VM

Det här är tävlingens resultatsida. För att se tävlingsinbjudan och vilka som anmält sig till tävlingen, gå tillbaka till tävlingens startsida.

Deltagare

Visa deltagarlistan

Resultat

Etapp / grupp Status Placeringar
1
1
Qualification Groups Avslutad 1 - 127
Grupp 1
Grupp 2
Grupp 3
Grupp 4
Grupp 5
2
2
Final Groups Avslutad 1 - 50
Grupp 1
Grupp 2
B-Group Avslutad 51 - 75
C-Group Avslutad 76 - 100
D-Group Avslutad 101 - 127
3
3
Playoff Avslutad 1 - 16
B-Playoff Avslutad 51 - 54
C-Playoff Avslutad 76 - 79
D-Playoff Avslutad 101 - 104

Slutplaceringar

Plac Namn Klubb
1. Hans Österman NUHL8
2. Roni Nuttunen Spjalerance
3. Petter Bengtsson Umeå HSS
Peter Östlund Umeå HSS
5. Finn Fries Avantgarde Lund
6. Daniel Wallén Oran ISK
7. Michal Hvizd THC Stiga-Game Pribram
8. Henrik Brodin TK Tigers
9. Mikko Kaariainen Mahtisonnit
10. Pontus Eriksson Bröderna Grym
11. Alexey Zaharov Bagira
12. Stefan Edwall 2015 United
13. Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK
14. Anssi Jarvinen Deus ex Machina
15. Lars Fridell 2015 United
16. Pavel Plesak APP Gladiators Plzen
17. Jan Suchy THC Stiga Elites
18. Anton Gladkoborodov Alfa-Taktika
19. Jani Lappalainen Mahtisonnit
20. Leos Hvizd ml. THC Stiga-Game Pribram
21. Edgars Caics BJC Laimite
22. Jan Dryak Big Band
23. Alexey Shastov Alfa-Taktika
24. Markus Laakso Mahtisonnit
25. Stanislav Kraus Absolut Desperation
26. Alexey Titov Alfa-Taktika
27. Konsta Jukka Optime
28. Lukas Turon THC Trinec
29. Oyvind Ronne Trondheim BHK
30. Konstantin Zezerov Zdorovie
31. Jevgenijs Zaharovs Skrunda THC
32. Espen Selbak Trondheim BHK
33. Raivis Sternats Riga THC
34. Erno Lantiainen Ottawat Senaattorit
35. Sergejs Mihejevs Riga THC
36. Didzis Ozolins
37. Deniss Vitkovskis Skrunda THC
38. Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen
39. Raivis Pukinskis Skrunda THC
40. Alexandr Kosyrev Alliance
41. Dmitriy Petrov THC Toros
42. Pal Bakken Trondheim BHK
43. Edijs Treiguts
44. Daniel Remmem Trondheim BHK
45. Dag Roar Nilsen Kristianiabohemene
46. Valts Smagars Skrunda THC
47. Alexander Kukushkin Diesel
48. Magor Papp Bodicsek Klub
49. Kenny Dubois Massachusetts THL
50. Bernie Kunzler Kitchener WTHL
51. Shoji Handa Moriya
52. Rene Albers "Box Albers" VfP Friesland
53. Martins Zirnis
54. Martin Kralik SHK Banovce nad Bebravou
55. Ivars Vilkens BJC Laimite
56. Joachim Klang "Der Joe" Rama Club
57. Trygve Lie Kristianiabohemene
58. Sandis Kalnins Incukalns THC
59. Trond Selseng BSI Bordhockey
60. Karol Hudec THC Blue Dragon Kosice
61. Tomas Hudec THC Blue Dragon Kosice
62. Gergely Regula Budenz Hybernator
63. Dmytro Kudrytsky THC Juventa
64. Peder Mortvedt "The Rock" Westpoint Vampires
65. Balint Nagy Bodicsek Klub
66. Richard Bartosek SHK Skalica
67. Daniel Letay Budenz Hybernator
68. Christian Aden "Cowboy" VfP Friesland
69. Bjarne Axelsen Katran
70. Etienne Flore Zurich
71. Samir Pllana Ottawat Senaattorit
72. Marko Doberschutz "Dr.Doom" Rama Club
73. Robert Goral KPH Bufet Bratislava
74. Mike Caponetti Massachusetts THL
75. Laszlo Bobak Bodicsek Klub
76. Steve Bernstein Massachusetts THL
77. Vitaliy Sapozhnikov Katran
78. Stefan Dietachmayr TEV Baren St.Johann
79. Marek Szalsza Sopot
80. Tim Tigges "Animal" Satyrion Berlin
81. Peter Orum Fremad Eagles
82. Martin Kacha SHK Banovce nad Bebravou
83. Yevhen Yukhnytsya BHK Möllan Rouge
84. Zoltan Cserhati Bodicsek Klub
85. Oleksii Gusak Svarog
86. Bernard Skrlep NHK Menges
87. Aliaksandr Yushchanka Navapolatsk
88. Tamas Szilasi Orczy-Bazis Klub
89. Jaroslav Petrek THC Blue Dragon Kosice
90. Andreas Schwenter TEV Baren St.Johann
91. Oleksandr Danylenko Svarog
92. Andrei Kniaziuk Tiani-Tolkai
93. Thomas Cornelius Frankfurt Gothers
94. Sergej Vasiljev NHK Menges
95. Florian Dietachmayr TEV Baren St.Johann
96. Pablo Bonta "Pablo Gelati" HST Italia
97. Andrei Balotnikau Navapolatsk
98. Jurgen Riese "Sitting Bull" Frankfurt Gothers
99. Lasse Soby Global Ishockey
100. Thomas Kjeldsen Global Ishockey
101. Thomas Dietachmayr THC Innsbruck
102. Jevgeni Mestserjakov Tallinn BHC
103. Martin Lechner TEC Tirol
104. Andreas Steger TEV Baren St.Johann
105. Aleksandr Krylov Tallinn BHC
106. Marco Galvagno HST Italia
107. Antonino Bosco "Dino" HST Italia
108. Andrei Mestserjakov Tallinn BHC
109. Aliaksandr Burnos Navapolatsk
110. Pavlo Pylypenko Svarog
111. Hannes Lechner TEC Tirol
112. Artur Tammemets Tallinn BHC
113. German Geller Tallinn BHC
114. Tamas Szilasi Team Rekreacio
115. Vladislav Trofimov Trimix BHC
116. Artur Szalsza Sopot
117. Rolf Locher Bern
118. Andrey Voyush Svarog
119. Valiantsin Dubrynski THC Juventa
120. Tomas Tammemets Est Pro Tigers
121. Hiroshi Chisaka Japan THC
122. Michael Toft Nielsen Team Axelsen Bordhockey Koncept
123. Valeri Trofimov Trimix BHC
124. Josef Effelsberg "Jupp Zupp" Rama Club
125. Ueli Muller Zurich
126. Bjarne Rytter Sorensen Black Ravens
127. Joel Andersen Global Ishockey