Oslo Open

Tillbaka till startsidan

Resultat Final Group A

Final Group A1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Stefan Edwall Stockholms IK 19 14 4 1 87 43 +44 32
2 Thomas Petersson Stockholms IK 19 14 1 4 82 43 +39 29
3 David Nordström Atletico Göteborg 19 13 3 3 71 42 +29 29
4 Kristian Iso-Tryykäri Deus ex Machina 19 13 2 4 78 37 +41 28
5 Lars Fridell BHK Lugna Puckar 19 12 4 3 65 37 +28 28
6 Petter Bengtsson BHK Möllan Rouge 19 12 4 3 53 34 +19 28
7 Henrik Brodin TK Tigers 19 11 4 4 55 32 +23 26
8 Stanislav Kraus Absolut Spiders 19 11 2 6 66 48 +18 24
9 Peter Östlund Umeå HSS 19 9 3 7 57 51 +6 21
10 Trygve Lie Kristianiabohemene 19 8 4 7 42 35 +7 20
11 Geir Tonny Brovold DHS-04 19 8 3 8 46 52 -6 19
12 Frode Hórváth Kvernaland BHK 19 8 1 10 53 62 -9 17
13 Tore Lie Kristianiabohemene 19 6 1 12 49 57 -8 13
14 Espen Moe Trondheim BHK 19 4 4 11 41 75 -34 12
15 Dag Roar Nilsen Kristianiabohemene 19 4 2 13 23 48 -25 10
16 Ingebret Risa Kvernaland BHK 19 4 2 13 31 73 -42 10
17 Svein Olav Humberset BSI Bordhockey 19 2 5 12 39 65 -26 9
18 Tore Sørheim DHS-04 19 3 3 13 26 69 -43 9
19 David Andersson Atletico Göteborg 19 2 4 13 34 63 -29 8
20 Björn Söderström Satyrion Berlin 19 2 4 13 42 74 -32 8
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Final Group A2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Daniel Wallén Alliance 19 13 4 2 76 36 +40 30
2 Hans Österman BHK Möllan Rouge 19 14 2 3 69 33 +36 30
3 Pontus Eriksson Umeå HSS 19 11 5 3 69 39 +30 27
4 Robert Håkansson TK Tigers 19 10 5 4 54 43 +11 25
5 Rickard Sjöstedt BHK Möllan Rouge 19 9 5 5 63 46 +17 23
6 Miroslav Hubacek ml. THC Stiga-Game Pribram 19 11 1 7 57 48 +9 23
7 Michal Hvizd THC Stiga-Game Pribram 19 9 4 6 64 57 +7 22
8 Øyvind Hansen DHS-04 19 10 2 7 59 54 +5 22
9 Edgars Saulitis Incukalns THC 19 8 5 6 51 56 -5 21
10 Jonas Bergström Stockholms IK 19 8 4 7 70 60 +10 20
11 Daniel Remmem Trondheim BHK 19 6 6 7 54 53 +1 18
12 Yngve Aasheim Trondheim BHK 19 7 2 10 65 58 +7 16
13 Ismo Aulaskari PÖLY 19 5 6 8 48 55 -7 16
14 Jakub Sládek THC Stiga-Game Pribram 19 6 3 10 54 61 -7 15
15 Jari Sahlgren Kiekko-Lampaat 19 6 3 10 45 57 -12 15
16 Herman Steen Umeå HSS 19 5 3 11 46 75 -29 13
17 Martin Arenlind BHK Möllan Rouge 19 4 5 10 35 64 -29 13
18 Jarle Eide Kvernaland BHK 19 4 4 11 47 66 -19 12
19 Øyvind Rønne Trondheim BHK 19 5 2 12 50 73 -23 12
20 Øystein Nesse Trondheim BHK 19 3 1 15 31 73 -42 7
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.