VM

Det här är tävlingens resultatsida. För att se tävlingsinbjudan och vilka som anmält sig till tävlingen, gå tillbaka till tävlingens startsida.

Deltagare

Visa deltagarlistan

Resultat

Etapp / grupp Status Placeringar
1
1
Qualification Groups Avslutad 1 - 100
Grupp 1
Grupp 2
Grupp 3
Grupp 4
2
2
Final Groups Avslutad 1 - 40
Grupp 1
Grupp 2
B-Group Avslutad 41 - 60
C-Group Avslutad 61 - 80
D-Group Avslutad 81 - 100
3
3
Playoff Avslutad 1 - 16
B-Playoff Avslutad 41 - 44
C-Playoff Avslutad 61 - 64

Slutplaceringar

Plac Namn Klubb
1. Hans Österman NUHL8
2. Thomas Petersson Saanapu Cyclones
3. Lars Fridell 2015 United
4. Anssi Jarvinen Deus ex Machina
5. Finn Fries Avantgarde Lund
6. Björn Svedman Buffé Ellyc
7. Stefan Edwall 2015 United
8. Espen Selbak Trondheim BHK
9. Pavel Plesak APP Gladiators Plzen
10. Andreas Åman Enkopings HSC
11. Mikko Kaariainen Mahtisonnit
12. Jan Suchy THC Stiga Elites
13. Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK
14. Pavel Chalus THC Stiga Plzen
15. Patrik Danielsson Stockholms IK
16. Stanislav Kraus Absolut Desperation
17. Erno Lantiainen Ottawat Senaattorit
18. Tomi Pettersson Ottawat Senaattorit
19. Janne Kokko Sulkavan Laiturit
20. Jan Dryak Big Band
21. Oyvind Hansen Dannede Herrers Selskab
22. Lars Freitag "Graf Zahl" Eismaschine Hamburg
23. Jani Lappalainen Mahtisonnit
24. David Smid THC Stiga Svitavy 93
25. Frantisek Suchy APP Gladiators Plzen
26. Antonin Srajer THC Stiga Elites
27. Geir Tonny Brovold Dannede Herrers Selskab
28. Ales Fiala HCS Zabka Praha
29. Yngve Aasheim Trondheim BHK
30. Lars-Erik Svensson Umeå HSS
31. Martins Zirnis
32. Terje Julusmoen Kristianiabohemene
33. Sven Bottge "Der Professor" Eismaschine Hamburg
34. Jean-Claude Klaus Fribourg
35. Dag Roar Nilsen Kristianiabohemene
36. Raivis Sternats Riga THC
37. Michal Hvizd THC Stiga-Game Pribram
38. Karel Krejcik THC Stiga-Game Pribram
39. Rene Albers "Box Albers" VfP Friesland
40. Samuel Blumer Appenzell
41. Pal Bakken Trondheim BHK
42. Ilkka Lehtinen Ness
43. Sergejs Mihejevs Riga THC
44. Frank Messerschmidt "Hamma" Rheinachse
45. Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen
46. Sandis Kalnins Incukalns THC
47. Flo Herschy Rama Club
48. Joachim Klang "Der Joe" Rama Club
49. Alexander Minchenko AII Citrus-Art
50. Marius Smaberg Kristianiabohemene
51. Johannes Roth "Jo41" Rama Club
52. Ivars Vilkens BJC Laimite
53. Andis Liepa
54. Janis Kirsis Riga THC
55. Ilgvars Pavlovskis Riga THC
56. Frank Uwe Walpurgis "Walli" 1. TEC Wilhelmshaven
57. Mikhail Martynov Zdorovie
58. Sergey Grishin Armeitsy s Nevy
59. Martin Lechner TEC Tirol
60. Rolf Rude Zurich
61. Etienne Flore Zurich
62. Gergely Regula Budenz Hybernator
63. Mihail Margolis Diesel
64. Richard Bartosek SHK Skalica
65. Emil Galoci SHK Skalica
66. Mikhail Reizine "Michel" Hannover Sputniks
67. Antonino Bosco "Dino" HST Italia
68. Alexander Skobeev Mandarinove
69. Daniel Letay Budenz Hybernator
70. Magor Papp Bodicsek Klub
71. Balint Nagy Bodicsek Klub
72. Marian Kapusta
73. Pablo Bonta "Pablo Gelati" HST Italia
74. Pierre Chastenais Montreal LHTSO
75. Tamas Kiss Siraly EK
76. Andreas Schwenter TEV Baren St.Johann
77. Dalibor Jakus
78. Beat Sutter St. Gallen
79. Hannes Lechner TEC Tirol
80. Dmytro Kudrytsky THC Juventa
81. Roger Owens New York ACTHL
82. Stefan Dietachmayr TEV Baren St.Johann
83. Alexey Chernov AII Citrus-Art
84. Hiroshi Chisaka Japan THC
85. Pavel Medvedev Konservatorija
86. Gionni Bosco HST Italia
87. Attila Nogradi Budenz Hybernator
88. Zoltan Illes
89. Janos Eros
90. Beat Wildi Bern
91. Carmelo DImprima HST Italia
92. Florian Zingg Bern
93. Patrik Csank SHK Skalica
94. Andreas Steger TEV Baren St.Johann
95. Cat Merto New York ACTHL
96. Marian Vepy SHK Skalica
97. Jozef Hrncirik SHK Skalica
98. Sebastiano DImprima "Nello" HST Italia
99. Antonino De Luca "Tonino" HST Italia
100. Giuseppe Giaquinta "Pino"