Öresund Cup

This is the tournaments result page. To see the invitation and the participation list, go back to the start page of the tournament.

Participants

Show participant list

Results

Stage / group State Placements
1
1
Kvalgrupper Finished 1 - 53
Kvalgrupp 1
Kvalgrupp 2
Kvalgrupp 3
Kvalgrupp 4
2
2
Finalgrupper Finished 1 - 32
Finalgrupp 1
Finalgrupp 2
B-slutspel Finished 33 - 44
C-slutspel Finished 45 - 53
3
3
Play-off A Finished 1 - 16
Play-off B Finished 33 - 40
Play-off C Finished 45 - 48

Placements

Plac Name Club
1. Hans Österman BHK Möllan Rouge
2. Finn Fries BHK Möllan Rouge
3. Thomas Petersson Stockholms IK
Pontus Eriksson Umeå HSS
5. Jonas Bergström
6. Marcus Andersson Nugents Lärjungar BHK
7. Henrik Brodin TK Tigers
8. Lars-Erik Svensson Umeå HSS
9. Stefan Edwall Stockholms IK
10. Kalle Bindekrans TK Tigers
11. Petter Bengtsson BHK Möllan Rouge
12. Andreas Åman Stockholms IK
13. Henric Andersson TK Tigers
14. Martin Arenlind BHK Möllan Rouge
15. David Andersson Atletico Göteborg
16. Peter Stensmyr BHK Möllan Rouge
17. Dennie Ovenberger BHK Möllan Rouge
18. Björn Söderström Satyrion Berlin
19. Martin Brodin TK Tigers
20. Herman Steen Umeå HSS
21. Vladimír Kraus Absolut Spiders
22. Peter Östlund Umeå HSS
23. Rickard Sjöstedt BHK Möllan Rouge
24. Bjarne Axelsen Fremad Eagles
25. Erik Werner Leif Holmqvist BHF
26. Thomas Kjeldsen Global Ishockey
27. David Nordström Atletico Göteborg
28. Miloš Ševr Absolut Spiders
29. Yevhen Yukhnytsya BHK Möllan Rouge
30. Markus Nilsson BHK Möllan Rouge
31. Tim Tigges Satyrion Berlin
32. Peter Madsen Global Ishockey
33. Patrik Räfling Atletico Göteborg
34. Mikael Johnsson BHK Möllan Rouge
35. Magnus Boivie Blue Bullets AB
36. Pavel Pylypenko Kiev
37. Joel Andersen Global Ishockey
38. Simon Thomas Satyrion Berlin
39. Lasse Søby Global Ishockey
40. Joakim Gåfvels Umeå HSS
41. Joachim Thyzell Åhus BHoIF
42. Ulrik Vidarsson Global Ishockey
43. Petr Mozhaev Fremad Eagles
44. Kaspar Juul Jensen Global Ishockey
45. Nadi Tofighian
46. Navid Golmohammadi
47. Mattias Törnqvist Ericsson
48. Jesper Madsen Copenhagen Ice Br.
49. Rune Henriksen Copenhagen Ice Br.
50. Martin Kirchgässner Copenhagen Ice Br.
51. Thomas Haussknecht Satyrion Berlin
52. Henrik Smedenfors BHK Möllan Rouge
53. Bjarne Rytter Sørensen Black Ravens