VM

Det här är tävlingens resultatsida. För att se tävlingsinbjudan och vilka som anmält sig till tävlingen, gå tillbaka till tävlingens startsida.

Deltagare

Visa deltagarlistan

Resultat

Etapp / grupp Status Placeringar
1
1
Qualification Groups Avslutad 1 - 102
Grupp 1
Grupp 2
Grupp 3
Grupp 4
2
2
Final Groups Avslutad 1 - 40
Grupp 1
Grupp 2
B-Group Avslutad 41 - 60
C-Group Avslutad 61 - 84
D-Group Avslutad 85 - 102
3
3
Playoff Avslutad 1 - 16

Slutplaceringar

Plac Namn Klubb
1. Daniel Wallén Oran ISK
2. Jacob Lindahl Umeå HSS
3. Hans Österman NUHL8
4. Tore Lie Dannede Herrers Selskab
5. Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK
6. Pontus Eriksson Bröderna Grym
7. Jan Dryak Big Band
8. Peter Östlund Umeå HSS
9. Mikko Kaariainen Mahtisonnit
10. Yngve Aasheim Trondheim BHK
11. Anssi Jarvinen Deus ex Machina
12. Jan Suchy THC Stiga Elites
13. Markus Laakso Mahtisonnit
14. Pavel Plesak APP Gladiators Plzen
15. Jani Lappalainen Mahtisonnit
16. Jörgen Sundqvist Örebro BHF
17. Oyvind Hansen Dannede Herrers Selskab
18. Espen Selbak Trondheim BHK
19. Frode Fanuel Horvath Kvernaland BHK
20. David Smid THC Stiga Svitavy 93
21. Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen
22. Sven Bottge "Der Professor" Eismaschine Hamburg
23. Jarle Eide Kvernaland BHK
24. Alexey Kukushkin Diesel
25. Rickard Sjöstedt Rex Öresund
26. Stanislav Kraus Absolut Desperation
27. Henrik Brodin TK Tigers
28. Pavel Chalus THC Stiga Plzen
29. Martins Zirnis
30. Dmitriy Petrov THC Toros
31. Alexey Titov Alfa-Taktika
32. Miikka Pulliainen Mahtisonnit
33. Thomas Petersson Saanapu Cyclones
34. Sergejs Mihejevs Riga THC
35. Daniel Remmem Trondheim BHK
36. Didzis Ozolins
37. Kristaps Strazds Riga THC
38. Raivis Sternats Riga THC
39. Jevgenijs Spruzs Riga THC
40. Michal Hvizd THC Stiga-Game Pribram
41. Erno Lantiainen Ottawat Senaattorit
42. Lars Freitag "Graf Zahl" Eismaschine Hamburg
43. Kenny Dubois Massachusetts THL
44. Mika Myllykangas Spjalerance
45. Alexey Shastov Alfa-Taktika
46. Alexander Kukushkin Diesel
47. Yuriy Ivanov Zdorovie
48. Mikhail Martynov Zdorovie
49. Anton Gladkoborodov Alfa-Taktika
50. Ralph Paul "Honka" Rheinachse
51. Joachim Klang "Der Joe" Rama Club
52. Tore Sorheim Dannede Herrers Selskab
53. Ivars Vilkens BJC Laimite
54. Alexey Chernov AII Citrus-Art
55. Johannes Roth "Jo41" Rama Club
56. Rene Albers "Box Albers" VfP Friesland
57. Samuel Blumer Appenzell
58. Etienne Flore Zurich
59. Jean-Claude Klaus Fribourg
60. Emil Galoci SHK Skalica
61. Sandis Kalnins Incukalns THC
62. Frank Schauer "Funkystein" Rheinachse
63. Andreas Meyer "Altobelli" VfP Friesland
64. Martin Kralik SHK Banovce nad Bebravou
65. Antonino Bosco "Dino" HST Italia
66. Gergely Regula Budenz Hybernator
67. Magor Papp Bodicsek Klub
68. Daniel Letay Budenz Hybernator
69. Balint Nagy Bodicsek Klub
70. Karol Hudec THC Blue Dragon Kosice
71. Marian Kapusta
72. Dalibor Jakus
73. Manuel Pasi Zurich
74. Richard Bartosek SHK Skalica
75. Daniel Klaus Fribourg
76. Martin Lechner TEC Tirol
77. Roger Owens New York ACTHL
78. Attila Nogradi Budenz Hybernator
79. Martin Kacha SHK Banovce nad Bebravou
80. Laszlo Bobak Bodicsek Klub
81. Tamas Schuszler Budenz Hybernator
82. Andras Naszadi Bodicsek Klub
83. Laurent Garnier
84. Beat Wildi Bern
85. Pablo Bonta "Pablo Gelati" HST Italia
86. Florian Zingg Bern
87. Andreas Schwenter TEV Baren St.Johann
88. Juraj Kralik SHK Banovce nad Bebravou
89. Hiroshi Chisaka Japan THC
90. Beat Luginbuhl Bern
91. Stefan Dietachmayr TEV Baren St.Johann
92. Emmanuel Altit Team Paris
93. Hannes Lechner TEC Tirol
94. Jonathan Zingg Bern
95. Gionni Bosco HST Italia
96. Richard Robson BBC
97. Andreas Steger TEV Baren St.Johann
98. Daniel Rachael BBC
99. Tim Wildi Bern
100. Marco Galvagno HST Italia
101. Pierre Chastenais Montreal LHTSO
102. Ueli Muller Zurich