16 5 4 7 45 46 -1 14
11 Igor Miloradov 16 5 4 7 41 43 -2 14
12 Markus Finnhult 16 6 0 10 43 86 -43 12
13 Martin Levin BHK Möllan Rouge 16 3 5 8 30 50 -20 11
14 Mikael Polgary 16 4 1 11 35 74 -39 9
15 Lauris Abols 16 1 1 14 22 63 -41 3
16 Harvey Yee Vancouver THL 16 1 0 15 20 68 -48 2
17 David Gunnarsson Sköldpaddorna 16 1 0 15 21 116 -95 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Kvalgrupp 8

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Finn Fries BHK Möllan Rouge 16 13 2 1 69 22 +47 28
2 Vladimir Egorov Diesel 16 10 4 2 52 25 +27 24
3 Alexandr Miloradov Bagira 16 10 2 4 73 38 +35 22
4 Ivars Vilkens K.I.D.S. 16 10 2 4 68 37 +31 22
5 Boris Mironov Kentavr 16 10 2 4 52 35 +17 22
6 Dag Roar Nilsen Kristianiabohemene 16 9 4 3 51 35 +16 22
7 Jørn Moldvær Tønsberg BHK 16 9 3 4 57 31 +26 21
8 Jimmy Eklund BHK Möllan Rouge 16 9 3 4 48 34 +14 21
9 Alexandr Mihin Keech 16 7 5 4 47 35 +12 19
10 Martin Brodin TK Tigers 16 7 2 7 55 40 +15 16
11 Markus Nilsson BHK Möllan Rouge 16 5 5 6 39 42 -3 15
12 Joakim Björk Rudsheden TH 16 6 2 8 47 46 +1 14
13 László Altmann Orczy-Bázis Klub 16 5 1 10 40 59 -19 11
14 Emanuel Nilsson Atletico Göteborg 16 3 1 12 35 60 -25 7
15 Adam Stén Vrål BHK 16 2 0 14 18 103 -85 4
16 Anton Lampi Optime 16 2 0 14 38 71 -33 4
17 Sam Saucier Les Crinqués du hockey 16 0 0 16 12 88 -76 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell

Kvalgrupp 9

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Fredrik Johansson Enköping HSC 15 13 1 1 74 19 +55 27
2 Alexey Zaharov Bagira 15 13 0 2 66 25 +41 26
3 Ahti Lampi Optime 15 11 3 1 72 34 +38 25
4 Petr Tmej THC Stiga Svitavy 15 12 0 3 65 26 +39 24
5 Jonas Bergström Stockholms IK 15 9 3 3 62 36 +26 21
6 Bjarne Axelsen Fremad Eagles 15 9 1 5 58 37 +21 19
7 Tony Aronsson Atletico Göteborg 15 8 3 4 58 37 +21 19
8 Trygve Lie Kristianiabohemene 15 8 0 7 49 33 +16 16
9 Espen Moe Trondheim BHK 15 7 1 7 64 43 +21 15
10 Igor Kashentsev Bagira 15 6 3 6 53 49 +4 15
11 Ulrik Vidarsson Global Ishockey 15 5 0 10 23 54 -31 10
12 Fredrik Norell Norells BHK 15 4 1 10 43 60 -17 9
13 Petri Säkkinen Team självmål 14 2 0 12 22 88 -66 4
14 Christoffer Ingevaldsson Team Arctic Ice Shot 15 2 0 13 24 71 -47 4
15 Marcus Lagerkvist Eskilstuna BHK 15 2 0 13 23 55 -32 4
16 Christer Omerain 14 0 0 14 5 94 -89 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Visa matcher | Visa korstabell